Amaryllis( Amarilis)Çiçeği ve Bakımı

Anavatanı Güney Amerika’ dır. Amarilidaceae ailesine aittir. Nergis zambağı, çoban çiçeği gibi isimlerle de bilinir. Soğanlı bir bitkidir. Uzunca, etli ve şerit şeklinde yapraklara sahiptir. Çiçekleri; kokulu-kokusuz türleri ve pembe, kırmızı, beyaz, turuncu renkleriyle çok gösterişlidir. Bu çiçekler 40-80 santimetre boya ulaşan kalın ve etli bir sap üzerinde,

10 santimetrelik trompetler biçiminde bulunur. Vazoda yaklaşık iki hafta canlılığını korurlar. Drenajlı toprak sever. Sıcak ortamlardan hoşlanır. Yarı gölge ve güneşli ortamları sever.

çoban çiçeği bakımı

Büyüme esnasında ışığa olan ihtiyacı artar. Fazla suyu sevmez. Sadece çiçeklenme döneminde ekstra suya ihtiyaç duyar. Yaprakları sararıp kuruyana dek sulama işlemine azar azar devam edin. Yaprakları kuruyunca soğanları topraktan çıkarıp kuru, serin ve karanlık bir ortamda, eylül-ekim ayına kadar saklayabilirsiniz. Bu aylara kadar koruduğunuz soğanları tekrar toprağa dikebilirsiniz. Dikimin ilk zamanlarında bol su verin, sonra bu miktarı yavaş yavaş azaltın. Soğanları toprağın içinde de bırakabilirsiniz. Ancak aşırı soğuktan korumanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir