Çanta Çiçeği

çantaçiçeği6_çantamodelleri.biz

Çanta çiçeği son derece güzel görünümlü, ender rastlanılan formda ve çeşitli renklerde çiçeklere sahip, tek yıllık bir iç mekan süs bitkisidir.

Bitkisel Özellikleri:

Bilimsel adı “Calceolaria” olan Çanta çiçeği serophulariaceae familyasına bağlıdır. Terlik çiçeği de denilen çanta çiçeğinin görüntüsü Hollandalıların giydiği tahta ayakkabılara benzer. Zaten Latince2de calceolus küçük ayakkabı ya da tahta ayakkabı anlamına gelmektedir. Tüm güzelliği yanı sıra çanta çiçeği bakımında çok özen isteyen bir bitkidir. iyi bakılmazsa çok çabuk hastalık ve zararlılara maruz kalır.

çantaçiçeği9_çantamodelleri.biz

Önemli Türleri:

Çanta çiçeğinin, üreticilerde, saf türlerinde çok melezleri bulunmaktadır.

–      Multiflora nana

–          Beyaz çanta çiçeği (C. Alba)

–          Al renkli çanta çiçeği (C. Purpurea)

–          Dişli çanta çiçeği (C. Dentata)

çantaçiçeği8_çantamodelleri.biz

Bakımı:

Doğrudan güneş ışığı almayan ama aydınlık ortam isterler. Bunun için de gölgelenme yapılmış güneye bakan pencere önleri en uygun ortamlardır.

Sıcaklık isteği bakımından çanta çiçeği serin ortam bitkileri arasında yer alır. Yani gece sıcaklığı 3-10 derece arası olmalıdır. Özellikle çiçek açmadan önce serin havadar bir yerde olmalıdır.

Toprağı sürekli olarak nemli tutulmalıdır. Bu nedenle de düzenli bir sulama uygulamalısınız. Fakat verilen su miktarının fazla olması onu olumsuz etkiler.

Çanta çiçeği yüksek nem ister, olabildiğince yüksek nem sağlanmalıdır. Kuru ve sıcak havalarda sık sık su püskürtülmelidir. Su püskürtürken çiçeklere gelmemesine özem gösterilmelidir.

Humuslu, su kapasitesi yüksek topraklardan hoşlanır. Toprağın su tutma kapasitesini artırmak için normal saksı toprağına parçalanmış ağaç kabukları, testere talaşı ya da odun yongasını iyice ufaladıktan sonra ilave edebilirsiniz.

Çanta çiçeğini nisan-mayıs-haziran aylarında haftada 1 kez olmak üzere düzenli bir şekilde gübrelemelisiniz. Gübre olarak kompoze gübrelerden yararlanabilirsiniz. Kullanacağınız miktar 1 litre su için 1 gramdır. Kompoze gübreler amatör yetiştiriciler için kullanımı en uygun gübrelerdir. Bitki için temel mineral maddeleri olan azot, fosfor ve potasyumun kompoze gübrelerde bir arada bulunması uygulama kolaylığı sağlamaktadır. Gübre kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar gübrelemenin daha başarılı olmasını sağlar. Bunlar; gübrelemeden önce saksı toprağını sulamak, gübrelemede çok soğuk su kullanmamak ve düzenli olarak yapılan gübrelemelerde gübreyi her seferinde taze olarak hazırlamak.

çantaçiçeği7_çantamodelleri.biz

Üretimi:

Çanta çiçeğinin üretimi tohumla olur. Tohumların ekilmesi için en uygun zaman haziran-ağustos aylarıdır. Tohumlar, funda yaprağı ve nehir kumu bulunan çoğaltma ortamlarına ekilir. Bu ortamlar düzenli olarak sulanmalı toprak kuru kalmamalıdır.

Çanta Çiçeğinde Görülen Hastalıklar:

Çanta çiçeğinin en büyük düşmanı mantari ve bakteriyel hastalıklardır. Fazla su çoğunlukla sıcaklarla birlikte bitkilerde mantari ve bakteriyel kökenli hastalıkları teşvik eder.

Sıcağa karşı oldukça duyarlı bir bitki olan çanta çiçeğini sıcaklardan ve mantari, bakteriyel hastalıklardan korumak için çiçeklenme dönemi öncesi mutlaka serin bir ortama almanız gerekir.

Bu dönemde bitkinin su ihtiyacı fazla olduğu için su ve sıcaklık mantarların, bakterilerin artışına neden olur. O yüzden çiçeklenmeden 2-3 hafta öncesi serin bir yere alınmalıdır.

Çanta Çiçeğinin En Önemli Zararlısı:

Çanta çiçeğinin sıcak ortamda bırakılması halinde mantari hastalıkların yanı sıra yaparak bitleri de çoğalır. Yaprak bitleri, emici böceklerdir. Bitkinin özsuyunu emerek beslenirler. Çok hızlı üreyen ve koloniler halinde yaşayan yaprak bitleri ile mücadelede geç kalmamak gerekir.

Yaprak bitleri bitkiye doğrudan verdiği zararın yanında dolaylı olarak da büyük zarar veririler. Çünkü bitlerin yaprak ya da gövdede açtığı küçük delikler bakteri ve mantarların da girişi noktalarını oluşturur. Ayrıca yaprak bitlerinin salgıladığı salgılar birçok bakteri, mantar ve böceği cezbeder. Her şeye karşın yaprak bitleri ile ilaçlı mücadele çok iyi sonuç verir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir