Anne ve Babalık

Interesting story

Çocuk sahibi olma, çocuk yetiştirme, çocukların maddi, manevi ihtiyaçlarını karşılama sürecini içeren önemli bir sorumluluktur.

Anne ve babanın görevi; çocuğunun sevilme, beslenme, giyinme, gibi ihtiyaçlarını karşılamak çocuğunun sağlığını korumak, onu tehlikelerden korumak, yaşamının her anında ihtiyacı olduğunda çocuğuna destek vermek, çocuğuna iyi davranışlar kazandırmak, bağımsız, kendi kendine yetebilen bir birey olarak yetiştirmek, çocuğunun eğitim olanaklarından yararlanmasını ve meslek edinmesini sağlamak.

Anne baba olarak çocuğunuz için üzerinize düşen görevleri yerine getirseniz dahi onun için birçok korku ve endişelere sahip olabilirsiniz. En büyük korkunuz çocuğunuzun gelecekte nasıl bir hayat süreceği, yaşamında başarılı olup olamayacağıdır. Eğer çocuğunuzu tutarlı bir şekilde yetiştirir, onun sorunlarını yargılamadan çözerseniz iyi bir gelecek edinmesini sağlayabilirsiniz. Anne baba olarak görevler çocuğunuz ve siz var olduğunuz sürece sürer.

Çocuğunuza çok fazla söz hakkı vermiyorsanız, çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarını kendi kararlarınıza göre belirliyorsanız, çocuğunuz ne yapıp ne yapmayacağını sizden öğreniyorsa, çocuğunuz anne-babası olarak kararlarınıza uymazsa cezalandırıyorsanız siz OTORİTER bir anne ve babasınız.

Otoriter bir anne babaysanız çocuğunuzu yetenekleri ve hataları ile kabul etmiyorsunuz demektir. Bu tutumla yetişen çocuğunuz ya çok asi ya da çok uysal bir çocuk olacaktır, kendine ve çevresine yararı olmayacaktır. Çocuğunuzun yanlışlarla ve bu yanlışlardan edindikleri deneyimlerle büyüyeceğini unutmayın. Her konuda eşinizle iş birliği içinde olun. O sizin, siz de onun kararlarına uyun. Asla gerçekleştiremeyeceğiniz sözler vererek çocuğunuzu boş yere ümitlendirmeyin. Her zaman söylediğiniz sözün ardında olun. Eğer çocuğunuza o gün TV izletmeyecekseniz bir süre sonra bundan vazgeçmeyin. Verdiğiniz bir sözü yerine getiremiyorsanız, siz bir davranıştan dolayı çocuğunuza kızarken, eşiniz ona hak veriyorsa, yapamayacağınızı söylediğiniz bir şeyi yapıyorsanız çocuğunuza tutarsız davranıyorsunuz. Böyle davranırsanız çocuğunuz size güvenmez ve ona söz geçiremezsiniz.

Demokratik bir anne baba iseniz, evde herkesin eşit söz hakkı var demektir. Çocuğunuz kendisiyle ilgili kararları kendisi verebiliyor, siz bir davranıştan dolayı çocuğunuza kızarken, kendi fikirlerinizi kabullendirmek için baskı yapmıyorsanız DEMOKRATİK anne ve babasınız demektir.

Zaman zaman çocuklarınızla ilişkilerinizde sorunlar olabilir. Sorunları çatışma haline getirmeden çözümlemeye çalışın. Çocuklar büyüdükçe sorunları da çeşitlenir. Çocuğunuzu bir birey olarak kabul ederseniz sorunları biraz azaltmış olursunuz. Anne-baba olmanın gücünü sorun çözmede kullanırsanız içinden çıkılmaz çatışmalara neden olursunuz. Herkesin hata yaparak olgunlaştığını unutmayın. Çocuğunuzu her hatasında karşınıza alıp ona bağırmak ve cezalandırmak yerine önce bir düşünün. Çocuğunuz kendisine ve çevresine zarar veren bir şeyler mi yapmış? Eğer böyleyse eşinizle birlikte çocuğunuzla konuşun. Doğruyu hemen bulmasını ve yapmasını beklemeyin, sabırlı davranın. Ona ne kadar baskı yaparsanız sizinle inatlaşacaktır. Çocuğunuzu dinlerken onunla aynı göz seviyesinde olun. Konuşmasını bölmeden dinleyin. Onu dinlerken onu anladığınızı gösteren cümleler söyleyin. Çocuğunuzu söylediklerinden dolayı yargılamayın, bırakın size rahatça içini boşaltsın.

Anne veya baba olarak eşinizi kendinize rakip olarak görüp çocuklarınızı da taraf tutmaya zorlamayın. Çocuklarınızın önünde birbirinizi kötüleyerek çocukları kendi tarafınıza almanız aile ilişkilerini zedeler. Hiç kimse mükemmel değildir. Eşinizin de sizin de birçok eksik yönleriniz olabilir. Önemli olan birbirinizi hataları ve eksikleriyle kabul edebilmenizdir.

Çocuklar için baba güven ve güvenliğin simgesi olarak görülürken anne zor günlerin dostu olarak görülür. Anne de çocuklarına yardımcı olmaya çalışır. Sırlar önce anneye açıklanır. Anne olarak çocuklarınızın sırlarını veya hatalarını babalarından gizlemeyin. Belki bazen bunları söylemek uygun olmayabilir. Doğru zamanda, uygun bir şekilde çocuklarınız hakkında her şeyi eşinizle paylaşın. Aksi takdirde suçluluk çekebilirsiniz. Anne baba olarak sorumluluklarınızı ihmal etmeyin. Demokratik anne baba olmaya çalışın. Anne baba olarak eşinizi çocuklarınıza karşı rakip olarak görmeyin. Çocuklarınızı yetiştirmede hem baba hem de annenin eşit sorumlulukları olduğunu unutmayın. Çocuklarınızla ilgili sorumluluklarınızı mutlaka yerine getirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir