Astım

astım4_çantamodelleri.biz

Özellikle soluk verirken güçlük çekme biçiminde daha çok geceleri gelen krizlerle kendini belli eden bir solunum hastalığıdır.

Belirtileri: Krizler başladığında hastaya boğuluyormuş duygusu veren astım, bronşlardaki spazm, ödem ve aşırı salgılar nedeniyle oluşur.

Kriz esnasında solunum yetersizliği ve tıkanma biçiminde rahatsızlıklar görülür.

Bronş hareketlerinin bozulmasına dayanan astımlar dışında; alerjik astımlar (toz, tüy gibi), enfeksiyonlu astımlar, iç salgısal etmenlere bağlı astımlar, sinirsel-ruhsal astımlar ve mikrobik astımlar bulunmaktadır.

Tedavisi: Kimi astım tiplerinde sinir yatıştırıcı ilaçlar kimilerinde antibiyotikler ya da aşılara başvurulur. Ayrıca kaplıca kürleri de işe yaramaktadır.

astım6_çantamodelleri.biz

Astımda Kullanılan Bitkiler:

Öksürükotu (Tusilago farfara)

Kekik (Thymus serpillum)

Kediotu (Valeriana officinalis)

Lavanta (Lavandula officinalis)

Melek otu (Angelica officinalis)

Nane (Mentha piperitae)

Öksürükotu: 8-30 cm. boyunda dik bir gövdeye sahip otsu bir bitkidir. Killi, kalkerli, rutubetli topraklarda, mezarlıklarda, yol kenarlarında 2400 m. rakıma kadar yetişir. Yapraklarından önce sarı çiçekleri ocak-şubat aylarında görünmeye başlar.

astım_öksürükotuçantamodelleri.biz

Astım tedavisinde gerek çiçeklerinden gerekse yapraklarından yararlanabilirsiniz. Özellikle taze yaprak ya da çiçeklerinin suyunu çıkarıp 1 fincan süt veya et suyuna karıştırıp içebilirsiniz.

Öksürük otunun kurutulmuş halini bir büyük bardak kaynar su içine 1 çay kaşığı atıp, kaynatın ve birkaç dakika demleyin, süzdükten sonra suyunu içebilirsiniz. Başka bir yöntemle 1 yemek kaşığı dolusu kuru öksürük otunu 1 litre suda kaynatın ve çıkan buharı bir örtü ya da havlu altında içinize çekin. Bu şekilde günde birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Kekik: Kekiğin birçok faydası vardır ancak aşırı dozda kullanılırsa kan şekerinizi düşürebilir, tansiyonunuzu geçici bir süre yükseltebilir. Bu sebeple çay olarak kullandığınız zaman tavsiye edilen dozun dışına çıkmamak gerekmektedir. Büyük bir bardak soğuk su içine (250 gr.) bir dilim kabuksuz limon ve yarım çay bardağı kekik koyup kaynatın ve kaynamaya başladığı anda ocaktan alın, süzdükten sonra sıcak tüketebilirsiniz. Günde 2 kez taze olarak içmeniz tavsiye edilir.

astım-kekik_çantamodelleri.biz

Kediotu: 20-150 cm. boyunda, dik gövdeli, yaprakları tüysü, otsu bir bitki olan kediotu, nisan-temmuz aylarında açan pembe renkli çiçeklerdir. Yüksek rakımlarda, nemli toprakta yetişir. Astım tedavisinde kediotunun kurutulmuş köklerinden yararlanılır. 50 gr. kediotunu 1 litre kaynar suda birkaç dakika demleyin daha sonra süzerek elde ettiğiniz çaydan günde 2 fincan (sabah-akşam) içebilirsiniz.

astım-kediotu2_çantamodelleri.biz

Lavanta: 40-50 cm. boyunda, şerit şeklinde yapraklara, mor çiçeklere sahip, hoş kokulu, %1-3 uçucu yağ taşıyan otsu bir bitkidir. Özellikle astıma karşı lavanta yağı kullanılmaktadır. 7-8 damla lavanta yağını bir mendile damlatıp koklayabilirsiniz ya da kaynayan suya damlatıp çıkan buharı soluyabilirsiniz. Kesme şeker üzerine 3-4 damla damlatıp yiyebilirsiniz. 1 bardak su ya da süte 3-4 damla lavanta yağı damlatıp içebilirsiniz.

astım-lavanta3_çantamodelleri.biz

Melekotu: Sonbaharda eylül-ekim aylarında topraktan çıkarılarak kurutulan melekotu kökleri, 1 cm kalınlığında, 10 cm. uzunluğunda olup tadı keskin, acı ve baharlıdır. 10 gr. Melekotu kökünü 1 litre suda kaynatıp 5-10 dakika demleyin, süzün ve sabah-akşam olmak üzere günde 2 kez içebilirsiniz. 10 gr. Melekotu tohumunu 1 litre kaynar suda 10 dakika demleyip günde 3 fincan içebilirsiniz.

astım-melekotu_çantamodelleri.biz

Nane: halk arasında hem baharat hem de midevi, karminatif, antiseptik, tansiyon düşürücü ve nefes darlığını hafifletici olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Uçucu yağında mentol olduğundan nefes açıcı özelliği vardır. 1 kesme şeker üzerine 2-3 damla nane yağı damlatılarak günde 3 kez alabilirsiniz. Nane çayının içine oğul otu (melissa) ve lavanta çiçeğini de ekleyerek etkisini daha da arttırabilirsiniz.

astım-nane_çantamodelleri.biz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir