Çocuğunuzla Doğru İletişim

çocuğunuzladoğruiletişim5 çantamodelleri.biz  Çocuğunuzla Doğru İletişim

Çocuğunuza bağırmadan, tehdit etmeden, kavga etmeden davranışlarını değiştirebilir kendinizi suçlu, çaresiz, yorgun hissetmeden ana babalığın tadını çıkarabilirsiniz.

Çocuğunuzla konuşun, paylaşın. Onlara günlük deneyimlerinizi anlatın kendisinin de anlatmasını sağlayın. Böylece konuşarak hem kendisinin kelime haznesini geliştirişiniz hem de kendisini daha değerli olduğunu ve ailenin bir üyesi olduğunu hissettirirsiniz. Çocuğunuzla konuşurken onun sizinle nasıl konuşmasını istiyorsanız öyle konuşun. Çocuklar söylenenden çok gördüklerini yaparlar, onlara konuşmalarınızla örnek olun.

Çocuğunuzla tartışırken “Sen” dilini kullanmayın. “Sen şöylesin”, “sen böylesin” gibi olumsuz cümleler kullanmayın çünkü “sen” dili suçlayıcıdır. Çocuğunuzun kendisini savunmasına neden olur. İletişim kuramazsınız ve aynı davranışı tekrar eder. “Ben” dili ise çocuğunuzun davranışından dolayı sizde oluşan duyguları çocuğunuzla paylaşmaktır. Örneğin çocuğunuz odasını dağıttığında çocuğunuza “çok dağınık bir çocuksun sen” demek yerine “odanı dağıttığın zaman ben toplamak zorunda kalıyorum ve yoruluyorum” derseniz çocuğunuz sizin neye kızdığını anlayacaktır. Ben dilini kullandınız zaman çocuğunuz kendini savunmak durumunda kalmaz, suçlandığını düşünmez, davranışının sorumluluğunu alır ve değiştirmeye çalışır. Çocuğunuza da ben dilini öğretmiş olursunuz ve daha sağlıklı ilişkiler kurmayı öğrenir. Çocuğunuz sizi anlamaya çalışır.

Dünyaya onun gözüyle bakmaya, onu anlamaya çalışın.

Olumlu cümleler kurun. “yapma” demek yerine ne yapmasını istediğinizi gösterin. Çocuğunuzun sürekli olumsuz davranışlarını görür ve sürekli ikaz ederseniz kendine olan güveni azalır. Yapabildiklerini görün ve takdir edin. İlk seferde en iyisini yapmasını beklemeyin, sabredin, çabasını takdir edin, doğru olanı gösterin, örnek olun.

Çocuğunuza karşı tutarlı davranışlar gösterin. Bir davranışına kızar bir görmezden gelirseniz çocuğunuzun kafası karışır davranışını değiştirmez. Anne baba olarak da tutarlı davranın. Birinizin kızdığı şeye diğeriniz önemsemezse çocuğunuz yine davranışını değiştirmez.

Evinizde temel kurallar mutlaka vardır bunlara siz uyarsanız çocuğunuz da sizin koyduğunuz kurallara uyacaktır.

Çocuğunuz sürekli ne yapmaları gerektiğini söylemeyin, söylediğiniz zaman kendi başlarına karar alamazlar size bağımlı hale gelirler.

Çocuğunuzun iç disiplinini geliştirin, yaşına uygun kurallar koyun, bu kuralların sebebini anlatın. Sabırlı olun, hemen ikaz etmeyin. Olumlu davranışlarını takdir edin.

çocuğunuzladoğruiletişim çantamodelleri.biz  Çocuğunuzla Doğru İletişim

Çocuğunuzla konuşurken mümkün olduğunca açık konuşun. Çocuğunuzu dinleyin, ne demek istediğini anlamaya çalışın. Bağırmadan sakin bir ses tonuyla konuşun. Bilgi paylaşımı yapın, çocuğunuz gördüklerini, bildiklerini anlatsın. Çocuğunuza konuşmak yerine onunla konuşun. Konuşurken ona saygı duyduğunuzu hissettirin.

Çocuğunuzu suçlamayarak, onu kabul ederek, başkalarıyla karşılaştırmayarak, onu dinleyerek, tutarlı olarak çocuğunuzla olan iletişimi kuvvetlendirebilir, ilişkinizi geliştirebilirsiniz. Onunla eğlenin, kaliteli vakit geçirin.

çocuğunuzladoğruiletişim3 çantamodelleri.biz  Çocuğunuzla Doğru İletişim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>