Doğru Kredi Kartı Kullanımı

doğrukredikartıkullanımı2_çantamodelleri.biz

Kredi kartı nedir?

Kredi kartının temel amacı, kart sahibine kredi olanağı sağlamaktır. Kredi kartına sahip olan kişi, bankanın kendisine tanıdığı limitler ölçüsünde kredi olanağından yararlanır. Getirdiği taşıma ve ödeme kolaylıklarıyla son yıllarda, yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Kart sahibine, bankalara ve üye iş yerlerine pek çok avantajlar sağlamakta olduğu gibi, bilinçsizce kullanıldığında da pek çok dezavantajlar sağlamaktadır. Bu avantaj ve dezavantajları bilmek, yaşamınızı daha da kolaylaştırmak için oldukça önemlidir.

Kredi kartının kullanma olanakları

Faizsiz kredi: Kredi kartı ile alışveriş yapmanız halinde; yapılan alışveriş ölçüsünde bankaya borçlanılır. Bu borç 25-30 gün sonra bankaya ödenir. Borcunuzu bankaya zamanında ödemeniz halinde, hiçbir faiz ödemezsiniz.

Borç erteleme: Ödeme döneminde paranız yoksa banka tarafından yapmış olduğunuz harcama karşılığı bir asgari ödeme yaparak borcunuz ertelenir. Yapılan erteleme karşılığında faiz alınmaktadır.

Nakit kredisi: Kredi kartınızla bankadan limitleri ölçüsünde nakit para alma olanağına sahip olursunuz. Nakit kredisine uygulanan faiz, krediyi aldığınız günden başlayıp, öde menin yapıldığı güne kadar sürmektedir. Faiz oranları ise bankalara göre değişmektedir.

Kredi kartının avantajları

Ödemedeki kolaylıkları: Kredi kartıyla hem peşin satın alma, hem de geç ödemenin avantajlarından yararlanırsınız. İsterseniz yapılan dönem içi harcamaların % 20-25’ini ödeyerek geri kalan miktarı kredilendirebilirsiniz.

Taşımadaki kolaylıkları: Kredi kartı fazla para taşımanın getirdiği kaybetme riskini ortadan kaldırır. Çaldırma riskini ortadan kaldırır. Cüzdanınızın bir bölmesinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Nakit sıkıntısı durumunda ki kolaylıkları: Örneğin yurt dışındasın ve paranız kalmadı! Uluslararası kredi kartıyla birlikte size verilen özel şifreyle kredi kartının bağlı olduğu herhangi bir otomatik vezneden o ülkenin parasını çekebilirsiniz. Uluslararası kart sahibiyseniz yurt dışında dövizsiz kalma gibi bir sorunla karşılaşmazsınız. Kredili kredi kartına sahip iseniz, banka tarafından size tahsis edilen kredi limiti çerçevesinde o anda hesabınızda para olmasa bile bankadan nakit çekebilirsiniz.

paying bill using credit card

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Kartınızı güvenli olarak, yanınızda taşıyın ve güvenilir bir şekilde koruyun. Kredi kartının çocukların eline geçmesine asla izin vermeyin. Bilginiz dahilinde olsa bile asla başkaları tarafından kullanılmasına müsaade etmeyin. Aksi taktirde doğacak durumlardan siz zarar görebilirsiniz. Harcamalarınızı ve ödemelerinizi düzenli olarak takip edin. Satış belgelerini saklayın. Aylık hesap cetveli ile harcamalarınızı kontrol edin. Kart numaranızı, kart aldığınız bankanın 24 saat sürekli hizmet veren provizyon servisi telefon numaralarını ayrı bir yerde sürekli olarak üzerinizde taşıyın. Kredi kartı şifre numaranızı bir yere yazmayın, başkalarının eline geçebilir. Şifrenizi yalnızca siz bilin. Kartınızı manyetik alanlardan uzak tutun. Telefon kartı, diğer kredi kartları vs. üzerinde manyetik alan bulunan kartlarla aynı yerde taşımayın. Aksi halde kredi kartınızın manyetik alanı bozulabilir.

Aylık harcamalarınızla hesap cetveli arasında tutarsızlık var ise satış belgelerinizle beraber en yakın, banka şubesine giderek durumu anlatın ya da bankanın kredi kartı merkezini arayarak durumuzu anlatın. Kredi kartınızı kaybettiğinizde ya da çaldırdığınızda paniklemeyin. En kısa sürede bankanın kredi kartları merkezine haber verin. Kartınız banka tarafından iptal edilip size yeni bir kart verilecektir. Böylelikle kredi kartınızın suistimalini önleyici tedbirler banka tarafından alınacaktır.

Kredi kartı borcunuzu ödemezseniz ne olur?

Kredili kredi kartlarınızda son ödeme gününde asgari ödeme tutarlarını ödememeniz halinde kart bankanız tarafından bloke edilir. Bundan sonra kartınızla ilgili yapacağınız alışverişlere bankanız tarafından onay verilmez. Asgari ödeme tutarını üst üste iki dönem ödememeniz durumunda banka tarafından idari anlamda takibe alınırsınız. Banka, takibe alınan borçların bir ay içerisinde ya da üç dönem asgari ödeme tutarının üst üste ödenmemesi hallerinde hakkınızda yasal takibe geçip kartı iptal eder. Bu durumum olması sonucunda yani kredi kartınızın borcunun asgari ödeme tutarını üst üste üç dönem ödemediniz; Sizi bekleyen durum: Merkez Bankası bünyesindeki “Risk Santralizasvon” merkezine bildirilerek kara listeye alınırsınız. Kara listeye alındığınız takdirde; yurt içinde bulunan bankalara yapacak olduğunuz kredi kartı, tüketici kredisi gibi talepleriniz genellikle olumsuzlukla sonuçlanır. Üçüncü ödeme döneminde de borcunuzu kapatmadıysanız takip işi hukuka yansıtılır ve hakkınızda haciz uygulaması başlatılır. Yani Kredi kartı borcunu son ödeme tarihinde kapatmadığınız taktirde banka kredi kartını bloke eder. Ve;

•             Kara listeye alınırsınız.

•             Merkez bankasına bildirilirsiniz.

•             Bankalar arası kart merkezi de hakkınızdaki ilgili bilgileri tüm bankalara gönderir.

•             Bankalar da bilgileri sistemlerine yükleyerek kredi vermeden önce tüketicinin bilgilerini kontrol eder.

•             Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumundan kara listeye girersiniz ve bir daha kredi kartı alamazsınız.

Unutmayın!

Kredi kartınızla ödeyebileceğiniz kadar harcama yapın.  Şifrenizi yalnızca siz bilin. Şifrenizi başka yerlere not edip, üzerinizde taşımayın. Kredi kartınızı yalnızca kendiniz kullanın. Eşiniz, çocuklarınız, arkadaşınız değil! Tüm tutarı ödeyemezseniz dahi asgari tutarı mutlaka ödeyin. Ödeme günlerini aksatmayın. Son ödeme tarihinden önce ödeme yapın ve asla kara listeye girmeyin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir