7-10 Yaş Arası Kız Çocuklarda Giyim

7-10yaşkızkıyafetleri11_çantamodelleri.biz

Çocuğunuzun yaşına ve cinsiyetine uygun, ona yakışan, içinde rahat ettiği giysiyi almaktır. Eğer; çocuğunuza seçtiğiniz giysinin uygun olup olmadığı konusunda kararsızsanız, o              çocuğuna giysiyi başkalarının önerisi doğrultusunda alıyorsanız, çocuğunuza seçtiğiniz giysinin kumaşı, çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkiliyorsa, çocuğunuz aldığınız giysiyi giymek istemiyorsa, çocuğunuzun giysisindeki aksesuar veya materyallerin boyası çıkıp, renk veriyorsa; çocuğunuza giysi seçmeyi bilmiyorsunuz.

Çocuğunuzun, seçtiğiniz giysiler içinde rahat ve şık olmasını istiyorsanız, giysinin, çocuğunuzun yaşına ve cinsiyetine uygun olmasını istiyorsanız, aldığınız giysinin kullanılabilir olmasını istiyorsanız, aldığınız giysinin bütçenizi zorlamamasını istiyorsanız; çocuğunuza uygun giysi seçmesini bilmelisiniz. Aksi halde; seçtiğiniz giysi içinde çocuğunuz rahat hareket edemez ve mutlu olamaz. Çocuk için güzel giyinmek, kendine güvenin bir parçasıdır. Giysinin kumaşı doğru seçilmediği için çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkiler. Giysideki aksesuar ve materyaller çocuğunun yaşına uygun olmayabilir. Doğru seçilmeyen kumaş, yıkanmaya elverişli olmadığı için bütçenizi olumsuz etkiler. Uygun olmayan giysiyi, çocuğunuz giymek istemediği için bütçenize zarar verir.

7-10 yaş arası kız çocuklara giysi seçmek için: Çocuğunuzun yaşadığı aile yapınızı ve ekonomik durumunuzu göz önüne almalısınız. Çocuğunuzun yaşına ve cinsiyetine göre giysi seçin. Çocuğunuz giysiyi nerede giyeceğini bilerek seçim yapın. Mevsime uygun kumaş ve model seçin. Giysideki renk ve desenin çocuğunuzun seveceği şekilde olmasına özen gösterin. Seçtiğiniz giysinin giyip-çıkarırken pratik olmasına özen gösterin.

Çocuğunuza doğru giysiyi seçmek için kumaş özelliklerini bilmelisiniz:

Yünlü kumaşlar: Sentetik liflerle karıştırılarak dayanıklılıkları arttırılır. Kışlık ve mevsimlik giysilerde tercih edilir. Kolay şekil alır, sıcak tutar ve nem çekme özellikleri fazladır.

Keten kumaşlar: Keten bezleri, kenevire göre daha ince, daha sağlam ve düzgündür. Keten kumaşların temizliğinde ağartıcı maddeler kullanılmamalıdır.

Pamuklu kumaşlar: Pamuklu ve pamuklu karışımı kumaşlar; sağlıklı, temizlenebilir, nem çeken ve ekonomik tekstil ürünleridir. Isıyı tutar, teri emer. Temizlenmeleri kolaydır. Ütü tutar. Çeşitleri: Amerikan bezi / patiska / basma / opal / tülbent / mermerşahi / müslin / margiret / etamin / pazen / saten poplin / poplin.

Sentetik kumaşlar: Günümüzde bütün dünyada sentetik lif üretimi hızla artmaktadır. Ter çekme ve hava alma özelliklerinin olmaması nedeniyle sağlıklı değillerdir. Çabuk temizlenme özelliklerine sahip olan sentetik kumaşlar; ütü istemez, buruşmaz, ekonomiktir.

Akrilik: Yünden daha ucuz olup yün görünümündedir. Vücuda oturan formlu giysilerin yapımında kullanılır. Nem çekme özelliğini arttırabilmeleri için doğal liflerle karıştırılarak kullanılırlar. Çeşitleri: Naylon/Perlon/Terilen/Tergal gibi.

Giysilerde kullanılan malzemelerin ekolojik ürün standartlarına uygun olması gerekir.

Giysilerde kullanılan aksesuarlar:

Giysiyi kapatıcı özelliği olan aksesuarlar: Fermuar, çıt çıt, agraf, düğme, bağcık, yapıştırıcı bant.

Süsleyici aksesuarlar: Çizgi film kahramanlarının; hayvan, bitki, motiflerinin; amblem ve bazı işaretlerin yer aldığı aplikeler, kız çocuklarının giysilerinde sıkça kullanılır. Kumaş üzerine boyama tekniği ile de süsleme yapılabilir. Dantel, fisto, güpür, kurdele, fiyonk, biye gibi süsleyici malzemelerin yanı sıra; cep, yaka, roba gibi giysi bölümleri de süsleme özelliği taşıyabilir.

7-10 yaş arası kız çocuklara giysi seçerken ergonomik rahatlık çok önemlidir. Çocuklar bu yaşlarda hızla büyüdükleri için fazla para verilerek alınan giyim eşyaları eskimeden küçülür. Bu nedenle giysi alırken model ve kumaş özelliklerine dikkat edilmelidir. Çocuklar, aynı grupta birbirine benzer giysiler giyerek paylaşımın bir parçası olurlar.

7-10 yaş arası kız çocuğunuzu giydirirken neleri bilmeniz gerekir?

Moda olan giyim tarzlarından fikir almalısınız. Giysi modellerinin üstündeki aksesuar ve materyallerin, çocuğunun yaş ve cinsiyetine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Aksesuar ve materyallerin birkaç giyside, değişik şekillerde kullanılabilir olması ekonominize katkı sağlar. Alışveriş yaparken bulunduğunuz sosyo-ekonomik şartları göz önüne almalısınız. Giysinin nerede kullanılacağını bilmelisiniz. Çocuğunuzun zevkini de göz önünde bulundurmalısınız. Giysiyi çocuğunuzun üzerine prova yaparak almalısınız. Giysi modelinin ergonomik rahatlığına dikkat etmelisiniz. Kumaşların yıkanabilir, ter emen ve yıkanınca renk vermeyen cinsten olmasına dikkat etmelisiniz. Giysideki aksesuar ve materyallerin, çocuğunuzun cildini tahriş etmeyecek; kırılmayacak, yıkanmada boya vermeyecek özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Giysideki renk ve desenin çocuğun yaşına ve cinsiyetine uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuza uygun giysiyi seçmeyi bilince; çocuğunuzun üstüne prova yaparak aldığınız giysi, bedenine ve kendine yakışan olacaktır. Giysinin kumaşını doğru seçtiğiniz için yıkanmaya, kıllanmaya ve ütüye dayanıklı olduğu için bütçenize katkısı olacaktır. Çocuğunuzla beraber giysi alırken onun zevklerini ve beğenisini de göz önünde bulundurduğunuz için çocuk giysiyi zevkle giyecek ve mutlu olacaktır. Giysilerin kolay giyilip çıkarılabilecek şekilde olmasını tercih ederek, çocuğunuzu rahat ettirirsiniz.

7-10yaşkızkıyafetleri13_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri12_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri11_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri10_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri9_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri8_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri7_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri6_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri5_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri4_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri3_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri2_çantamodelleri.biz 7-10yaşkızkıyafetleri_çantamodelleri.biz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir