Difenbahya

Oldukça büyük ve gösterişli yaprakları ile salonlarımızı, iç mekanlarımızı güzelleştiren, tropikal kökenli bir süs bitkisidir.

difenbahya3_çantamodelleri.biz

Bitkisel özellikleri

Yılanyastığıgiller (Araceae) familyasına bağlı, latince ve bilimsel adı, Difenbachia seugine olan, tropikal Amerika kökenli bir süs bitkisidir. Alacalı yapraklar 20-40 cm boyunda, 1 0- 1 2 cm eninde olup uzun, oval ve parlaktır. Üzerinde değişik desenlerde, beyazlıklar bulunur. Ancak, Difenbahya’nın zehirli bir bitki olması nedeniyle, çocukları ve evcil hayvanları özellikle de kuşlarımızı bu bitkiden uzak tutmamız gerektiğini de bilmeliyiz.

Önemli türleri

Difenbahya Seugine en tanınmış tür olup, bunun da pek çok çeşidi vardır.

Örneğin Rudolph roerh çeşidi, sarı yeşil renkli yapraklara sahip olup yaprak kenarları ve damarları daha koyu renktedir.

1. Dieffenbachia: En büyük yapraklara sahip difenbachia türü bu türdür. Sağlam bir gövde üzerinde sık ve kalın yapraklar yer almıştır. “Tropc snow” çeşidi de çok yetiştirilen bir difenbahyadır. Yapraklar üzerindeki beyaz desenler biraz daha belirgindir.

2. Dieffenbachia bowmonnii: Bu tür de büyük yapraklı olup yaprak rengi mat yeşildir. Difenbahya’nın D. compacta ve D. camiila türleri ile bazı alt türleri de bizde yaygın olarak bulunan önemli türlerdir.

BAKIMI

Işık isteği: Difenbahya, doğrudan ışık almayan gölge-yarı gölge ortamları sever. Yani saksınızı gölgeleme yapılmış güneye bakan pencere önlerine, sabah saat 10,00’0 kadar güneş gören doğu pencerelerine veya gölgeleme yapılmamış kuzeye bakan pencere önlerine koymalısınız.

Sıcaklık isteği: Difenbahyalar, yüksek sıcaklık seven salon bitkileri grubuna dahildir. Yani yaz aylarında minimum gece sıcaklığının 16-20°C arası olması uygundur. Tropikal kökenli bitkiler olmaları nedeniyle ani sıcaklık değişikliklerinden olumsuz yönde etkilenirler. Bu özelliğini göz ardı etmemelisiniz.

Sulaması: Yaz aylarında, ılık ve kireçli olmayan su kullanarak, bol bol sulamalısınız. Toprağı sürekli nemli olmalı ve kesinlikle kuru kalmamalıdır.

Nem isteği: Tüm yıl boyunca, difenbahyalar yüksek neme ihtiyaç duyarlar. Bitkinin sağlıklı gelişebilmesi için, kuru ortamlarda, kaloriferli evlerde, yapraklarına su püskürtmeniz, hatta mümkünse nemlendirme cihazı kullanarak ortama yüksek nisbi nem sağlamanız gerekebilir.

Toprak isteği: Humusca zengin toprakları seven difenbahyalarda normal saksı toprağı karışımı kullanılır. Bu karışımda; 1 kısım kum, 2 kısım tınlı kum, 1 kısım torf, ½ kısım çiftlik gübresi bulunur. Çiçekçinizden bu karışımı temin edebilirsiniz.

Gübre isteği: Difenbahyaya nisan-eylül ayları arasında ayda 1 kez olmak üzere kompoze gübre vermelisiniz. Yani azot, fosfor, potasyum karışımı gübreler kullanmalısınız. Gübrenin yoğunluğu ise 1 litre suya 1,5 gram kompoze gübre düşecek şekilde olmalıdır.

Nasıl üretilir?

Üretilmelerinde, en yaygın yöntem tepe ve gövde çelikleri kullanmaktır. İyi gelişmiş uzun bir gövdeye sahip bitkinin gövdesi 4-5 cm uzunlukta parçalara bölünür. Kesilen her parçada bir göz bulunmalıdır. Bu parçaları, köklendirme ortamlarında köklendirerek yeni bitkiler elde edebilirsiniz. Yapraklarını dökmüş bitkileri de budayarak yeniden sürgün vermesini sağlayabilirsiniz.

Hava daldırması ile çoğalma nasıl yapılır?

Hava daldırmasında bitkinin kabuğu 1,5-2 cm kalınlığında yüzük şeklinde kesilerek çıkarılır ya da kabuk bıçakla sadece yarılır. Bu kısımlar nemli bir köklendirme materyali ile sarılır. Bir süre sonra kökler oluşmaya başlar. Köklendirmeyi hızlandırmak için kök hormonları da kullanabilirsiniz.

Saksı seçimi: Türüne göre değişmekle birlikte oldukça boylanabilen büyük bitkiler olmaları nedeniyle uygun boyda, kil plastik ya da seramik saksılar kullanabilirsiniz. Bol su isteyen difenbahyaya kil saksıda daha sık ve çok su vermeniz gerekir. Çünkü kil saksılarda buharlaşma ile su kaybı daha fazladır.

Difenbahya, her yıl saksısının değiştirilmesine ihtiyaç duyar. Kural olarak da her yıl bir boy daha büyük saksıya alınmalıdır. Saksı değiştirme zamanı mart ayıdır.

Tropikal bitkiler salonlarınıza apayrı bir güzellik verecek ve size günlük hayatın yorgunluğunu unutturacaktır.

difenbahya2_çantamodelleri.biz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir