Çingülü

çingülü1

Halk arasında daha çok japongülü olarak bilinen Çingülü, tropik ve subropikal bölgelerde doğal olarak yetişen, salonlarda ve seralarda gösterişli çiçekleri için yetiştirilen bir iç mekan süs bitkisidir.

Çiçekleri, kırmızı, pembe, sarı, beyaz renkte olabilir.

Çingülünün Bitkisel Özellikleri:

Bilimsel ardı, Hibiscus olan çingülü, ebegümecigiller (malvaceae) familyasına bağlıdır. Hibiscus’un 200’den fazla türü vardır. Bunların bir kısmı. Tek yıllık, bir kısmı çok yıllıktır. Ağaçcık ya da çalı formunda olanlar vardır.

Çingülü ‘nün iç mekanda en yaygın olarak yetiştirilen türü, “Hibiscus rosa-sinensis”dir. İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açar. Çiçekler kırmızı renkte ve yalınkattır. Çiçekleri katmerli hibrit türleri de mevcuttur.

Çingülünün önemli türleri nelerdir?

Bunlar genelde dış mekan bitkileridir.

–          İri çiçekli ağaç hatmi (H. grandiflorus)

–          Gül tomurcuklu ağaç hatmi (H. oculiroseus)

–          Amber çiçeği (H. abelmaschus)

Bamya (Hibiscus esculentus) da, süs bitkisi olmamakla beraber, Çingülünün akrabası olan bir bitkidir.

Çingülünün Bakımı:

Işık isteği; güneşli, aydınlık bir ortam isterler. Özellikle bazı formları bol güneş sever, Bu nedenle, iç mekanlarda, güneye açılan pencere önlerine yerleştirmemiz uygun olur.

Haziran ayından itibaren bitkinin dışarıda serin bir dinlenme dönemi geçirmesi gerekir.

Sıcaklık isteği; sıcak sever bir süs bitkisi olarak Çingülü için, yaz aylarında geceleri minimum 16-20°C, kış aylarında ise 12-16°C sıcaklık idealdir. Aslında sıcaklık hiçbir zaman tek başına ele alınmaz. Nemli bir ortamda bitki için çok uygun olan sıcaklık, kuru ortamda fazla gelebilir.

Su isteği; Çingülü, yeterli miktarda ve sık sulanmak ister. Özellikle yaz aylarında bol su verilmelidir. Toprağının, çok ıslak değil ama sürekli nemli olması gerekir.

Kış aylarında ise suyunu az vermeniz gerekir.

Nem isteği; çok sıcak ve kuru havalarda bitkinize ara sıra su püskürtmeniz oldukça olumlu sonuç verir. Yalnız, çiçek açtığı zaman su püskürtülmez. Su püskürtme işlemini, öğleden önce veya öğleden sonra yapabilirsiniz.

Toprak isteği; Çingülü, toprak isteği bakımından seçicidir. Geçirgen, humuslu ve kireçli toprakları sever. Kireçli toprak hazırlamak için, normal saksı toprağına kum öğütülmüş saksı kırıntısı veya kireçli kil karıştırabilirsiniz.

Normal saksı toprağı ise: 1 kısım kum, 2 kısım tınlı kum, 1 kısım tart, 1/ kısım çiftlik gübresi karışımıdır.

Çiçekçilerden hazır olarak temin etmek de mümkündür.

Gübre isteği; Çingülünün, yaz aylarında bol su ile birlikte gübreye olan gereksinimi de artar. Bu nedenle nisan-eylül ayları arası, haftada bir kez olmak üzere, düzenli gübre takviyesi yapmalısınız.

Gübrelemede kullanacağınız en uygun gübre, kompoze gübrelerdir.

Kompoze gübrelerde bitkiler için gerekli ana besin maddeleri olan, azot (N), fosfor (P) ve Potasyum (K)’un bir arada bulunması gübreleme işini kolaylaştırır. Birçok süs bitkisi, bu nedenle kompoze gübrelerle gübrelenir. Gübre verilirken, 1 litre suya 2 g kompoze gübre düşecek şekilde gerektiği kadar gübre hazırlayın ve saksılara sulama suyu ile birlikte verin.

Üretimi:

Çingülünde üretim çelikle yapılır. Ocak-şubat aylarında, iyice odunlaşmamış sürgünlerden alınan çelikler, köklendirme ortamına dikilir. Köklendirme yapacağınız ortam, sıcak ve yeterli derecede nemli olmalıdır.

Çingülünüzde, dekoratif bir görünüm elde etmek için ya da onun daha sağlıklı, iyi dallanmış bir bitki olması için, uzamış sürgünlerini keserek onu budamalısınız. Budama işi için en uygun dönem şubat-mart aylarıdır. Budama ile kestiğiniz sürgünleri, üretimde çelik olarak kullanabilirsiniz.

Çingülünde görülen fizyolojik bozukluklar:

Yaprak uçlarında sararma ve kurumalar: Ortam neminin düşük olması, saksı toprağının kuru kalması gibi nedenlerle yaprak uçları sararır ve kurur.

Gübrenin yetersiz olması özellikle de azotlu gübre eksikliği de yaprak uçlarında sararma ve kurumalara neden olabilir.

Saksı toprağının aşırı nemli ya da kuru olması, yüksek ya da düşük sıcaklık saksının yerinin sık sık değiştirilmesi gibi nedenlerle, çiçek tomurcukları dökülebilir.

Çingülünün en önemli zararlısı:

Çingülünde en sık görülen zararlı, yaprak bitleridir. Afit, püseron, basara gibi adlarla da bilinen yaprak bitleri, bitkinin özsuyunu emerek, bitkiye çok büyük zararlar verir.

Özellikle genç sürgünler, sürgün uçları, taze yapraklar ve çiçek tomurcukları üzerinde koloniler halinde bulunur.

Yaprak bitleri, döllenmeden üredikleri için çok kısa sürede çoğalırlar. Zamanında fark edilmezlerse bitkiye çok büyük zararlar verirler. Bu nedenle bitkide görülür görülmez hemen mücadele edilmesi gerekir. Mücadelesi zor değildir. Tarım ilacı satılan yerlerden veya çiçekçilerden alabileceğiniz, afitler üzerinde etkili birçok ilaç bulunmaktadır. İlaçla mücadele son derece etkilidir. (Çevreye zarar vermeyen ilaçları tercih etmelisiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir