Cilt Bakımında C vitamini Etkisi

Meyve asidi içeren anti-aging ürünlerinin de cilde yararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bu ürünler cildin rengini açma görevi görüyor.

Meyve asitleri hyalüronik asit salgılanmasını artırıyor. Suyu tutma özelliğe sahip olan kimyasal hyalüronikasit cilde nem kazandırıyor. Günümüzde piyasa koşullarında bilinen çok fazla meyve asiti içeren krem bulunsa da, burada bahsedilen etkiyi yapacak oranda meyve asiti bulunması önem taşıyor. Güçlü bir anti-aging etki için uzmanlar, A vitamini içeren ürünle birlikte meyve asidi içeren ürünleri beraber kullanmayı öneriyor. Ancak iki ürünün birlikte yaratabileceği tahriş konusunda uyarıyor.

Vitamin C

İnsan yaşına bağlı olan en büyük gerçek yaşlanma herkes için  kaçınılmaz bir durum. Tüm insanlarda yaş ilerledikçe bedensel hücrelerin çoğalmasında ve  kimyasal DNA’nın yenilenmesinde zamanla azalma meydana geliyor. Hücrelerin büyümeleri yavaşladığı için de  insan cildi de  inceliyor. Burada bahsi geçen süreç  herkeste ortalama 20’li yaşların ‘sonunda başlıyor. Dış faktörlerin olumsuz etkisi yaşlanma gerçeğini daha da hızlandırıyor. Bunun yanında güneşin zararlı ışınları olan UV ışınları, alkol tüketimi ve  olumsuz sigara alışkanlığı,  rahatsız edici gürültü,  bizlerin sağlığını son derece  olumsuz etkileyen hava kirliliği, yanlış ve sahte kozmetik kullanımı tüm  burada en büyük etken. Bu nedenle, güneşin artan zararlı ışınlarına karşı koruyucu ürünlerin kullanılması, cildimize uymayan Kozmetik ürünlerin kullanılmaması,  aşırı alkol ve hiç sigara tüketilmemesi gerekiyor.  Bol bol alkalik su içilmesi, bunların yanı sıra cildimizi zararlı etkilerden koruyan dermokozmetik ürünlerle cildimize devamlı suretle takviye yapılması şart.

 

Bitki Büyüme Hormonu Cildi Gençleştiriyor

Son yıllarda oldukça sık kullanılan ‘dermokozmetik’ kavramı, ciltte istenen kozmetik etkiyi, fizyolojik reaksiyonlar sonrasında sağlayan kozmetik ürünleri tarif ediyor. Bitkisel kökenli kremlerden ikisi özellikle üzerinde çok fazla çalışılan bitkisel kökenli dermokozmetik grubuna giriyor. Piyasada satılan ve  Kinetin bitki büyüme hormonu içeren cilt kremleri, ciltteki kolajenin artmasını sağlayarak, cildin elastikiyetinin ve canlılığının artmasına yardımcı oluyor. Ayrıca  ciltteki renk düzensizliğinin ve  zamanla oluşan ince çizgilerin azalmasını sağlıyor.  Bu ürünler çok hassas ciltlerde bile sıklıkla kullanılabiliyor.Cilt için çok iyi gelen ve üzerinde uzun yılar deney yapılan  Üzüm çekirdeği ekstresi içeren kremler de cildin daha genç ve canlı görünmesinde etkili. Cildi serbest radikallere karşı koruyor.
Pelpit İçeren Kremler

Aminoasitlerin bir araya gelmesiyle oluşan peptidler, sinirlerden kaslara uyarının gitmesini durduruyor. Bu nedenle kas kasılamadığı için kırışıklık da olmuyor. Peptit içeren kremler de  başımızdaki iki kaş arası kırışıklıklar, kaz ayakları sorunu, göz çevresi ve alın bölgesinde öneriliyor. Ancak bu kremler kırışıklıkların azaltılmasında etkili olsa da, botoks etkisini göstermiyor. Çünkü kaslar cildin en alt tabakalarında yer alıyor.  Dıştan uygulanan ürünün kasa kadar nüfuz etmesi zor. Yine de botokstan korkanlara önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir