Çuha Çiçeği

çuhaçiçeği3_çantamodelleri.biz

Kökten sürmeli, rozet şeklinde yapraklara, sarı, beyaz, kırmızı gibi çeşitli renklerde ve son derece güzel çiçeklere sahip çok yıllık otsu türden bir süs bitkisidir. Onbiray çiçeği de denir.

çuhaçiçeği_çantamodelleri.biz

Bitkisel özellikleri:

Çuha çiçeğigiller (rimulaccae) familyasına bağlı, bilimsel adı “Primula” olan çuha çiçeğinin 200 kadar türü bulunur. Bunlardan bir kısmı Türkiye’de de doğal olarak yetişir. Çiçekler genellikle şemsiyemsi, gevşek sallum veya katmerli olabilir. Birçok türü şifalı bitki olarak halk hekimliğinde kullanılır. Süs bitkisi olarak kullanılan türleri de çoktur.

Önemli türleri:

Beyaz, pembe ve kırmızı renkli çiçeklere sahip, tek yıllık bir türdür. Yapraklar ve dallar pudra sürülmüş gibi bir görünümdedir. Bu nedenle bazı ülkelerde pudralı primula da denir.

Primula obcanıca: Büyük ve tüylü yapraklara sahiptir. Şemsiye formlu çiçek sapları üzerinde, beyaz, pembe, kırmızı, eflatun ve mor çiçekler bulunur.

Primula praenifens: Sıcağa, diğer türlerden daha fazla dayanıklı ve fazla su istemeyen bir türdür.

Primula vulgaris (P. aeavilis): Pek çok renkte çiçek açan, daha çok dış mekan için uygun bir süs bitkisidir. Sıcağı sevmez, fazla suya gereksinimi vardır.

Çuha çiçeğinin bakımı

Işık isteği:

Çuha çiçeği aydınlık ortamları sever. Fakat doğrudan güneş ışığı almasını engellemeniz gerekir. Çünkü güneş ışınları, yapraklarda kloroz denilen, renk açılması şeklinde fizyolojik bozukluklar oluşturur. Çuha çiçeğinizi, gölgeleme yapılmış güney cepheli pencereli odalara yerleştirebilirsiniz.

Sıcaklık isteği:

Fazla sıcak sevmezler. Yaz aylarında gece sıcaklığı 10- 16°C, kış aylarında ise minimum 1 2°C olmalıdır. Sıcaklık arttığında bitkinizi daha serin ortamlara götürmeniz gerekir. Sıcağa biraz daha dayanıklı türleri olduğu gibi, daha serin ortamları seven türler de bulunmaktadır.

Su isteği:

Özellikle çiçeklenme süresi içinde bol suya ihtiyaç duyarlar. Sulama suyunun kalitesi, çuha çiçeği için önemlidir. Ilık ve fazla sert olmayan sularla bolca sulamanız gerekir.

Nisbi nem ihtiyacı:

Nisbi nem ihtiyacı normaldir. Aşırı kuru havalarda, normal bir nisbi nem sağlayacak şekilde, zaman zaman su püskürtürseniz, oldukça iyi sonuç alabilirsiniz.

Toprak isteği:

Çuha çiçeği, humuslu saksı toprağını sever. Bunun için, normal saksı toprağına ilaveten bir miktar bozulmuş bitki kalıntıları karıştırılır. Bunlar toprağın su ve besin maddelerini tutmasına yardımcı olurlar.

Gübre isteği:

Çuha çiçeğine, yüksek konsantrasyonlu olmamak şartıyla sıvı gübreler ya da kompoze gübreler verebilirsiniz. 15 günde bir düzenli olarak, 1 litre suya 1 -2 gram kompoze gübre veya onunla eşdeğer sıvı gübre kullanabilirsiniz.

Üretimi:

Çuha çiçeği, tohumla veya kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılabilir. Tohumla çoğaltmak için tohumlarını çimlendirme ortamına ekip, belli büyüklüğe geldikten sonra saksıya alırsınız. Kökleri ayırma yönteminde ise ayrılan bitkileri doğrudan saksılara dikebilirsiniz.

Saksı seçimi:

Su isteği fazla bir bitki olan çuha çiçeğinin saksısının plastik saksı olması tercih edilir. Bunun nedeni, kil saksıların gözeneklerinden suyun buharlaşmasının fazla olmasıdır.

Saksı değiştirme zamanı:

Çuha çiçeğinde saksı her yıl değiştirilmelidir. Saksı değiştirmek için en uygun zaman nisan ayıdır.

Çuha çiçeğinde görülen fizyolojik bozukluklar:

En sık görülen fizyolojik bozukluk “kloroz” yani yapraklardaki sararmalardır. Klorozun belli başlı nedenleri; saksı toprağının veya sulama suyunun aşırı derecede, kireç, klor, çinko, bakır ihtiva etmesi, azot demir, magnezyum gibi bazı bitki besin maddelerinin noksanlığı.

Kış aylarında bitkinin soğuk nisbi nemi düşük, gölgeli ortamlarda kalması. Saksı toprağının kuru kalması ya da kışın fazla nemli olması. Doğrudan güneş ışığı altında veya aşırı sıcak ortamda bırakılması.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir