Diyetler Neden Yarım Kalıyor? İşin Sırrı Ne?

Fit ve İnce görünmek ,sağlıklı olmak isteyen herkes bir şekilde diyet yapmaya çalışıyor ama diyet yapanların çoğu bir süre sonra diyet yapmaktan vazgeçiyor. Bu durumun nedenleri genelde aç kalmak veya diyetlerin zorluğu olmuyor. Diyet yapmaktan vazgeçenler bazen sıkılıyor, bazen kilo kaybetme hızından memnun olmuyor, bazen de mahrumiyet duygusu yaşıyor. Bazı bireyler ise program dışına çıktığında, bunu büyük bir felaket gibi değerlendirip “suçluluk” duygusu ile motivasyonunu kaybediyor ve kendini “güçsüz ve başarısız” hissediyor. Asıl sebep bunun arkasında gizli aslında. Sigarayı bırakmak, diyet yapmak ve kilo vermek, kişi kendi hayatında bir takım alışkanlıklarını değiştirmek için  yaptığı her çalışma, o işin sadece tozunu alıyor. Yani değişim yaşamak için işin köküne inmek şart. Ne demek bu şimdi diyeceksiniz?  En temel bilgi şudur. Her şey önce mental’de olur. Mental nedir derseniz onu da şu şekilde basitçe açıklayayım. İnsan varlığı sadece etten ve kemikten oluşmaz. Sadece insan değil, hayvanlar, bitki ve ağaçlar ve bilmediğimiz pek çok canlı çok boyutlu olarak yaratılmıştır ki buna batı terminolojisi  suptil beden der. Yani fizik beden, astral beden, mental beden ve kozal beden. Bizim gözümüzle gördüğümüz, kullağımızla duyduğumuz veya duyu organlarımıza çarpan, görünürdeki her şey aslında temel yapının son halkalarından biridir. Burada mekanizma olan her şey önce mental bedende gerçekleşir. Sonra fiziğe yansır. Yani kilo fazlanız varsa, veya herhangi bir davranış alışkanlığınız varsa bu önce mental yapıda çok daha önce olmuş demektir. Bu mental yapıda olmuş ve fiziğe yansımış ama nasıl ? Bu mekanizma nasıl işliyor. O işi ayrıntıları ile incelemek için biraz çaba ve zaman harcamanız gerekiyor. O mekanizmayı burada anlatmayacağım. Ama şayet Ankara veya İstanbul  da yaşıyorsanız size bir iki kaliteli Ruhsal Araştırma Dernekleri önerebilirim. Günümüzde bu şekilde bozulmadan çalışan kurum bulmak gerçekten çok zor. Mesela Ankara da Arad isimli bir dernek var. Ankara Ruhsal Araştırmalar Derneği, İstanbul da Ergün Arıkdal Ruhsal Araştırmalar Enstitüsü isimli bir kuruluş var dileyenler İnternet inceleyebilir.

Diyetler Neden Yarım Kalıyor-2

Konumuza dönecek olursak, bedenimizdeki kilo fazlalığı bunun son halkasıdır. İşte burada işin sırrını size vereceğim. Bunu değiştirmek için süreci tersine çevirmeniz gerekir. Tıpkı yeni bir bilginin nöron bağları nasıl beynimizde 21 günde oluşmaya başlıyorsa, sizde alışkanlıklarınızı değiştirmek için bu sihirli süreye dikkat  etmeniz gerekir. İşin sırrı  değiştirmek istediğiniz alışkanlığınızın tersini yapmak işe yarayacaktır. Ama unutmadan konu sağlık olduğu için nasıl ki yavaş yavaş kilo aldınız, siz de bu süreçe yavaş yavaş alışacaksınız. Bedeninizin şimdi bir ritmi ve çalışma düzeni var. Siz ani müdahale ve değişiklikle bir anda tüm sistemi çökertebilirsiniz. Doktorunuza veya doktora danışmadan  bu işe kalkışmayın. Ama sistemini anladınız. Yani süreci tersine çevireceksiniz. Ve en az 21 gün ritminizi yavaş yavaş artırarak değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlayacaksınız. Eeee 21 gün sonra iş bitiyor mu? Elbette hayır. O henüz başlama noktası. Kalıcı hale gelmesi içinde bir zaman gerekiyor. Bu işi sadece yemek yemeyerek , içmeyerek de bir yere kadar çözersiniz. İşin içine duygusal ve zihinsel fazlalıklarınızı temizleme işini de katmayı unutmayın.. O zaman hedefinize ulaşma ihtimaliniz kat be kat artar. Şimdi sevgili Dilara Koçak ne demiş ona bakalım.

Diyetler Neden Yarım Kalıyor-3

Vazgeçmeyi Nasıl Önleyebiliriz?

Tecrübelerime göre birey kilo vermenin psikolojik etkilerine ve değişime hazır olmadığında bu süreçte neler yaşayabileceğini bilmiyor, morali bozuluyor, mücadeleyi bırakıyor. Bu başarısızlık ve ısır döngü defalarca tekrar ettiğinde ise diyet programını, yaşam şartlarını, kilo vermeye müsait olmadığını düşündüğü bünyesini veya diyet programını suçluyor. Bunların sonucunda maalesef bazı kişiler kendisine zor gelenin gerçek nedenini hiçbir zaman kavrayamadan kapı kapı gezip kilo vermeye çalışıyor ama başarısı oluyor.

Her gün kontrolden biraz daha çıkan zayıflama sektöründe bazı bireyler kilo kaybetme hevesiyle sağlığını bile kaybedebiliyor. Her türlü yolu denemeye hazır olanlar “Diyetetik” lisansı olmamasına
rağmen “Diyetisyen” unvanı kullanan kişilere mucizevi beklentilerle hızlı kilo vermek uğruna avuç avuç para harcanıyor.  Biraz kekik suyu, biraz limon ve sarımsak veya sabah içilen sıcak su gibi çözümlerden medet umuluyor. Kilo vermek uğruna insanlar her türlü yolu denemeye hazırlar. Bağırsaklarını yıkatan insanlar olduğu gibi günlerce sıvı beslenenler bile var. Neden bunu yapıyorsun
sorusuna verilen cevap ise genelde şöyle: “Bedenimin iyiliği için” veya “sağlıklı olmak için”. Düşünelim; acı çekmek, aç kalmak, sıkılmak, mutsuz olmak, sinirli olmak bedeninize ne kadar iyilik getirir?

 

Diyetten Ne Zaman Vazgeçiliyor?

İster 5 ister 50 kilo verilmek istensin, tekrar kilo almamak ve sağlıklı bir ömür için yeme ve yaşam tarzı alışkanlıklarının bazılarını değiştirilmesi gerekebiliyor. Bu değişiklikler diyet programının 1.haftasında zor gelmeyebilir. Çünkü başlangıçtaki doğal heyecan, diyet yapan kişiyi motive etmeye yeterlidir.
Ancak, genelde 2- 3 hafta sonra, “yeni” yeme alışkanlığı her zamanki yaşam tarzıyla çatışmaya başlıyor, eğer kişi bu konuda hazırlıklı değilse, diyete devam etme arzusu giderek solmaya başlıyor.

3.haftadan sonra kilo verme hızı yavaşlayabilir hatta bazen durabilir bu duruma önceden hazırlanmamış birey bu dönemde ilk haftalardaki heyecanını da yitirmiş olması nedeniyle kopma noktasına gelebiliyor. İşte bu dönemde birey uyguladığı diyeti, sahip olacağı sağlıklı yaşama vize olarak görmek yerine, bir “engel” bir “yük” olarak görmeye başlıyor. Diyet programı yapmayı istediği bir şey değil, yapmaya “mecbur” olduğu bir şey haline geliyor. Bu durum diyet yapan kişilerin karşılaştığı ilk büyük duygusal problem ve vazgeçme sebebidir. Bu dönemde sabırlı olmak ve sürekli tartılmamak gerekir.

Diyetler Neden Yarım Kalıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir