İlişkilerin Analizi

dahaiyiilişkiler3_çantamodelleri.biz

İnsan sosyal bir varlıktır, sürekli çevresindeki diğer kişilerle ilişki halindedir, Ya da daha uzak, fazla samimi olmayan ilişkiler, Her tür beraberlikte daha iyi, daha sağlıklı ve daha etkili ilişkiler kurabilmek sizin elinizde. Başkalarıyla daha iyi anlaşmak mutluluğu getirir. Kendinize daha fazla saygı duyarsınız. Çevrenizde daha fazla saygı görürsünüz ve sizde çevrendekilere daha çok saygı duyarsınız. İlişkilerinizde öncelikle kendinizi tanımalısınız. Neler hissediyor, neler düşünüyor, neler yapıyorsunuz, neleri sever, neleri sevmezsiniz. Çevrenizdekilerden hangi özelliklerinizle farklısınız. Hangi özellikleriniz diğerlerine benziyor? Başkalarını tanımadan önce kendinizi tanımalısınız. Önce duygularınızın farkına varın. Karşınızdakini dinlerken neler hissettiğini anlamaya çalışın. Kaslarınız gerginleşiyor mu, daha sık nefes almaya mı başlıyorsunuz, yani kızıyor, öfkeleniyor ya da güceniyor musunuz? O andaki duygularınızı fark etmeye çalışın.

Duygularınızı değerlendirin

Fark ettikten sonra, duygularınızı şöyle bir değerlendirin. Kızmakta haklı mısınız? Acaba sizi kızdıran başka bir şey mi? Duygularınız karşınızdaki kişiyi anlamanızı güçleştiriyor mu? Duygularınızı tanıyarak, onları ayırt ederek ve değerlendirerek karşınızdaki kişiye doğru tepkileri verebilirsiniz. Aklınıza gelen ya da hissettiğiniz ilk tepkiyi vermeden önce kendinizi değerlendirin. Böylece, açık, doğru, net bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz!

Kendinizle tanışın

Güçlü olduğunuz yanlarınızı, zayıflıklarınızı, becerebildiklerinizi, beceremediklerinizi, sizi kızdıran şeyleri, sizi mutlu eden şeyleri tanıyın. Böylece yapamayacaklarınızı ve yapabileceklerinizi bilir ve yapamayacağınız şeyler istendiğinde hayır diyebilirsiniz. Kendinizi tanıyarak hangi durumlarda ne tepkiler verdiğinizi bilir ve doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz.

Olumlu olun

Öfkelendiğinizde ya da kendinizi stresli hissettiğinizde olumlu olmaya çalışın. Önce sakinliğinizi koruyun. Derin bir nefes alın. Duyduklarınızı olumlu cümlelerle tekrar yorumlayın. Olumlu cümlelerle kendinizi ifade edin! Siz iyi olduğunuzu, kabul ettiğinizi, kızmadığınızı söyleyebilirsiniz. Ama bedeniniz de aynı şeyi söylemeli. Kaşlarınız çatık mı? Elleriniz kenetli mi? Karşınızdakinin gözlerine değil, başka yerlere mi bakıyorsunuz? Kendinizi iyi ifade edebilmek için; sözlerinizle bedeniniz aynı şeyi söylemeli.

Bazen karşınızdakiyle anlaşmazlık yaşayabilir, aynı fikirde olmayabilirsiniz. Çatışma yaşadığınızda kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Çatışmalar sayesinde; kendinizi ve karşınızdaki kişiyi daha iyi tanıma fırsatı bulur, ilişkinizi eskisinden daha iyi hale getirebilir, daha iyi çözüm yolları bulmayı öğrenebilirsiniz. Önemli olan çatışma yaşamak değil, çatışmaları nasıl çözümlediğinizdir. Etkili çözülen çatışmalar sizi geliştirir, size öğretir. Sorunu tanımlayın; sorunu açık ve net bir şekilde tanımlayın. Geçmiş kızgınlıklarınızı, ya da çatışmalarınızı getirmeyin. Sadece o an yaşanan çatışmaya odaklanın. Olaya odaklanın karşınızdaki kişiye değil. Duygularınızı işe karıştırmayın. “Ne oldu?” sorusunun cevabını arayın. Olası çözümleri sıralayın; beraber oturun ve aklınıza gelen tüm çözüm yollarını söyleyin. Beyin fırtınası yapın. Şimdilik doğru çözüm yolunu aramayın. Sadece olası tüm yolları gözden geçirin. Çözüm yollarını değerlendirin; şimdi aklınıza gelen tüm çözümleri değerlendirin. Her iki tarafı da hoşnut edebilecek bir yol bulmaya çalışın. Sorun hemen halledilsin diye kendi fikir ve duygularınızı görmezden gelmeyin. İnatçılık etmeyin, her iki taraf için de en doğru olanı bulmaya çalışın. Karar verin; düşündüğünüz ve değerlendirdiğiniz tüm çözümlerden birini seçin. Tam olarak sizin istediğiniz olmasa bile unutmayın ki karşınızdaki kişi de fedakarlık etti. Uygulayın; Karar verdiğiniz çözümü hiç ertelemeden uygulamaya koyun, tekrar gözden geçirin, eğer işler çözümlenmiyorsa başka bir yol seçin ve onu uygulayın. Biraz çaba ve fedakarlık tüm sorunları çözebilir.

Daha iyi ilişkiler kurabilmek becerilerinizi arttırmak için yeni ilişkiler kurun. Ne kadar farklı insan tanırsanız başkalarıyla iletişim kurma becerileriniz o kadar artar. Başkalarından öğrenin, yapıcı eleştirileri kabul edin. Eleştirileri kendinizi geliştirmek için bir fırsat olarak görün. Kendinizle yarışın. Başkalarıyla beraber olarak kendiniz hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz ancak kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Herkes kendine özgüdür. Kendiniz kendinizle kıyaslayın. Dün nasıldınız? Bugün nasılsınız?

Bazen karşınızdaki öfkeli olabilir. Siz kendinizi bazı durumlarda rahat hissedemeyebilirsiniz. Zor durumlarla ve zor insanlarla baş etmeyi de öğrenmelisiniz.

Karşınızdaki kişi öfkeliyse: Öfke güçlü bir duygudur, öfkeye kapılmayın. Karşınızdakinden onu tam olarak neyin rahatsız ettiğini açıkça söylemesini isteyin. Duygulara değil olaylara odaklanın. Ne olursa olsun sakinliğinizi koruyun.

İnatçılık: Zaman zaman siz ya da karşınızdaki düşündüğü şeyden vazgeçmeyebilir. Bu demek değildir ki her şeyi unutup ayrılacaksınız. Bazı konularda anlaşamadığınız konusunda anlaşın. Yani onun farklı düşünebileceğini kabul edin. Ondan da sizin farklılığınızı kabul etmesini isteyin. Aslında daha sağlıklı, daha etkili, daha mutlu, kendinize saygı duyduğunuz, başkalarının size saygı duyduğu ilişkiler kurmak hiçte zor değil.

Kısaca; kendinizi tanıyın. Başkalarının sizi tanımasına fırsat verin. Başkalarını tanıyın. Kendinizi dinleyin. Başkalarını dinleyin. Kendini anlayın. Başkalarını anlayın. Kendinize saygı duyun. Başkalarına saygı duyun.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir