Bebeklik Evresi

bebeklikevresivesiz4_çantamodelleri.biz

Bebeklik evresi, doğuştan 1 yaşına kadar aldığı çağdır. (0–1 yaş) Çocuk her bakımdan yetersizdir. Bu dönemde ihtiyaçlarının karşılanmasını bekler. Bebek, %100 kendi kendine yeterli olmayan bir varlıktır. Gereksinmeleri karşılanmadığında ölümü kaçınılmaz olur. Bu gereksinmeler; beslenme, bakılma, sevilme, korunma, hareket, etkinlikte bulunmaktır.

Bebeklik evresinin özelliklerini be evrede bebeğinin ihtiyaçlarının neler olduğunu bunların nasıl doğru karşılanması gerektiğini bilmezseniz; bebeğinizin, sosyal, bedensel, ruhsal ve zeka yönünden yeterince gelişemez. Bebeğiniz 4. ayda elinin yetiştiği şeyleri yakalama çabası gösterir. 6. ayda, eşyayı avucunun içiyle yakalama becerisine sahip olur. 7. aydan sonra ele alınan bir şeyi bilinçli olarak yere düşürür. 9. ayda, parmak içindeki boşluk, yakalamada ve tutmada kullanılmaya başlar. Bunu bazen avucuyla bazen de iki parmağıyla kavrayarak yapar. 11. aydan itibaren çocuk eli, insan elinin tüm olgunluğuna erişir. Başparmak ve işaret parmağı aracılığıyla tutma mümkün olur. 15. aydan sonra elindeki bir şeyi fırlatabilir. 2 yaşında; elleriyle yoklayarak, kendi bedenini keşfeder. Avuçlarıyla sıkarak, ağzıyla emerek kendi varlığının bilincine varır.

Çocuk bazı fizik olaylarını keşfeder. Sesleri işitir, ışığı renkleri görür, şekilleri algılar. Çocuk dünyanın üç boyutlu halini keşfeder. Gördüğü her şeye uzanır. Eline verilen oyuncaklarla, dokunabildiği eşyalarla maddeyi tanır. Böylece evrenin üç boyutlu olduğunu öğrenir.

Çocuk hareketleri keşfeder. El, kol ve bacak hareketlerinde bulunur. Sonra, tutma, yakalama, başını dik tutma, oturma, sürünerek ilerleme, emekleme etkinliklerini gösterir. 9-14 ay dolaylarında yürümeye başlar.

Çocuk ses çıkartmayı ve sözcükleri keşfeder. Çocuğun ilk çıkardığı ses ağlama sesidir. Rastlantı sonucu elde edilen sesler, dille oynanarak çeşitlenir. Sürekli tekrarlanır. Bu çocuğun kendini taklit edişidir. Taklit giderek çevresindeki seslere yönelir.

Çocuk heyecanlarını keşfeder. Emme, besin alma, ani ses-ışık, anne ve babasını görme, altının çözülmesi-temizlenmesi, dışkı-çiş bırakma, yıkanma vs. çocukta çeşitli heyecanlar uyandırır.

Bebeğinize; beslenme, bakım, sağlık konularında olduğu kadar gösterilecek sevgi ve ilgi konusunda da istekli, bilgili, bilinçli olmanız bebeğinizin fizyolojik gelişimi kadar psikolojik gelişimini de olumlu yönde etkiler. Bebeğinizi her şeyden önce sevgiye ve ilgiye doyurmalısınız. Karnını doyurup ihtiyaçlarını giderdikten sonra; yeterli bir süre ilgilenin, sevgi ve sevecenlikle davranın. Uyku saatleri dışında bebeğinizi yalnız bırakmayın. Fiziksel ve sosyal gözlemlerini kazanabileceği bir çevre içinde bulunun. Sağlığı açısından sakınca yoksa ev işlerini yaparken dahi sizi izleyebileceği bir yerde bulundurun. Kendisiyle konuşun. Böylece bebeğiniz; sürekli olarak sizi göreceği, sesinizi duyacağı için, kendini güven içinde hissedecek, ruhsal açıdan doyuma ulaşacaktır. Ev içinde değişik odalarda dolaştırın. Böylece bebeğinizin; dikkat ve algılama yeteneği gelişecek, dış dünyayı tanıması kolaylaşacaktır.

Bebekler parlak, renkli ve hareketli nesnelere karşı büyük ilgi duyarlar. Onları gözleri ve başlarıyla izlerler. Elleriyle yakalamak isterler. Bebeğinizin başucuna en ufak hava akımıyla dahi hareket edebilecek top, kuş, balık gibi göz alıcı renkte oyuncaklar asın. Böylece bebeğinizin görme ve hareket koordinasyonu gelişir. Bebeğinizin odasını canlı renkteki posterlerle süsleyin. Bunlar özellikle çocuk, hayvan ve çiçek resimlerine ilişkin olsun. Bu posterleri birkaç hafta süre ile değiştirin ki bebeğinizin onlara duyduğu ilgisi sürekli canlı olsun. Bebeğiniz, başını sağa sola çevirmeye, çevresiyle daha yoğun ilgilenmeye başladığında ona ilk oyuncaklarını verin. Bu oyuncaklar herhangi bir şekilde bebeğe fiziksel zarar verebilecek özellikler taşımamalı, yutulmayacak büyüklükte, yaralamayacak yapıda, can acıtmayacak sertlikte, sağlık koşullarına uygun olmalı. Boyası dökülmemeli, kolayca temizlenebilmelidir. Bebeğiniz bunları kolayca kaldırabilmeli, sağa-sola çevirebilmelidir. Oyuncak hayvan veya bebeğin belirgin biçimde şekillenmiş bir bedene ve yüze sahip olması, bebeğinizin dokunma ve görme duyularının koordinasyonunu sağlar. 3 boyutluluk kavramının kazanılmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir