Assos ( Behramkale) Gezi Rehberi

Gezi Rehberi

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin Behramkale Köyü günümüzde Assos olarak da biliniyor. Merkez, adını antik liman kenti Assas’tan alıyor. Kentin girişinde yol ikiye ayrılıyor. Biri aşağıya sahile, diğeri ise tarihi kentin kalıntılarına gidiyor.

Assos ( Behramkale)’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 400, Ankara’ya 734, İzmir’e 238, Ayvalık’a 126 km. mesafedeki Assos’a direkt otobüs yok. Çanakkale Otogarı’ndan kalkan minibüslerle Ayvacık’a, oradan da Behramkale’ye ulaşmak gerekiyor. Dolmuşlar sahile iniyor. İzmir’den Edremit güzergahı takip edilip, Küçükkuyu’dan sonra Assos kavşağına varılıyor. Ankara çıkış noktası alındığında Assos’a Eskişehir- Bursa- Balıkesir- Edremit yolu üzerinden gidiliyor.

Assos ( Behramkale) -2

Assos ( Behramkale) KONAKLAMA 

Eden Beach: 286-721 70 39
Kervansaray: 286-721 71 98
Assos Terrace: 286-764 02 85
Behram Otel: 286-721 70 16
Biber Evi: 286-7217410
Eden Gardens: 286-764 02 90
Kadırga Otel: 286-7217273
İmbat Motel: 286-7370101

Maviş Butik Otel:286-7640156

Nazlıhan Otel: 286-721 73 85

Troas Motel:286-7640279

Yıldız Saray: 286-721 70 25

Assos ( Behramkale) Gezilecek Yerler

Assos: Homeres’un ilk ahalisinin Leleg halkı olduğunu bildirdiği Assos’a önceleri Pedasos deniliyordu. Lesbos (Midilli) Adası’ndan İ.Ö  7. yüzyıl başlarında gelen bir grubun yerleştiği kent ıo 560’ta Lydia, İÖ 545’te de Pers hakimiyetinde yaşadı. Şehrin zenginlerinden Eubolos to 387’de krallığını ilan etti. Ama bir süre sonra
kölesi Hermaios onu öldürüp yerine geçti. Aristotales’le birlikte Platon’un öğrencisi
olan Hermaios kontrolü eline geçirdiğinde arkadaşı Aristotales’i burada bir felsefe okulu
açması için Assos’a çağırdı. Burada üç yıl ders veren Aristo’nun öğrencilerinden biri
de ünlü fılozof Kleantes’ti, Kayalık üzerinde yer alan Assos’un eskisi gibi en çekici yapısı Athena Tapınağı’dır. İ Ö 6. yüzyıla ait yapı Anadolu’da Dor düzeninde inşa edilen en eski tapınaktır. Frizlerinde kabartmalar bulunan bir Dor tapınağı olması bakımından mimarlık tarihinin en seçkin örnekleri arasında sayılıyor.

Assos ( Behramkale) -5

 Behramkale Köyü: Antik Assos kentinin kurulduğu tepenin kuzey yamacında bulunan köy, mimarisiyle dikkat çekiyor. Ege bölgesinin tipik mimari karakterinden ayrı özellikler gösteren köyün evleri, taş malzemenin en başarılı kullanıldığı örneklerden.

 Smintheion: Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar Köyü’nde bulunan kent, Tanrı Apollon’a ait. Kentteki tapınak İon üslubunun en güzel örneklerinden.

 Hüdavendigar   Camii: Assos antik kenti surlarının bitişiğindeki cami 14. yüzyıl 1.Murad Hüdaverıdigar dönemine ait. Hüdavendigar Camii’nin en önemli özelliği Anadolu’da bilinen ilk alçı mihraplardan birine sahip olması.

 Babakale: Asya kıtasının en batı ucunda yer alıyor Kalesi 1726 ve camisi 1729’a tarihleniyor.

Assos ( Behramkale) -3

Assos-Geyikli Rotası: Assos’tan sonra denizden uzaklaşan ancak sahile paralel ilerleyen yol, geleneksel taş mimarinin yaşadığı köylerle dolu. Berharnkale’den batıya doğru sırasıyla Korubaşı, Kuruoba, Balabanlı ve Koyu nevi gibi yerleşmeler küçük turlara uygun. Bu dörtlünün hemen hemen orta noktasındaki Bektaş Köyü’nde ise son yıllara kadar kullanılan taş bir değirmen var. Köye yaklaşık 400 metre mesafedeki Sütlüce Koyu’nda denize girebilirsiniz. Koyun sonunda bir balıkçı barınağı ve devamında ise ünlü Sivrice Feneri var. Sivrice’de deniz kenarında moteller ve pansiyorılar bulunuyor. Yaklaşık beş altı “kilometre batıda Sokakağzı mevkii, görülmesi gereken ve konaklama imkanı sağlanan bir başka yer. Tıpkı Sütlüce Koyu’nda olduğu gibi aşırı sakin bir belde.

Taş, bu yarımadayı şekillendiren en önemli unsur. Antikçağda üretilen Troas taşocaklarında üretilen sütunlar’ Anadolu’nun yanı sıra Roma İmparatorluğu’nun pek çok merkezindeki metropollerin yükselmesine katkıda bulundu. Güzergahırnızda bıılunan antik kentlerden güneyden kuzeye- Khryse (Gülpınar), Larisa, Kolona ve Aleksanderia Troas’ta, bir zamanlar ünü dünyaya yayılan bu ocaklardan çıkan taşları görmek mümkün. Ancak yine yöreye has bir özellikle bu taşlar, çok sıradan mekanlarda da karşınıza çıkabilir.

Assos ( Behramkale) -6
Örneğin Koruoba’daki köy kahvesinin bahçesinde Roma devrine tarihlenen kaideler masa olarak kullanılıyor. Antik mimari elemanlar devşirme malzeme olarak evlerde kullanıldığı gibi, köy mezarlıkları gibi kamusal alanların kapıları da Roma sütunlarından yapılabiliyor. Tuzla mevkiinde anayoldan batıya, deniz yö nüne sapıldığında, buğday tarlaları arasında birdenbire yükselen bir köprüyle karşılaşıyoruz. Bu köprü, Khryse kentini Aleksandreia Troas’a bağlayan antik döşeme yolun bir parçası. Olasılıkla, alüvyon biriktirmesi nedeniyle toprakaltında kalmış ve yüksek bölümü de uçsuz bucaksız tarlalar arasında bir mucize gibi karşımıza çıkıyor.

Ağırlığı orılarca tona ulaşan granit süturılar, bugün Dalyan ismiyle anılan mevkide bıılunan antik limanda gemilere yükleniyor ve Akdeniz’in farklı merkezlerine gönderiliyormuş. Aleksandreia Troas’ın. tabanı kırmızı tuğlalarla döşeli yapay limanı, Dalyan kıyısında hala görülebilir. Kıyıda ayrıca, gemilere yüklenmek üzere limana getirilen ve bir nederıle burada kalan granit sütunlar da bulunuyor. Ancak yarımadanın
belki de en heyecan verici noktası, Geyikli’ye bağlı Kocali Köyü çevresindeki, işler durumdayken terk edilen taşocakları. Birisinde yedi, diğerinde ise dev boyutlu beş granit sütununun, çıkarıldıkları anakayanın üzerinde yatar durumda bulunduğu bu ocaklar yüzyıllar boyunca araştırmacıların gözünden kaçmıştı.

Önemli Telefonlar
Ayvacık Bel: 286-7121893
Sağlık Ocağı:286-752 52 75
Jandarma: 286-721 70 20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir