Bebeklerde Atopik Dermatit

Atopik dermatit, alerjiye meyilli kişilerde görülen bir egzerna çeşitidir. Alerjiye olan bu yatkınlık genellikle genetik olur ve ailenin başka bireylerinde de mevcuttur. Bu kişilerde egzerna yanında alerjik astım ve alerjik nezle de görülebilir.

Bebeklerde Atopik Dermatit-2

Atopik dermatit doğumda mevcut değildir ancak sıklıkla hayatın ilk yılında genellikle de 3. aydan sonra ortaya çıkar. Bebeklik döneminde özellikle yanaklarda simetrik ince kabuklanma gösteren kızarıklıklar dikkat çeker. Bu kaşıntılı kızarık ve bazen sulantılı yaralar kollara ve tüm vücuda yayılabilir. Çocukluk döneminde ise bu kaşıntılı yaralar dirseklerin iç kısmı ve diz arkalarına daha çok yerleşir. Göz çevresi ve boyunda da görülebilir. Genel olarak deri kuru ve kaşıntılıdır. Sürekli kaşınma sonucunda deri kabalaşır,Hastalık maalesef kroniktir ve dönem dönem alevlenir. Toz, polen, yiyecekler gibi çevresel faktörler ile stres atopik dermatitin alevlenmesinde rC11 oynar. Sıklıkla çocukluk döneminde şiddeti azalarak sonlanır ancak nadiren ileri yaşlara kadar devam da edebilir. Sonucu tahmin etmenin kesin bir yolu yoktur.

Bebeklerde Atopik Dermatit-3

Tanı klinik olarak yaraların yerleşim yeri, tekrarlayıcı özelliği ve aile de alerjiye eğilim değerlendirilerek konur. Hastalığı tetikleyen alerjenlerin tespiti için RAST kan testi ve Prick (delme) testi uygulanabilir.

Tedavisine gelecek olursak, öncelikle deri kuru ve kaşıntılı olduğundan nernlendirici kremlerin düzenli ve devamlı kullanılması çok önemlidir. Bu ciltlere özel şampuan ve temizlik ürünleri tercih edilmelidir. Alevlenme dönemlerinde kortizon içerikli kremler ve alerji şurupları kaşıntıyı kontrol altına almakta etkilidir. Dirençli hastalarda doktor kontrolünde ileri hap ve ışık tedavileri uygulanabilir. Alevlenmelerin sıklığını azaltmak için idame tedaviler de kullanılmalıdır.

Bebeklerde Atopik Dermatit-4

 

KAYNAK: Uz.Dr. Aslı Şenol-Dermatolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir