Böbrek Taşı

böbrektaşı10_çantamodelleri.biz

 

Böbrek hastalıkları içinde en yaygın olanı böbrek taşlarıdır. Böbrek taşı, idrarda çözülen tuzlu maddelerin birikimi ile oluşur ve birikim ya da düşme esnasında rahatsızlıklar meydana getirir.

böbrektaşı11_çantamodelleri.biz

Taşlar, üst idrar yollarında (Peluis) böbrekten idrarı mesaneye taşıyan kanalda (üreter) veya mesanede (idrar kesesinde) yerleşebilirler.

Böbrek Taşı Nasıl Belirlenir?

Üst idrar yollarınızda taş varsa, belirtiler çok güçlü değildir. Bel bölgenizde hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Özellikle arabada, trende ya da motosiklete bindiğiniz zaman ağrınız artar. İdrar tahlilinizde az miktar kan bulunur. Taş biraz daha ilerlediğinde yani idrar kesesine doğru yol aldığında ani, şiddetli bir ağrı duyarsınız. Bel bölgesinde başlayan bu ağrı karına ve daha aşağılara doğru yayılmaya başlar. Tuvalete çıkma isteği ile birlikte kusma veya bulantılar görülür.

Böbrek taşlarının meydana getirdiği ağrılar bazen birkaç saat bazen de birkaç gün sürebilir. Taş idrar kesesine ulaştığında ağrı ani bir şekilde kesilir.

Taş Oluşumunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Böbrek taşları genellikle az idrara çıkma ile ilgilidir. Bu nedenle önleyici olarak idrar söktürücüler ve etkili beslenme programı ile kendimizi korumalıyız. Örneğin az mineralli hafif sular içerek az et tüketerek ve sebze ağırlıklı beslenme rejimi uygulayarak taş oluşumunu önleyebiliriz. Aşırı yorgunluk, alkol tüketimi, baharatların fazla kullanmak ve çikolata yemek böbrek taşının oluşumunu tetikler.

Böbrek Taşlarını Düşürmeye Yardımcı Bitkiler

–          Ayrık kökü (Agropyron repens)

–          Mısır püskülü (2 ea mays)

–          Bakla (Vicia faba)

–          Yapışkanotu (Parietaria offecinalis)

–          Kuşburnu (Rosa canina)

–          At kuyruğu (Equiseti arvensis)

Aslında taş ve kum düşürücü olarak tüm idrar arttırıcı droglardan yararlanabilirsiniz.

Ayrık kökü:

böbrektaşı13_çantamodelleri.biz

Buğdaygiller familyasından, çok yıllık otsu bir bitki olan ayrığın Türkiye’de 20 kadar türü bulunmaktadır. Halk hekimliğinde taş düşürücü ve idrar artırıcı olarak tarla ayrığının (Agropyon repens) kurutulmuş kökleri kullanılır. Tadı çok güzel olmayan ayrık kökü ile yapılan çayı balla ya da limon sıkarak tatlandırıp günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

İdrar artırıcı ve taş düşürücü olarak 20 gr. kurutulmuş ayrık kökü 3 bardak suda 5-10 dakika kaynatın. Süzdükten sonra sabah-öğle-akşam olarak günde 3 bardak içebilirsiniz.

30 gr. ayrık kökü, 30 gr. arpa ve 30 gr. mısır püskülünü 3 bardak suda 10 dakika kaynatıp süzdükten sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. Ayrık kökü taş ve kum düşürmede etkili ve zararsız bir bitkisel dropdur.

Mısır püskülü:

böbrektaşı14_çantamodelleri.biz

Mısır püskülü mısır bitkisinin dişi çiçekleridir. Modern tıpta idrar söktürücü ve taş düşürücü etkisi taşıdığı potasyum tuzlarına bağlanır.

10 gr. mısır püskülü kurusuna 1 litre suda bir süre kaynatın ve süzdükten sonra sabah-akşam birer bardak için. Yine 10 gr. mısır püskülüne 10 gr. da kiraz sapı ilave edip 5-10 dakika kaynatın. Böylece daha da etkili bir çay elde etmiş olursunuz. Bu çayda da sabah-akşam birer bardak içebilirsiniz.

Bakla çiçeği:

böbrektaşı15_çantamodelleri.biz

Bakla çiçeği böbrek kum ve taşlarını düşürücü olarak faydalanılmıştır. Taze baklayı da aynı amaçla kullanabilirsiniz. Bunun yanında bakla tohumu ve bakla çiçeğinden elde edilen yağlar da taş ve kum düşürücü olarak kullanılmaktadır.

5 gr. bakla çiçeğini 100 gr. kaynar suda demleyim ve süzdükten sonra günde birkaç kaşık içebilirsiniz.

Bir miktar bakla çiçeğini yıkadıktan sonra hafif ateşte 24 saat ısıtın. Soğuduğunda üste çıkan yağını alıp sabah-akşam aç karnına 1 yemek kaşığı için.

Bakla tohumunu haşlayıp püre haline getirerek yiyebilirsiniz.

Yapışkan otu:

böbrektaşı16_çantamodelleri.biz

Kum ve taş düşürücü olarak bitkinin toprak üstü kısımlarının tamamını kullanabilirsiniz.

15-20 gr. yapışkan otunu 1 litre kaynar suda bir süre demledikten sonra sabah-akşam birer bardak içebilirsiniz.

böbrektaşı17_çantamodelleri.biz

Kuşburnu:

Drog olarak kullanılan kısım bitkinin meyveleridir.

Bir miktar kuşburnu meyvesini suda kaynatıp, süzün. Bal ya da şekerle tatlandırıp günde 3 bardak içebilirsiniz.

böbrektaşı18_çantamodelleri.biz

At kuyruğu:

Kırkkilit de denilen bu bitki rutubetli ormanlarda su kenarlarında yetişir. Drog olarak bu bitkinin toprak üstünde yetişen kısımları kullanılır. Bu bitkinin çayını da diğer çaylar gibi demleyip içebilirsiniz. Günde 1 bardak içmeniz yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir