Adet Düzensizliği

Adet siklusları 21 gün ile 35 gün arası olması gerekmektedir. Hastaya adet düzensizliğiniz var denmesi için adetlerinin 21 günden az 35 günden uzun süren sikluslar tariflenmesi gerekmektedir. Ve bu şekilde değerlendirme yapılmaktadır. menstrual yani adet kanamalarının çok uzun sürmesi, iki adet arası kanama olması ya da ara lekelenme gibi kanamaların bulunması durumunda doktora başvurulması gerekmektedir. Adet düzensizliği sebepleri çoğunluk olarak hormonların değişikliği, overlerde yani yumurtalarda olan kistler, rahimdeki veya rahim ağzındaki polipler, myomlar vs. olarak bilinmekte olup, endometrial hiperplazi adı ile bilinen yani rahim içini döşeyen tabakaların fazla olarak büyümesi nadir olarak rahim kanseri bu tip adet düzensizlikleri yapmaktadır.

Adet Düzensizliği 2

Adet düzensizliği sebepleri anormal uterus yani rahim kanamaları hormonların mekanizmasının bozulması sonucu oluşan ya da uterustan kaynaklanan anormal vajinal kanamaların oluşması olarak tanımlanmaktadır. Anormal kanamalarının olması durumunda mutlaka doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Erteleme yapmanız sizin açınızdan sıkıntı yaratabilir. Anormal kanama tanısı konulması için fizik muayene hastanın öyküsü ve diğer yardımcı tanı yöntemleri yardımı ile konulmalıdır.

Adet Düzensizliği

Yani endometrial biyopsi, rahim içi ultrasonu, hormon testlerinin yapılması ile hastaya anormal uterin kanama tanısını koymak mümkündür. Tanı konulmasından sonra uygun tedavi ve takip planı ile hastanın yaşına ya da doğurganlık durumuna göre tedavisi düzenlenmektedir. Tedavi her hasta için ayrı şekilde düzenlenmektedir. Kanama miktarı uzun süren hastalar için endometrial biyopsi ve usg sonucu normal gelmesi durumunda ilaç tedavisi ya da hormonlu rahim içi araç yardımı ile hastanın tedaisi düzenlenebilmektedir. Hastanın usg sonucunda büyük miyomların bulunması ya da biyopsi sonucunda rahim kanseri çıkması sonucunda kesinlikle ameliyat söz konusu olmaktadır. Bu tür durumlarda tam teşekküllü bir hastanede ameliyatının planlanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir