Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

çocuklardatuvaleteğitimi3_çantamodelleri.biz

Tuvalet eğitimi nedir?

Çocuğunuzun fiziksel olarak olgunlaştığı anda tuvaletini nasıl tutacağı, nasıl yapacağı, nereye yapacağı  konusunda alışkanlık kazandırmanız demektir. Çocuğunuz sağlıklı olarak doğduğunda altını değiştirmek sizin için bir zevkti. Bebeğinin büyümesi ve çişini kontrol etmeye çabalaması artık tuvalet alışkanlığı kazanmak için hazır olduğunu gösterir.

Tuvalet eğitimi konusunda bilgi edindiğinizde; çocuğunuz için doğru zamanda bu eğitime başlamış olur, eğitimi doğru şekilde yapar, çocuğunuza daha kısa sürede     tuvaletini tutma alışkanlığı kazandırırsınız. Böylece kısa zamanda hazır bez masraflarınız da azalmış olur.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlamalı?

Bazen çocuğunuzun tuvaletini söyleme ve kuru kalma girişimleri sizin de bu konuda sabırsızca davranmanıza neden olabilir. Oysa tuvalet eğitimine başlamak, çocuğunuzun istekli olmasından başka bağırsaklarının kontrolünü kazanmasını beklemeyi de gerektirir. Çocuklar ancak 18. aydan sonra bağırsak kontrolü kazanırlar. Bu nedenle 18. aydan önce yaptığınız girişimler çocuğunuz için çok uygun değildir. Çocukların gelişimlerinin birbirinden farklı olduğunu unutmayın. Her çocuk 18. aydan sonra hazır olmayabilir. Çocuğunuzun çişini kontrol etmesi için zorlamayın, onun istekli olmasını bekleyin.

Tuvalet eğitiminde izleyeceğiniz aşamalar:

1. Gündüz çiş-kaka alışkanlığı

2. Temizlik alışkanlığı

3. gece çiş-kaka kontrolü

Çocuğunuzun idrar yolu ile ilgili problemleri varsa öncelikle bir doktora götürerek bu problemleri gidermelisiniz. Tuvalet eğitimini çocuğunuza kazandırmanız biraz zaman alacaktır. Bu nedenle her gün alıştırmalar yapmak üzere belli süreler ayırın.

Tuvalet eğitimine çocuğunuzun hazır olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Çocuğunuz gündüz tuvaletini söylemeye başladığında ve gündüzleri kuru kaldığında geceleri kuru kalmak için girişimde bulunabilirsiniz. Size çişinin geldiğini sözle veya hareketle söyler. Çişi gelince kıvranmaya başlar. Eğer bu davranışları çocuğunuzda gözlüyorsanız çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır demektir. Eğitime öncelikle gündüz başlayın.

çocuklardatuvaleteğitimi5_çantamodelleri.biz

Tuvalet alışkanlığını nasıl kazandıracaksınız?

Çocuğunuz makat kaslarını kontrol etmeye başladığında ona tuvaletini nereye ve nasıl yapacağını söylemeniz ve işaretlerle göstermeniz yeterli olmaz. Bu iş için çocuğunuzun bebeğini kullanın.

Bebeğin altını çocuğunuzla birlikte çıkartın, oturağa oturtun çişini yaptırın, altını temizleyin ve giydirin. Böylece çocuğunuz, yapacağı işlemleri görmüş ve denemiş olur. Çocuğunuzun oturak kullanmadan tuvalete yapmasını istiyorsanız aynı işlemleri tuvalette birlikte yaptırın, ellerini yıkayıp tuvaletten çıkın.

Çocuğunuzun tuvaletinin geldiğini anladığınızda; “çişin mi var? Hadi çiş yapmaya gidelim” diyerek onu oturağa oturtun ya da tuvalete götürün. Böylece çocuğunuzun tuvaletini söylemesini sağlarsınız.

Çocuğunuz tuvaletini işaret ettiğinde veya söylediğinde; hemen tuvaletini yapmasını sağlayın. “Aferin tuvaletini söyledin ve kupkuru kaldın.” gibi sözlerle onu cesaretlendirin. Tuvalet eğitimi için aynı cinsiyette daha büyük bir çocuktan da yardım alabilirsiniz. Çocuğunuz büyük çocuğun tuvaletini yaptığını gördüğünde endişelerini giderecektir.

çocuklardatuvaleteğitimi8_çantamodelleri.biz

Tuvalet çocuğunuzu korkutabilir!

Çocuğunuz yetişkin tuvaletine oturmaktan ve özellikle tuvaletteki delikten korkabilir. Küçücük ayaklarını ayırarak ve deliğe düşmeden oturmak onlara imkansız gibi görünür ve oturmak istemeyebilirler. Tuvaletiniz alafranga olsa dahi çocuğunuz boyutuna uygun değilse aynı tedirginlikler yaşanır. Bu durumda onun kollarından tutarak çişini yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu duruma alışmadan asla onu tuvalete yalnız göndermeyin.

Oturak gerekli mi?

Oturak kullanırken dikkat etmeniz gereken çok önemli noktalar var. Çocuğunuz tuvalet ortamına alışamadığı durumlarda oturak işini kolaylaştırır. Ayrıca çocuğunuzun sık sık çişi geliyorsa sizi sık sık tuvalete gitmekten kurtarır. Oturağın sürekli temizliğini sağlamak zorundasınız. Özellikle kız çocukları için oturağın temiz olmaması idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Çocuğuz çişini tutmayı ve oturağa yapmayı öğrendiğinde artık onu mutlaka tuvalete alıştırmak zorundasınız. Yani oturağı tuvalet eğitimi için kısa bir süre kullanabilirsiniz. Aksi takdirde çocuğunuzu tuvalete alıştırmanız daha güç olur.

çocuklardatuvaleteğitimi7_çantamodelleri.biz

Tuvaleti hazırlamayı unutmayın!

Çocuğunuza tuvalet alışkanlığı kazandırmaya başladığınızda tuvalet ortamını ona göre düzenlemeniz gerekir. Öncelikle tuvalet zemininin ıslak olmamasına özen gösterin. Islak zeminde çocuğuz kayıp bir yerini incitebilir. Tuvaleti çekici kılmak için rengini açık bir renkle boyayabilir, çocuğunuzun ilgisini çekecek bordürlerle süsleyebilirsiniz. Ellerini rahatça yıkayabilmesi için lavaboya yetişmesi gereklidir. Tahtadan bir basamak yaptırarak bunu sağlayabilirsiniz. Ancak tahta basamağın tuvaletin zemininde kaymadığından              emin olmalısınız. Tuvalette mutlaka çocuğunuzun ayağına uygun terlik bulundurun. Havlu, sabun, tuvalet kağıdı gibi malzemeleri çocuğunuzun yetişebileceği yerlere koyun.

Önce kontrol, sonra temizlik

Tuvalet eğitimi içinde temizlik alışkanlığı da yer alır. Fakat tuvalet eğitimine başladığınız ilk günlerde çocuğunuzun çişini kontrol etmesi daha önemli olmalıdır. İlk günlerde çocuğuz, çişini yaptıktan sonra ellerini birlikte yıkayın. Çişini tutmayı ve söylemeyi alışkanlık haline getirdiğinde ellerini de yalnız başına yıkamasını sağlayın.

Gündüz kaçırmalar olabilir

Çocuğuz tuvalet alışkanlığı kazanmaya başladığı günler, bazen çişini söylemeyi unutup, çişini tutmayı başaramayabilir. Bazen de çişi gelmediği halde çişim var diyerek sizi telaşlandırabilir. Bunlar son derece normaldir. Bu durumlarda sizin tepkiniz, çocuğunuzun aynı şeyi tekrarlamasını engelleyebilir veya artırabilir. Çocuğunuz gündüzleri kaçırdığında bunu normal karşılayın ama bir daha tuvaleti geldiğinde söylemesini isteyin.            Çocuğunuz kuru kaldığı ve size söylediği zamanlar onu çişini kontrol ettiği için güzel sözlerle övün. Sizin olumlu tutumunuz çocuğunuzun daha erken bu alışkanlığı kazanmasını sağlar.

Geceleri kaçırmalar

Çocuklar gündüz tuvaletini tutmayı ve kontrol etmeyi çabuk öğrenirler. Geceler uyku ile geçtiği ve uzun olduğu için tuvalet kontrolü daha güç olur ve uzun zaman alır. Çocuğun 4-5 saatten uzun çişini tutamaz. Gündüz kuruluk alışkanlığı kazandıktan sonra geceleri belli aralıklarla çocuğunuzu tuvalete kaldırın.  Çocuğunuza akşamları sıvı içecekler içirmeyin. Altını bezleyin veya yatakta önlemler alın. Onu uyuttuktan bir kaç saat sonra tuvalete kaldırın. Örneğin çocuğunuz 9’da yatıyorsa, 11’de ve gece 4’te tuvalete kaldırın. Bu zor ama etkili bir yöntemdir. Kuru kaldığı zamanlarda ise onu mutlaka övün.

Yapılan yanlışlar

Tuvalet eğitimine erken başlamak, boşa kürek çekmek anlamına gelmektedir. Çocuğun fiziksel olarak olgunlaşmadan bu eğitime başlamanız, boş sonuçlar verecektir.

Sabırsız olmayın: Tuvalet alışkanlığını kazanmak çocuğunuz için çok kısa sürede olmaz. Sabredip, bazı kaçırmalarını göz ardı etmelisiniz. Sabırsız tutumunuz onu strese sokar ve kontrolü geciktirir.

Sık sık çişi gelip gelmediğini sormak: Çocuğunuza sık sık çişini sormanız onu tedirgin eder. Tuvalet alışkanlığı zaman istediğinden çocuğunuzun kaçırmalarını cezalandırmayın. Sizin rahatsızlığınızı anlar ve her soruşunuzda “Belki olabilir” diyerek tuvalete gitmek ister. Fakat tuvalette çoğunlukla çocuk çişini yapmaz. Bu nedenle sakin olun. Çevrenizde gerekli önlemleri alın ve onun söylemesini bekleyin. Zaten siz onun çişini söylemesini övgüyle karşılıyorsanız o da çişi geldiğini zevkle söyleyecektir. Sadece kaçırmadığı zamanlar övün onu.

Sağlık için tedbirler

Çocuğunuz oturak kullanıyorsa oturağının temizliğine özen gösterin. Her tuvaletten sonra yıkayıp kurulayın.  Tuvaletini yaptıktan sonra su dökmesi gerektiğini söyleyin ve gösterin. Özellikle topluma ait tuvaletleri kullanırken çocuğunuzu oturmadan, havada tutarak çişini yapmasına yardımcı olun. Çocuğunuz 4 yaşından sonra sık sık geceleri veya gündüzleri altına kaçırıyorsa mutlaka bir doktora götürün.

Farklı ortamlarda tuvalet eğitimi

Misafirliğe gittiğinizde çocuğunuz için uygun tuvalet ortamı bulamayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz, gündüzleri de kaçırıyorsa ziyaretiniz ev sahibi için pek sevindirici olmayabilir. Misafirliğe gittiğinizde çocuğunuzun tuvaletini yapmasına yardımcı olun. Gündüz kaçırmaları için altını bezleyerek önlem alın.

çocuklardatuvaleteğitimi6_çantamodelleri.biz

Bunları yapın

  • Tuvalet eğitimine çocuğunuzun 18. ayından sonra başlayın.
  • Çocuğunuzun çişini önce gündüz kontrol etmesini sağlayın.
  • Çişini nasıl yapacağını bir bebekle veya kendi cinsiyetinden büyük bir çocukla ona gösterin.
  • Çocuğunuz tuvalete çişini yaptıktan sonra onu övün.
  • Tuvalet ortamını çocuğunuza göre düzenleyin.
  • Tuvaletini yaptıktan sonra altını temizleyin, ellerini yıkayarak temizlik alışkanlığı kazandırın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir