Afrika Menekşesi Dikimi ve Bakımı

Anavatanı Tanzanya’dır. Mor, pembe, beyazın her tonunda çiçekleri vardır. Çiçekleri alacalı da olabilir. Yıl boyu çiçekli kalabilir. Çiçeklenme aralarında yılda birkaç kez, birkaç haftalık dinlenme dönemi geçirir. Kalp şeklinde, her dem yeşil yaprakları vardır.

 

Yarı gölge ya da hafif güneşli yerleri sever. Doğrudan güneş ışığından, özellikle öğlen güneşinden korumanız gerekir. Toprağı nemli tutulmalıdır. Kışın çok fazla su istemez ama yazın bol bol sulamanız gerekir. Yapraklarına su değdirmemeye dikkat etmelisiniz. Üretimi, yaprak çelikleriyle haziran-eylül arasında yapılır.

Afrika Menekşesi ile ilgili her şey_cantamodelleri.biz

Sağlıklı ve olgun yapraklar 5 santimetre uzunluğundaki saplarıyla birlikte kesilerek, hacim olarak eşit miktarlarda, torf (çürümüş bitki artığı) ve kum karışımına dikilir. Ortamın sıcaklığı 18-21 “C’de tutulursa, çelikler 2-3 hafta içinde köklenirler. İlkbaharda saksısı değiştirilmeli ve kuruyan yaprakları temizlenmelidir.

Büyük saksı, sık saksı değişimi, az ışık ya da besin eksikliği çiçeklenmeyi engelleyebilir. Sıcak ve kuru ortamda yaprak bitleri oluşabilir. Afrika Menekşesi‘nin Kökünün soğuk ve fazla ıslak olması da mildiyuya (mantardan kaynaklanan bir hastalık) sebep olur.

Afrika Menekşesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir