Dağ Palmiyesi Hakkında

dağpalmiyesi2 dağpalmiyesi3

Meksika ve Doğu Brezilya’da, dağlık bölgelerde doğal olarak yetişen, 2-3 m kadar boylanabilen, evlerde de iç mekan süs bitkisi olarak kullanılan bir tür palmiyedir.

Dağ Palmiyesinin Bitkisel Özellikleri:

Bilimsel adı, Chamaedorea olan dağ palmiyesi, palmoceae familyasına bağlıdır. İnce bir gövdeye sahiptir. Yaprakları, tüysüdür. Çiçekler salkım formludur. Çiçek sapı üzerinde küçük konik formlu çiçekler bulunur. Çiçeklerden de üzüm formlu meyveler oluşur.

Dağ Palmiyesi  Önemli Türleri:

Dağ palmiyesinin iç mekan süs bitkisi olarak en çok kullanılan iki türü vardır. Bunlardan biri Meksika kökenli, C. elegans, diğeri de aynı türün “Bella” çeşidi olup, çok fazla boylanmayan türlerdir.

Dağ Palmiyesi Bakımı:

Işık istekleri; doğrudan güneş ışığından arınmış fakat aydınlık bir ortamda bulundurulmalıdır. En uygun yerler, gölgelendirilmiş (Tül perde vs.) güneye bakan pencerelerdir.

Sıcaklık isteği; normal sıcaklık, yani, yazın geceleri 10-16°C, kışın ise en çok 14°C’lık gece sıcaklığı, dağ palmiyesi için ideal sıcaklıklardır.

Su isteği; yaz aylarında su ihtiyacı oldukça fazladır. Bu nedenle sık sık sulamalısınız. Toprağı sürekli nemli olmalıdır. Ayrıca, çok sıcak aylarda haftada bir kez, su dolu bir küvete saksısı ile birlikte daldırabilirsiniz.

Nem isteği; Dağ palmiyesinin nem isteği de çok fazladır.  Ortamının nisbi nemi fazla olmalıdır.  Bunu sağlamak için sık sık yapraklarına su püskürtmeniz gerekecektir.

Toprak isteği; az kireçli, humuslu, geçirgen saksı toprağı isterler. Bunun için de; 1 kısım kum, 2 kısım tınlı kum, 1 kısım torf, 1/2 kısım çiftlik gübresi karışımı kullanabilirsiniz.

Gübre isteği; Dağ palmiyesi, yaz aylarında, nisan-ağustos arası, 1 5 günde bir kompoze gübrelerle gübrelenmek ister.

Ne kadar gübre verilmelidir?

1 litre suya, 1 gram kompoze gübre düşecek şekilde hazırlayacağınız karışımı, saksılara bir seferde vermeniz gerekir. Her gübrelemede, gübreyi taze olarak hazırlayıp vermeniz daha iyi sonuç verir. Ağustos sonuna kadar bu işleme devam etmelisiniz.

Üretim nasıl yapılır?

Dağ palmiyesi iki şekilde çoğaltılabilir:

–          Kökten ayırma

–          Tohumla üretim

Kökten ayırma yoluyla üretimde, kök oluştuğunda güçlükle karşılaşıla bilinir.

Tohumla çoğaltma da pek kolay değildir. Çünkü tohumun kabuğu sert ve kalındır. Bu nedenle de çimlenmesi güç ve uzun sürebilir.

Saksı seçimi:

Bitkinizin boyu ile orantılı bir büyüklükte, plastik, seramik ya da kil saksı kullanırsanız su kayıpları daha fazla olacağı için, daha fazla sulamanız gerekecektir.

Saksı ne zaman değiştirilir?

Saksı değiştirmek için, dağ palmiyesinde en uygun aylar şubat-mart aylarıdır. Saksının her yıl değiştirilmesine gerek yoktur. 2-3 yılda bir değiştirmeniz yeterli olacaktır. Her saksı değişiminde bir boy daha büyük saksı kullanmanız doğru olur.

Dağ palmiyesinin özel bakımı:

Dağ palmiyesinin hassas yaprakları, tozdan, hava kirliliğinden çok etkilenir. Bu nedenle zaman zaman, ılık ve kireçsiz bir su ile yapraklarını dikkatlice silerek temizlemelisiniz.

 Dağ Palmiyesi Önemli hastalıkları:

Bol su ve nem isteyen bir bitki olan dağ palmiyesi, bu istekleri yeterince karşılanmadığında, fizyolojik bozukluklar gösterir. Yaprak uçlarında önce sararmalar, daha sonra da kurumalar başlar.

Saksı değiştirmede geç kalırsanız köklerde keçeleşme sonucu olarak gelişmesi gerileyebilir. Nisbi nemin ya da ısının düşük olması da aynı sonucu verir. Su isteğinin düzenli olarak karşılanmadığı hallerde dağ palmiyenizde gelişme geriler ya da tamamen durabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir