0-2 Yaş Bebeklik Dönemi

o-2yaşbebeklikdönemi2_çantamodelleri.biz

0-2 yaş bebeğinin beden ve hareket gelişimi

Ortalama bir bebek 3,2 kg ağırlığında doğar ve kilosu haftada yaklaşık 150 gr artar. Ortalama olarak erkek bebekler kızlara göre tüm beden oranları bakımından biraz daha büyüktür. Bir kız bebeğin boyu 49-50 cm., bir erkek bebeğin boyu 50-52 cm’dir. Erkek bebeklerin ağırlığı 4 ayda, kız bebeklerin ağırlığı 5 ayda doğum kilolarının 2 katına ulaşır.

Yeni doğan bebeğin iskelet yapısı henüz tam bir kemikleşme olmadığı için oldukça yumuşaktır ve kolayca bükülebilir. Doğuştan 270 tane olan kemik sayısı zamanla birleşerek bu sayı yetişkinde 206’ya düşer. Erkek bebeklerin kas doku oranı kız bebeklerinkinden daha fazladır.

Bebeğin temel ihtiyaçları; beslenme, uyku, ısı kontrolü ve temizliktir. Bunların yapılabilmesi için bebeğin size ihtiyacı vardır.

o-2yaşbebeklikdönemi3_çantamodelleri.biz

Beslenme ihtiyacı

Bebeğin karnının doyurulması yaşam savaşının ilk zaferidir. Beslenme; hem bedensel hem ruhsal doyumdur. Açlığını ve susuzluğunu anne sütüyle giderir. İki yıl süreyle bebek anne sütü ile beslenebilir.

Uyku ihtiyacı

Yeni doğan bebek günde ortalama 16-18 saat uyuyarak zamanının büyük bir kısmını uykuda geçirir. 1-2 yaş bebeğinde bu süre yarı yarıya düşer.

Isı kontrolü ve beden temizliği

Yeni doğan bir bebeğin sağlığı açısından beden sıcaklığının dengede tutulması gerekir. Çok sıcak veya çok soğuk bir çevre, çocuğunun sağlığını kolayca bozabilir. Bebeğinin vücut temizliği özellikle altının temizlenmesi, sağlıklı bir bünyeye sahip olması için önemli bir etkinliktir. Bebeğinizin banyo yapacağı en uygun vakit uykusundan sonradır. Genel temizliğinin yanında el, yüz, alt kısmının temizliğini de sık sık yapın.

Bebeğin hareket gelişimi

Yeni doğan bebek genellikle refleksleriyle hareket eder, yüksek sesten sıçrar. Dudaklarına dokunduğunuz zaman emme hareketi yapar. Baş pozisyonunu değiştirdiğinizde el ve kollarını birbirini kucaklıyormuş gibi ortada kavuşturur.         Ağlar, öksürür, avuçlarına dokunduğunuz zaman yakalar.  Bu reflekslerin yerini zamanla bilinçli hareketler alır.

Oturma, emekleme aşamaları

Ortalama olarak 3-4 aydan itibaren desteklendiğinde 1 dakika kadar oturabilir. 7-8 aydan itibaren yardım alamdan oturabilir. 9. Aydan sonra 10 dakikaya kadar kendi başına oturur.

Emekleme aşamalarında bireysel farklılıklar önemlidir. Ortalama olarak 18 ile 34 haftada elleri ve dizleri üzerinde emekler. Emekleme devresi 40 haftaya kadar da uzayabilir. Emeklemenin en gelişmiş son aşaması el ve ayaklar üzerinde emekleme 49. hafta dolayında gerçekleşir.

Ayakta durma ve yürüme aşamaları

Bağımsız olarak yürüme yeteneği bir dizi deneyimden sonra gelir. Eşyayı tutarak ya da onu çekerek ayakta durması ortalama 36 ile 40 hafta arasında gerçekleşir. Tek başına yürümesi ise 48. haftada gerçekleşir. Birinin elinden tutarak 52. haftada yürüyebilir. Çocuğun 15 ile 20 aylık olduğunda yürüyebilir.

1-2 yaş arası: Merdivenleri emekleyerek çıkar ve iner. Otururken ayağa kalkar.

2-3 yaş arası: Bağımsız yürür. Eğilerek yerden nesneleri alır. Çift ayak sıçrar. Destekle merdivenleri iner. Geri geri yürür. Destekle öne takla atar.

Bebeğin günlük yaşamdaki hareketleri bazı anlamlar taşımaktadır. Yerde bulduğu bir cismi ağzına atar; çocuk burada el göz koordinasyon denemeleri yapar. Zamanla tuttuğu, yakaladığı eşyayı ya da objeyi ağzına götürecektir; bunu objeyi tanımak için yapar. Vazo, bardak gibi eşyaları yere atıp kırması bir güç denemesidir. Bebeğiniz emzirirken saçınızı çekmesi yakalama ve kavrama gücünü denemesidir. Bu hareket gelişimlerini dikkatli ve doğru olarak gözlemlemek onun gelişim aşamaları sizin kontrolünüzde olur. Gelişimindeki aksaklıkları ne kadar erken belirlerseniz önlem almanızda o kadar kolay olur. Kulaktan dolma ve ön yargılı bilgiler çocuğunun gelişimini riske atar. “Bu uslu, sakin bir çocuk pek hareket etmek istemiyor” “Yaramaz, hareketli bir çocuk, bir dakika yerinde duramıyor” “Elbet bir gün kalkar ve yürür, bizim ki de geç yürüdü” vb. yargılar sizi yanıltabilir. Çocuğunuzun ne zaman sıralayacağını, ne zaman emekleyeceğini ve yürüyeceğini bilmeniz sizin için önemli ve gerekli bilgilerdir. Her çocuğun farklı gelişimi olduğunu ve genetik etkenlerin gelişime etkilerini göz ardı etmeyin. Çocuğunuzun sağlığını ve gelişimini engellemeyen bir ev ortamı oluşturun. Yetersiz beslenmesinin büyümeyi geciktirdiğini unutmayın. Bırakın mamasını döke saça yesin, düşe kalka koltuğa kendi çıksın. Yasaklarla, cezalarla çocuğunuzun gelişimini kısıtlamayın. Beslenmesine özen gösterin. Gelişim dönemlerinin özelliklerini bilin ve çocuğunuza destek verin. Çocuğunuzun ayına ve yaşına uygun olarak yapabileceği her hareketi denemesine izin verin.

Bu dönemde çocuğunuzun kolayca dolaşabileceği ve kolayca toparlanabilen bir ortam oluşturun. Emeklemeye başladığında; ulaşabileceği yerlerdeki tehlike yaratabilecek her şeyi toplayın. Sivri uçlu eşyaları kaldırın. Etrafta renkli, yumuşak, tehlikesiz oyuncaklar olsun. Çocuğunuzu bir odaya kapatıp, bütün yaşantısını orada geçirmesini beklemeyin. Yoksa odadan çıkar çıkmaz her gördüğü şeye saldırır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir