Basur

 

basur_çantamodelleri.biz

Basur nedir?

Anüs ve rektumda görülen toplardamar varisleridir. Eş anlamlısı hemoroid olan basurun oluşumunda pek çok etken bulunmaktadır.

Nedenleri?

Kapı toplardamarındaki aşırı basınç (gebelik, siroz gibi durumlarda), anüs bölgesindeki kasların gevşekliği, hareketsizlik ve kabızlık.

basur2_çantamodelleri.biz

İç basur ve dış basur olmak üzere iki çeşit basur vardır.

İç basur: anüskopla ya da elle muayenede kendini belli eder.

Dış basur: anüsün dışında yer alır.

Basur, dışkıda görülen kan ile teşhis edilir.

Tedavisi:

Öncelikle tıbbi müdahale ile olur. Sağlık ve perhiz koşulları, damar büzücü pomatlar ve doku sertleştirici iğnelerle tedavisi yapılır.

Basur tedavisinde kullanılan bitkiler:

–          Kuşburnu

–          Kapari

–          Ceviz yaprağı

–          Papatya

–          Civanperçeni

–          Servi kozalağı

–          Sığır kuyruğu

–          At kestanesi

–          Deve dikeni tohumu

–          Ebegümeci

–          Hindiba kökü ve yaprağı

–          Hatmi çiçeği

–          Tavşanmemesi kökü

–          Meşe ağacı kabuğu

–          Zeytin yağı

–          Mersin yaprağı

–          Ayva yaprağı

–          Isırgan tohumu

–          Bamya çiçeği

Bu bitkilerin bir kısmı haricen bir kısmı da dahilen kullanılmaktadır.

 

Haricen kullanılan bitkiler:

basur9_çantamodelleri.biz 

Papatya (Matricaria ohamomilla): Papatya, taşıdığı musilaj’ın etkisi ile yumuşatıcı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile şiş ve kızarıklarda, yaraların tedavisinde lapa olarak geniş çapta kullanılmaktadır. Basur tedavisinde de papatyadan yararlanabilirsiniz. Bunun için, suda kaynatarak lapa haline getirdiğiniz papatya çiçeklerini ılık olarak sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

basur10_çantamodelleri.biz

Ceviz: Haziran-Temmuz aylarında toplayıp havadar ve gölge bir yerde kurutabileceğiniz ceviz yapraklarını, birçok amaçla drog olarak kullanabilirsiniz. Basur tedavisinde de ceviz yaprağı lapasının kullanımı oldukça yaygındır. Antiseptik özelliğe sahip ceviz yaprağı lapası, basur memelerinin kurumasına yardım eder. Ayrıca, ceviz kökünden de yararlanabilirsiniz. Köklerin kabuklarını soyduktan sonra zeytinyağı içinde kaynatıp merhem haline getirin ve basur yaralarına sürün. Ceviz içini balla birlikte yemek de basur tedavisinde kullanılan bir yoldur.

basur11_çantamodelleri.biz

Sığırkuyruğu (Uerbascum türleri): Yapraklarında saponin, musilaj, reçine ve acı madde, çiçeklerinde ise uçucu yağ, saponin, musilaj içeren sığırkuyruğu çok eskiden beri basur tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde de gerek çay, gerekse lapa olarak kullanılmaktadır. Yaprak ve çiçeklerden yapılan lapa, ılık olarak basur memelerine konulmak suretiyle kullanılır. Sığırkuyruğu yaprak ve çiçeklerinden yapılan çay da aynı şekilde, haricen kullanılır. Bir başka yararlanma şekli de, yapraklar kaynatılırken buğusuna oturma şeklidir.

basur12_çantamodelleri.biz

Civanperçemi (Achillae millefolium): Çiçek açma döneminde toprak üstü kısımları toplanarak kurutulmak suretiyle yararlanılan civanperçemi, 30-70 cm boyunda tüylü, buruşuk yapraklı, beyaz-krem renkte çiçekleri olan bir bitkidir. Mikrop öldürücü ve yara iyi edici özellikleri ile başta hemoroid olmak üzere birçok hastalıkta kullanılır. Basur tedavisi için çay olarak içildiği gibi, taze yapraklarının suyu sıkılarak basur üzerine sürmek suretiyle de kullanılabilir ya da tüm toprak üstü kısımları, haşlanarak lapa halinde basur yaralarına konur.

Dahilen Kullanılan Bitkiler

basur13_çantamodelleri.biz

Kuşburnu (Rosa canina): 1 -5 m’ye kadar boylanabilen, çalı görünümünde, kışın yaprağını döken, dikenli, çok dallı bir bitkidir. C vitamini yönünden zengin meyvaları, ayrıca A, B, E, K ve Pp vitaminieri de içerir. Meyvelerinden yapılan çay, sabah-aksam günde 2 bardak içilmek suretiyle, 1 hafta ya da 15 gün, rahatlama sağlanana kadar içilmelidir.

basur14_çantamodelleri.biz

Kapari (Capparis spinosa): Tarla ve yol kenarlarında, açık alanlarda, 60-150 cm. boyunda, oval, gri-yeşil yapraklı, iri, beyaz gösterişli çiçeklere ve vitamin, mineral madde bakımından oldukça zengin çiçek tomurcuklarına sahip bir bitkidir. Çiçek tomurcuklarından yapılan turşu, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Basur tedavisinde de, yemek aralarında 3-5 çiçek tomurcuğu yemek suretiyle, 1 hafta- 1 5 gün ya da tedavi sonuç verinceye kadar devam etmek gerekir.

basur15_çantamodelleri.biz

Mereymana dikeni (Silybum marianum): 30-50 cm boyunda, çok yıllık, gövdesi dik ve kuvvetli, dikenli bir bitkidir. Kurak ve çakıllı arazilerde 700 m yüksekliğe kadar yetişir. Yapraklar, büyük, parlak yeşil, kenarları beyazımsı ve dikenlidir. Çiçekler, sap uçlarında, eflatun renkte olup çiçeklerin altı da dikenlidir. Basur tedavisinde, tohumlarından yapılmış çayı kullanılır. 20 g kadar meryemana dikeninin ezilmiş tohumu, suda 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra, günde 2 bardak ve iyileşme görülene kadar içilir.

basur16_çantamodelleri.biz

At kestanesi: 30 m kadar boylanabilen, yuvarlak  tepeli ve sık dallı bir ağaçtır. Çiçekleri beyaz renkte ve sarı-kırmızı beneklidir. Tohumları yassı,  yuvarlakça, parlak kahve rengi, sert kabuklu ve 1-2 cm çaplıdır. Bileşiminde nişasta, şekerleri sabit yağı flavon türevleri ve saponozitler bulunan at kestanesi tohumunun basur tedavisinde kullanımı için 10 tane at kestanesi, 1 litre suda kaynatılır elde edilen su basur memelerine sürülür. Çay olarak kullanım için at kestanesinin 2-3 yıllık genç dallarının kabukları kullanılır. Kurutulmuş 30 g kabuk 1 litre suda, 10 dakika kaynatılır ve günde 2 bardak içilir.

basur17_çantamodelleri.biz

Ebegümeci (Malva sylvestris): Çok veya iki yıllık, 20-70 cm. boyunda, yuvarlak, 5-7 loplu saplı yapraklara sahip, leylak, pembe çiçekli, otsu bitkilerdir. Taşıdığı musilaj nedeniyle yumuşatıcı özellik gösterir. Basur tedavisinde çiçek ve yapraklarından yararlanabilirsiniz. 30 g çiçek-yaprak karışımını kuru 1 litre kaynar su ile haşlayın, 3-5 dakika demlenince süzün ve sabah akşam olmak üzere günde iki kez için.

basur18_çantamodelleri.biz

Mersin: Çoğunlukla çalı formunda, bazen 3-4 m boylanabilen, her zaman yeşil, yaprakları karşılıklı dizilmiş, sert, çiçekleri beyaz bir bitkidir. Yapraklar antiseptik özellik taşır. Basur tedavisinde, 30 g kurutulmuş mersin yaprağı 1 litre kaynar suda uzun süre (20 dakika) demlenir ve süzüldükten sonra elde edilen çaydan günde 2 bardak içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir