Çocuğunuzun Meslek Seçiminde Yardım Etmek

çocuğunuzameslekseçimindeyardımetmek4_çantamodelleri.biz

Meslek seçimi:

Meslek seçimi hayatta alınan en önemli kararlardan biridir. Bu kararı alırken ebeveynler olarak sizlerin çocuğunuza destek vermeniz çok önemlidir. Çocuğunuzun geleceğini, gelecekteki hayatını, ilişkilerini, yaşam doyumunu belirleyecek bu kararı en sağlıklı biçimde almak için.

Neden önemlidir?

Çünkü mesleğe karar vermek biraz da gelecekteki hayata karar vermektir. Çocuğunuzun hayatta daha mutlu olması, başarılı olması, pişmanlıklar ve zaman kayıpları yaşamaması için Ona en uygun olan mesleği seçmesi konusunda destek olmalısınız.

Meslek nedir, ne değildir?

Meslek sadece para kazanma, ekonomik ihtiyaçları karşılama aracı değildir. Meslek, yeteneklerini, becerilerini kullanarak yeni şeyler üretme kendini ifade etme yoludur. Meslek bireyin güçlü yanlarını geliştirmesini, başarı duygusunu tatmasını, hayatta mutlu olmasını, kendine saygı duymasını ve başkalarından saygı göstermesini sağlar.

çocuğunuzameslekseçimindeyardımetmek2_çantamodelleri.biz

Meslek seçmek

Meslek seçerken çocuğunuzun kendi ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurulmalı.

İlgi ve yetenek: bunlar özel bir çaba harcamadan çocuğunuzun dikkat ettiği zevk alarak yaptığı etkinliklerdir.

Aynı zamanda meslek seçerken; ekonomik kazanç, cinsiyet, ders başarıları, kişilik özellikleri, sağlık durumu, değerleri de çocuğunuzun ve sizin dikkate almanız gereken özelliklerdir.

Meslek bireye ne sağlar?

Meslek çocuğunuzun yaşamı boyunca devamlı bir iş sahibi olup olamayacağını, hayattaki başarısını, gelecekteki arkadaşlıklarını, geçim tarzını, yaşayacağı yeri ve koşulları, yaşayacağı çevre ve sosyal ilişkilerini belirler.

Meslekleri tanıyın

Meslek seçerken çocuğunuzun ilgi ve yetenekler kadar seçilen mesleğin özelliklerinin de bilinmesi gerekir. Her mesleğin kendine özgü gerekleri, çalışma koşulları ve sağladığı olanaklar farklıdır.

Mesleklerin özelliklerini:

İş bulma olasılığı, ekonomik getirileri, gereken eğitim türü ve süresi, çalışma koşulları gibi alanlarda değerlendirin.

Meslekleri tanıyın

Siz ne kadar bilgilenirseniz çocuğunuz da o kadar bilgilenmek isteyecektir. Çocuğunuzla beraber meslekleri inceleyin. Hangi meslekleri kendine uygun görüyor konuşun. Çocuğunuzun hayalperest değil gerçekçi olması konusunda onu teşvik edin.

çocuğunuzameslekseçimindeyardımetmek5_çantamodelleri.biz

Meslek seçerken

Çocuğunuzu tanıyın. Hangi konulara ilgi duyuyor? Hangi konularda yetenekli olduğunu düşünüyor? Siz onun hangi konulara yetenekli olduğunu düşünüyorsunuz? Çocuğunuz kendi kişilik özelliklerini biliyor mu? Siz çocuğunuzun kişilik özelliklerini biliyor musunuz? Hayattan beklentileri neler? Öncelikleri neler? Öğrenin…beraber konuşun, onun kendini keşfetmesine yardımcı olun.

Meslekleri tanıyın… meslek neleri gerektiyor (yetenek, kişilik özellikleri gibi) hangi işler yapılıyor? Çalışma ortamı nasıl? Kazanç durumu nedir? Uzun vadede kalıcı bir meslek mi? Meslek, staj, zorunlu hizmet gibi çalışmaları gerektiriyor mu? Tüm bunları çocuğunuzla beraber araştırın, beraber öğrenin ve paylaşın.

Gereken tüm koşulları öğrenin ve çocuğunuzun istediğini elde etmesi konusunda ona destek olun.

Çevrenizdekilerden yardım alın, onlara danışın. Çocuğunuzu okulun rehberlik servisine başvurması için teşvik edin. Çok popüler olan ama ona uygun olamayan mesleklere değil daha gerçekçi kendine uygun mesleklere yönelmesi konusunda yardım edin. Seçtiği mesleğe ulaşmak için gerekli çabayı göstermesi konusunda teşvik edin ve çabalarında ona destek olun.

Çocuğunuzun seçtiği meslek sizin hayallerinizi hayatta başaramadıklarınızı değil çocuğunuzun hayalleri ve başarmak istediklerini yansıtmalıdır. Kendinizin olmak isteyip olamadığı mesleğe yönelmesi için çocuğunuzu zorlamayın.

Çocuğunuz aynı zamanda kendi hayal ve hedeflerinin peşinde koşmalıdır, aile geleneklerinin değil. Ailenizde herkesin avukat olması çocuğunuzun da avukat olmak isteyeceği anlamına gelmez. Onu kendi beklentileriniz doğrultusunda yönlendirmeyin. Çocuğunuz mesleğe kendi ilgi ve yeteneklerine göre karar vermelidir. Komşunuzun çocuğunun en yakın arkadaşınızın çocuklarının seçtiği, yaptığı ya da eğitimini aldığı meslekleri seçmesi konusunda onu zorlamayın.

Meslek seçiminde çocuğunuza destek olarak onun kendine en uygun mesleği seçmesine yardım edebilirsiniz. Çocuğunuz iyi belirlenmiş hedeflerle derslerinde de daha başarılı olur. Çünkü ulaşmak istediği bir hedefi vardır artık.

Nelerden yardım almalıyız?

– Okulun ya da dershanenin rehberlik servisindeki uzmanlardan.

– Her ilçede bulunan Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden ( R.A.M.)

– Kariyer ve akademik danışmalık şirketlerinden

– Çevrenizdeki insanlardan

– Üniversite sınav kitapçığından, daha fazla bilgi edinebilir ve gerekli desteği alabilirsiniz.

Çocuğunuzun kendini keşfetmesine yardımcı olun. Kendi değer, ilgi ve yeteneklerini tanımasını sağlayın. Bu süreç boyunca onunla olun. Ona baskı yaparak değil yol göstererek yardımcı olabilirsiniz. İlgili yerlerden yardım ve destek alarak çocuğunuzun kendine en uygun mesleği seçmesi konusunda ona yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir