Çocuğunuzun Okul Başarısı

çocuğunuzunokulbaşarısı2_çantamodelleri.biz

Çocuğun okul başarısı birçok nedene bağlıdır. Çocuğun ilgileri, yetenekleri kadar çocuğa verilen destek ve öğretilen becerilerin de önemi vardır…

Çocuğunuzun okul başarısı ya da başarısızlığı için gereken sorumluluğu almalısınız. Bir kaç küçük ayrıntıya dikkat ederek, bir kaç küçük önlem le çocuğunuza destek olabilir, çocuğunuzun okul başarısını artırabilir ve ebeveyn olarak sorumluluklarınızı tam anlamıyla yerine getirmeyi öğrenebilirsiniz. Başarı sadece çocuğunuzun elinde değil. Sizin de rolünüz büyük.

çocuğunuzunokulbaşarısı3_çantamodelleri.biz

Okumak başarıyı getirir

Beraber okuyun: Evde ebeveynleriyle beraber okuyan çocuklar genellikle okulda daha başarılıdırlar. Eve gazete, dergi, kitaplar alarak onu okumaya teşvik edin. Unutmayın sizin hiç yapmadığınız bir şeyi ondan yapmasını istemenin bir yararı yok! Çocuklar en iyi ebeveynlerini örnek alarak öğrenirler.

Okutun: Çocuğunuzun kendi kitaplarını size okumasını sağlayın. Okuduğu kitaplar hakkında onunla konuşun, sorular sorun. Siz de kendi okuduğunuz kitapları onunla paylaşın, tartışın. Çocukların okuma becerileri geliştikçe kelime hazneleri de gelişir. Ders kitaplarını, daha hızlı okuyabilir ve daha rahat anlayabilirler. Ders dışı kitaplar okumasında onu teşvik etmek onun derslerinde daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Okul öncesi çağdaki çocuklar için okuma alışkanlığı

Eğer çocuğunuz ilgiliyse çocuğunuzla beraber üzerinde harfler yazılı küplerle oymayabilirsiniz, çocuğunuzun harflere aşinalık kazanmasında hiç bir sakınca yoktur. Ona her gün hikayeler okuyun. Böylece hem kitaplara hem de harfler arasında ki küçük farklara aşina olacaktır.

Bebekçe konuşmayın

Artık çocuğunuzla konuşurken bebek konuşmasını kullanmayın. Sadece anlayabileceği kelimeler kullanarak bir yetişkinle konuşur gibi konuşun. Böylece çocuğunuz okula daha hazır bir halde başlayacaktır.

İlkokul 1 ve 3. sınıflar arası

Okula başlayacağı ilk yıldan itibaren her yıl mutlaka çocuğunuzu göz doktoruna götürün. Ufak görme sorunları bile çocuğun dersleri takip etmesini zorlaştırır. Size okul kitabından yüksek sesle bir yerleri okumasını isteyin. Onu dikkatle dinleyin, hatalı olduğu yerleri sakince düzeltin. Eğer aşina olduğu, basit kelimeleri de okumakta güçlük yaşıyorsa öğretmeniyle konuşun.

Müdahale etmeyin

Okurken öğretmen gibi her hatasını sıklıkla düzletmeye çalışmayın, beraber paylaştığınız bu dakikaların tadını çıkarın, hikayeyi dinleyin, beraber tartışın. Sadece kitaplardan değil fırsat bulduğunuz her yerde çocuğunuza okutun. Mağaza levhalarını, siz yemek yaparken yemek kitabından tarifini, yeni aldığınız bir ürünün kullanma talimatını. Okumayı ödev, ders olarak değil yaşamın bir parçası olarak görmeli…

Örnek olun

En önemlisi sizi okurken ve bir şeyler yazarken görmeli… Siz de yeni şeyler öğrenmeyi sürdürün ve ona örnek olun.

İlkokul 4-5 ve ortaokul yılları

Çocuğunuza ona uygun ansiklopedi ve sözlük alın. Böylece merak ettiği yerleri araştırıp kendi başına öğrenmeyi öğrenecektir.  Çocuğunuz kitap okumaya istekli değilse onun ilgisini çekecek konulardan oluşan kitaplar alın. Futbol, hayvanlar, arabalar, bebekler gibi. Ancak kitapların çocuğunuzun yaşına uygun olmasına özen gösterin.

Teşvik edin

Sadece televizyon izlemek istiyor kitap okumuyorsa televizyonda severek izlediği programlarla benzer içerikte kitaplar alın. Örneğin uzay filmlerini seviyorsa uzayı anlatan kitaplar alın.

Başarılarını görün

Herkesin başarabildiği ve başaramadığı dersler vardır. Çocuğunuzun başarılarını fark edin ve onu takdir ettiğinizi ona hissettirin. Başarıları fark edilen çocuk dersleri ve okul konusunda daha istekli olur. Ona kendini başarılı hissettirerek okuldaki başarısını artırabilirsiniz. Sürekli başarısızlıkları yüzüne vurulan bir çocuğun kendine güveni düşer ve hevesi kırılır.

Çabasını görün

Sadece başarılarını değil çabasını da takdir edin. Yeni öğrenmeye başladığı bir konuda zorlanması çok doğal. Çabalarını takdir edin. Bu onu daha çok çalışmaya teşvik edecektir.

Amaç belirleyin

Çocuğunuzun ders çalışırken amaçlar belirlemesi onun çalışmasını kolaylaştırır. Amaç belirleyerek çalıştığı konular anlam kazanır ve daha fazla motive olur. Çocuğunuz ders çalışırken küçük amaçlar belirlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Amaçları verilen ödevlere göre belirleyin

Örneğin 10 sayfalık okuma ödevini 2’şer sayfalık hedeflere bölün. Verdiğiniz zaman diliminde ne kadarını tamamladığını kontrol edin. Böylece 10 sayfayı bir anda okumayacak, sıkılmayacak ve daha iyi öğrenecektir.

Öğrenmesine yardımcı olacak hedefler belirleyin. Çocuk ezberlemek yerine anlamaya çalışırsa daha iyi öğrenir. Önce konulara bir göz atmasını sağlayın. Daha sonra konunun ana fikrini sorun, okuduklarından ne anlamış. Konu hakkında genel bir fikri olduktan sonra okuduklarını daha iyi anlayacak ve önemli kısımları daha kolay öğrenecektir.

çocuğunuzunokulbaşarısı4_çantamodelleri.biz

Çalışırken sorular hazırlayın

Çocuğunuzun çalıştığı konulara göz atın ve konularla ilgili sorular hazırlayın. Çocuğunuz çalıştıktan sonra bu soruları oyun haline getirerek sorun. Eleştirel olmayın. Unutmayın, amacınız onun öğrenmesini kolaylaştırmak. Özetleyin; çocuğunuz çalışması bitince çalıştığı kısımları size özetleyerek anlatsın. Böylece nerelerde zorlandığını ve nereleri anladığını görmüş olursunuz.

Son söz

Çocuğunuza hangi yaşta olursa olsun okuma alışkanlığı kazandırarak, başarılarını görüp takdir ederek,  ona zaman ayırarak,  beraber çalışarak okul başarısını artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir