Bebeklerde Beslenme

çocuklarınbeslenmesi2_çantamodelleri.biz

O-I Yaş bebekler için yeterli ve dengeli beslenmenin önemi

Çocuklar sürekli büyüyen ve yakından izlenmesi gereken gruptur. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda büyüme ve gelişmede gerilik görülür. İleriki yaşamda sağlık ve beslenme sorunları oluşabilir. Bu sebeple çocuğun; normal büyümesi, gelişmesi ve aktivitesi için dikkatli bakılması ve beslemesi gerekir.

Sağlıklı bir çocuğun büyümesinde duraksama varsa, bu önemli bir hastalığın ilk belirtisi olabilir. Büyümenin izlenmesindeki AMAÇ hastalıkların saptanması değil, önlenmesidir. Bu nedenle çocuğunuzun boy ve ağırlığını belirli aralıklarla ölçün. Ölçümleri kendiniz yapabileceğiniz gibi en yakın sağlık kuruluşunda da yaptırabilirsiniz. Eğer büyümede bir duraksama varsa, durumu hemen doktorunuza ve diyetisyeninize bildirin. Anne-baba olarak sizinle ve uzman ile birlikte çocuğunuz izlenmelidir.!

0-1 Yaş bebeğinin beslenmesinde nelere dikkat etmek gerekir!

Bebeğiniz bir yaşına kadar (mümkünse daha fazla süre) anne sütü ile besleyin. Ancak 6 aydan sonra anne sütü ile birlikte ek besinler de verebilirsiniz.

0-6 aylık bebeğiniz nasıl beslenmelidir?

İlk 6 ay bebekler için en iyi besin anne sütüdür. Buna “doğal beslenme” denir. Anne sütünden başka besin vermenize gerek yoktur. Sütünüz çocuğunuza yeterli olup olmadığına kendi kendinize karar vermeyin; bebeğiniz ilk 6 ayda ortalama 800 g. almıyorsa, o zaman bir beslenme uzmanı veya diyetisyene başvurun.

6- 12 aylık olan bebeğiniz nasıl beslenmelidir?

İkinci 6 ayda, her ay çocuğunuzun ortalama 500 gram ağırlık kazanması beklenir. Çocuğunuz hızla büyüdüğü için artık anne sütü tek başına yetmez. Ayrıca bebeğinizin katı besinlere, besinlerin aromasına, yapısındaki çeşitliliğe de alışması gerekir. Ek besinler verilirken kesinlikle anne sütünü kesmeyin, vermeye devam edin.

Bebeğin büyümesi nasıl tespit edilir?

Bebeğiniz 3000 gram doğduğu düşünülürse;

6 aylık bir bebeğin :

3000+(6×800) = 7800g. (±%20)

1 2 aylık bir bebeğin :

3000+(6×800) + (6×500) = 10800g (± %20)

çocuklarınbeslenmesi5_çantamodelleri.biz

Ek besinlere nasıl başlayacaksınız?

Bebeğinize vereceğiniz besinlerin yumuşak, temiz ve kolay sindirilebilir olması gerek. Çocuğunuzu ek besinlere teker teker, az miktarlarda (1-2 çay kaşığı) vererek başlayın. Yeni bir ek besine 1-2 gün ara verildikten sonra başlayın. Yeni besini çocuğunuz açken verin. Besinleri kaşıkla, bardakla verin. Kesinlikle biberona ve emziğe alıştırmayın. Alıştırmaya çalıştığınız yeni besini az az verin, çocuğunuzda besine karşı bir tepki oluşursa o besini kesin ve ara verin. 10-15 gün sonra tekrar deneyin. Çocuğunuzun katı besinlere alışması için; aşırı ezilmiş, blendırdan geçirilmiş yiyecekleri sürekli vermeyin.

Bebeğinize ne tür besinler vermelisiniz?

Bebeğinize 1 yaşına kadar, SUYU kaynatıp soğutulduktan sonra ver. Çocuğunuzun yiyeceklerine tuz ve baharat kesinlikle eklemeyin. Tarhana baharatsız olmak koşulu ile çocuğunuz için en iyi besindir. Meyveleri cam rendede rendeleyip, suyunu süzerek veya püre şeklinde çocuğunuza vereceğiniz zaman hazırlayın. Vitamin değerinin kaybolmaması için taze hazırlayıp çocuğunuza yedirin, içirin. Yemeklerin yalnız suyunu değil, taneli kısımlarını da verin. Sebze çorbalarını yaparken sebzelere bitkisel sıvı yağ ekleyerek, sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Pişen sebzeleri kevgirden veya püre makinasında geçirilerek yedirin. Kuru baklagilleri iyi pişirip, kabuklarını soyarak verin. Muhallebi pişirirken, şekeri veya pekmezi muhallebiyi ocaktan indirmeye yakın ekleyin, bu durum bebeğiniz için çok gerekli olan proteinlerin vücudunda kullanımını kolaylaştırır.

Çocuğunuza vereceğiniz etin en az iki kez çekilerek, kıyma şeklinde olması, balık etinin kılçığından iyice ayrılması, ezerek veya çorbasına katılarak yedirilmesi gerekir.

Ek besinler verilirken nelere dikkat etmek gerekir?

Ek besinleri alıştırırken biberon yerine kaşık kullanmalısınız. Yemek pişirmede kullanılan kaplar, kaşık, bardak, tabak, biberon vb. sabunlu su ile iyice yıkanıp, durulanıp sıcak sudan geçirilerek sterilize edilmesi gerekir. Bebeğinizi beslerken, besinleri hazırladığınız kapların, biberon kullanıyorsanız biberonun temizliğine dikkat etmelisiniz. Emziğin deliğinin normal büyüklükte, bebeğinin ağzına uygun olması gerekir. Yemek yaparken sebze, meyve, pirinç, mercimek vb. iyice yıkadıktan sonra kullanın. Besinleri hazırlamadan önce, mutlaka bol sabunlu su ile ellerinizi yıkayın ve durulayın.

Çocuğunuz anne sütü alıyorsa ek besine ne zaman başlamalısınız?

Anne sütü yeterliyse ve bebek tek başına anne sütü ile besleniyorsa, meyve suyuna bile 6. ayda başlayın. Yoğurt, muhallebi ilk verilen besinler olsun.

0-1 ay: İnek sütü yoğurt yarı yarıya sulandırılır. %5 şeker %2 bitkisel sıvı yağ eklenir.

2. ay: İnek sütü, yoğurt, meyve suyu: 2/3 sulandırılır, %5 şeker, %2 bitkisel sıvı yağ eklenir.

3. ay: İnek sütü ve yoğurt, sulandırılmaz muhallebi verilir.

4. ay: Meyve püresi, sebze ve un çorbaları, yumurta sarısı

5. ay: Kıyma, tavuk, balık vb. ezilerek

6. ay: Kuru baklagiller (kabuğu soyularak)

7. ay: Tam yumurta (haşlananmış)

8. ay ve sonrası: Her türlü yiyecek ve yemek acısız, baharatsız olmak koşuluyla verilir.

Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç ve mineral vermeyin.

Bebeğiniz ek besine zamansız başlatılırsa ne olur?

Annenin sütünde azalma olur. Bebeğinizin böbreğinin yükü artar. Besinler temiz hazırlanmazsa bağırsak enfeksiyonları (ishal) olur. Bebekte sindirim bozuklukları görülür.

çocuklarınbeslenmesi_çantamodelleri.biz

Bebeğinizde inek sütüne karşı alerji gelişirse ne yapacaksınız?

İnek sütünde bulunan ve allerjiye neden olan (bağırsakta kanama yapabilir) bir madde yüzünden bebeğinizde sağlık sorunları görülebilir. Bu durumda inek sütü yerine hazır mamaların kullanılmasında fayda vardır. Bir yaşından sonra süt vermeye yavaş yavaş çocuğunuzu alıştırın.

Çocuğunuzu doğduğu andan itibaren belirli aralıklarla boyunu ve ağırlığını ölçün, büyümesini izleyin. Bebeğiniz için en iyi süt anne sütüdür. Eğer önemli bir sağlık sorunun yoksa mutlaka kendi sütünüzü çocuğunuza verin. Ek besinlere zamanında başlayın ve önerilen şekilde verin. Ek besinleri güvenli, temiz ve besleyici hazırlayın.

Çocukların mide kapasitesi yetişkin kadar değildir. Ona göre çalışın. Onlara düzenli olarak küçük miktarlarda besin verin.

Unutmayın! Bu küçük canlının, yaşaması, gelişmesi ve büyümesi size bağlı. Yeni canlıyı yaşatmak, sabır ve zaman ister. Ancak formül sizin ilgi, beceri ve bilginizde saklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir