Atatürk Çiçeği

atatürkçiçeği_çantamodelleri.biz

Sürgün uçlarında çıkan, pembe, kırmızı ya da beyaz yapraklarının çiçek gibi görünümüyle son derece göz alıcı, dekoratif bir iç mekan süs bitkisidir. Çiçeksiz dönemlerinde de güzelliğini koruyan bitkiye, yaprak damarları hoş bir görünüm vermektedir.

Her bitkinin kendine özgü bakım istekleri, yetiştirme koşulları bulunur. Atatürk çiçeğinin de özel istekleri vardır. O güzel çiçeklerini açması için, bunları yerine getirmeniz gerekecektir.

atatürkçiçeği3_çantamodelleri.biz

Bitkisel özellikleri

Sütleğengiller (Euphorbiaceae) familyasına bağlı Atatürk Çiçeğinin Latince ve bilimsel adı, “Euphorbia pulcherrima”dır. Birçok sütleğengil gibi Atatürk çiçeği de sütsü bir sıvı (Latex) salgılar. Asıl çiçekleri brakteleri arasında olup, oldukça küçüktür. Kışın yapraklarını döken Atatürk çiçeğinde aralık-ocak aylarında hemen hemen sadece sürgün uçlarında çıkan ve iri bir çiçek görünümünde olan kırmızı-beyaz yapraklar kalır. İyi koşullarda oldukça boylanan Atatürk çiçeği, bakımında özen ister.

Brakte: Çiçeğin en altında, çiçeği saran şekil değiştirmiş yaprakçıklar.

Işık isteği:

Aydınlık ortamları sever. Atatürk çiçeği doğrudan güneş ışığı almak istemez. Bu nedenle gölgelenmiş, güneye bakan pencerelerin önüne yerleştirmeniz uygun olur.

Sıcaklık isteği:

Atatürk çiçeği için ideal sıcaklıklar, sonbaharda gece 15-20°C arası, kışın ise; yine gece 1 0- 1 2°C’lik serin ortamlardır. Ekim ayında çiçeklenme başladığında gece sıcaklığı olarak 20 derece, kasım ayında 18 derece ve aralık ayında ise 15 derecelik sıcaklıklar idealdir. Çiçeklenme dönemi olan sonbaharda sıcak ortamda, çiçeklenme sonrası ise (ocak- şubat) serin ve havadar bir ortamda tutulmalıdır.

Nisbi nem isteği:

Nisbi nem açısından Atatürk çiçeğine normal bir nisbi nem yeterli olmaktadır. Fazla kuru ya da fazla nemli ortamları sevmez.

Sulama şekli:

Nisbi nem açısından Atatürk çiçeğine normal bir nisbi nem yeterli olmaktadır. Bu dönemde bol bol sulamalısınız. Çiçekler solduktan sonra ocak-şubat aylarında çok az su verin. Bu dönemde yapraklarını da döken Atatürk çiçeğine, mart başında tekrar su vermeye başlayabilirsiniz.

Toprak isteği:

Humuslu toprakları seven Atatürk çiçeği için uygun toprak karışımı: 1 kısım kum, 2 kısım tınlı toprak, 1 kısım tort (ya da yaprak kompostu), ½ kısım çiftlik gübresidir.

Gübre isteği:

Atatürk çiçeği için gübre önemlidir. Haziran-ekim ayları arası, haftada bir gübrelenmesi gerekir. Verilecek gübre miktarı: 1 litre suya 1-2 g kompoze gübre düşecek şekilde hazırlanan karışımdan saksılara verilir. Gübrenin her hafta taze olarak hazırlanması iyi olur.

Budama zamanı:

Budamanın bitkilere büyük yararı vardır. Budama ile, üretimde kullanılacak çelikler elde edildiği gibi, bitkinin gençleşmesi, çiçeklenme ve sürgün teşekkülünün teşviki ve bitkinin kuruyan kısımlarından temizlenmesi de mümkün olmaktadır. Atatürk çiçeğinin budanma zamanı, çiçekleri solduktan sonraki aylardır. Yani ocak-şubat aylarından sonraki aylar. Bu dönemde yapacağınız budama ile bitkiyi çoğaltmak için kullanılacak tepe çeliklerini elde etmeniz de mümkün olacaktır.

Çoğaltılmaları tepe çelikleri ile yapılır. Mart-nisan aylarında dinlenme devresine giren yapraksız bitki gövdesinin budanması ile elde edilen tepe çelikleri kullanılır. Bitkiden alınan çeliklerin sütünün akıtılması veya o kısımlara kömür tozu ya da kül sürüldükten sonra köklendirilmesi gerekir.

Saksı değiştirme zamanı:

Kuvvetli gelişen genç bitkilerde sık sık saksı değiştirmek gerekir. Atatürk çiçeği de çabuk gelişen bir bitki olarak her yıl saksısının değiştirilmesini ister. Yeni saksınız, eskisinden bir boy daha büyük olmalıdır. Saksı değiştirme işlemi, genelde bitkinin dinlenme döneminde yapılır. Atatürk çiçeği için bu dönem nisan ayıdır. Her yıl nisan ayında, saksı değiştirme işlemi ile birlikte, hem bitkinin toprağında azalan bitki besin maddeleri takviye edilir, hem de gelişen kök sistemi ve toprak üstü aksamın dengelenmesi sağlanır. Saksısı değiştirilen bitkiye, ilk sulamada toprak tamamen rutubetli hale gelinceye kadar su verin. Daha sonraki sulamalarda, toprağı hafif rutubetli tutacak kadar su vermelisiniz. Saksısı değiştirilen bitkinizi, bir süre yarı gölge veya hafif gölgeli bir ortamda tutulmalısınız.

 Fizyolojik bozukluklar:

Ortamın nemi düşükse, saksının toprağı çok kuru kalmışsa, havalandırma yeterli değilse; yaprak uçlarında sararmalar, kurumalar, yaprak dökülmeleri gibi fizyolojik bozukluklar görülür.

Atatürk çiçeğinizin sağlıklı bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız, ona gerek önemi göstermelisiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir