Çocuğunuz Okul Çağı

çocuğunuzveokulu_çantamodelleri.biz

Okulun çocukların gelişimlerinde çok önemli bir rolü vardır. Artık günümüzde iyi eğitim bir seçenek değil zorunluluktur. Aileler çocuklarının okul seçiminden derslerine kadar çocuklarının başarısında büyük rol oynarlar. Okul sadece çeşitli bilgilerin çocuklara öğretildiği bir kurum değildir. Çocuklar okulda toplumun kurallarını, toplumda nasıl yaşanacağını da öğrenirler. Okul çocukların sosyalleştiği, ailelerinden bağımsız olarak günün büyük çoğunluğunu geçirdikleri bir yerdir. Dolayısıyla çocuğunuzun nasıl bir okulda okuduğu, onun neler öğrendiği ve ne kadar başarılı olduğu kadar önemlidir.

Çocuğunuzu gönderdiğiniz okulu iyi seçer, onun öğretimine daha fazla katılır, okulda çıkabilecek sorunlarla daha iyi başa çıkabilirseniz daha mutlu bir ebeveyn olursunuz. Çocuğunuz da güvendiğiniz bir okulda sizin desteğinizle daha mutlu ve daha başarılı bir öğrencilik hayatı geçirir.

Ailelerin eğitime katılımı:

Ailelerin çocuklarının eğitimine katılımları çok önemlidir. Daha ilgili, çocuklarının eğitim sürecini daha yakından takip eden ailelerin çocukları okulda daha başarılı olurlar. Çocuklarının eğitimlerinde çocuklarına destek olan ailelerin çocukları daha iyi notlar alırlar. Tüm aile üyeleri çocuklarının eğitimlerinde rol almak için zaman ayırmalıdırlar. Eğitim ya da öğretim sadece okula ya da öğretmenlere bırakılmamalıdır. Okula ve öğrenmeye karşı daha olumlu tutumları olur ve ilkokuldan üniversiteye kadar daha başarılı olurlar.

–          Eğitime katılım demek çocuğun eğitiminde aktif rol almak demektir.

–          Çocuğunuzla beraber kitap okuyun.

–          Ödevlerini kontrol edin.

–          Öğretmeniyle sürekli iletişim halinde olun.

–          Televizyon izlemeyi azaltın.

–          Çocuğunuza her akşam okulda neler yaptığını sorun.

Çocuğunuzun başarısında farklılık yaratmak elinizde!

Okul seçerken:

Çocuğunuzun gideceği okula karar vermek çok önemli bir karar. İster devlet okulu olsun ister özel okul. Çocuğunuza okul seçerken şunlara dikkat edin:

Okulun genel başarısı nedir? Okulda okuyan çocukların girdikleri sınavlardaki başarıları nedir? Hem çeşitli sınavlardaki başarıları hem de resim, tiyatro, halk oyunları gibi etkinliklerdeki başarıları okul seçiminde önemlidir.

Öğretmenlerin bakış açısı: Öğretmenlerle konuşarak onların eğitime bakış açılarını öğrenin. Sadece derslere mi önem veriyorlar yoksa çocukların öğrenmesi gereken diğer konular da onlar için önemli mi?

Sizin eğitime katılımınız: Okulda veliler toplantısı dışında öğretmenlerle konuşma fırsatınız olacak mı? Sizin çocuğunuzun eğitiminde aktif bir rol almanız onlar için önemli mi?

Disiplin: Okulu genel olarak gözlemleyin, okula giden diğer öğrenci velileriyle ya da yöneticilerle konuşarak okulda disiplin nasıl sağlanıyor öğrenin. Çok sert fiziksel ya da sözle cezalandırmaların olup olmadığını öğrenin.

Okulun genel atmosferi: Öğrenciler genelde mutlu görünüyorlar mı? Öğrencilerin genel davranışlarına bakın. Okulun arka taraflarında, bahçenin dışında sigara içilmesi, küfür gibi sizi rahatsız edebilecek durumlar var mı?

Sınıfların durumu: Sınıflar, sıralar temiz mi? Sınıflarda öğrencilerin kullanabilecekleri, eğitimlerini destekleyici materyaller var mı?

Okula yeni başlayan çocuklar

Çocuğun okula başlaması tüm ailede büyük bir heyecan yaratır. Çocuklar ilk defa uzun süreli olarak evlerinden ayrılacakları, yabancı bir ortamda yalnız kalacakları için kaygılanabilirler. Çocuklar genellikle okula giderken; karnım ağrıyor, başım ağrıyor derler. Oysaki kaygılanıyorum, alışamadım demek istiyorlardır. Bu dönemde yaşadıkları kaygıdan dolayı çocukların ateşi çıkabilir, iştahsızlık yaşayabilir ya da çocuk kendini halsiz, bitkin hissedebilir. Bu süreçte çocuğunuzu anlamaya çalışın ve ona yatıştırıcı, sakin sözlerle destek olun.

Çocuğunuzun okula alışması için: Okula başlamadan önce beraber okula gidip çocuğunuza okulu tanıtın. Böyle yaparsan öğretmenin kızar, seni sevmez gibi ifadeler kullanmayın. Cezalandırmayın, azarlamayın. Diğer çocukları örnek göstermeyin. Korkak, bebek gibi alaycı ifadeler kullanmayın. Okul bahçesinden habersiz ayrılmayın. Söz verdiğiniz saatte gidip alın. Çocuğunuz zamanla kendini güvende hissedecek ve ona ilk başlarda çok zor gelen bu yeni duruma alışacaktır.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir