Doğru Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımının tek ve en önemli konusu belki bunları ısırmaktan, koparmaktan ve zarar vermekten kaçınmaktır. Tırnağımız boyunca küçük bir kesik bile bakteri veya mantarların tırnağa girmesine ve enfeksiyona yol açmasına yeterlidir. Tırnaklar yavaş yavaş büyüdüğü için yaralanmış bir tırnak bu yaranın izlerini birkaç ay boyunca taşır.

EL Tırnakları

Temizlikte Eldiven Kullanın
Deterjanlara ve kimyasal maddelere maruz kalma tırnaklarımızı zayıflatabilir, çatlatabilir ve rengini bozabilir. Onları korumak için, pamuklu kumaşla astarlanmış veya tek kullanımlık plastik veya lastik eldiven giyin. Kullanımlar arasında lastik eldivenleri kurutmak için ters çevirin. Bu eldivenlerin içinde mikroorganizmaların büyüme sini önleyecektir.

EL Tırnaklarını Her Hafta Kısaltın 
Haftalık kısaltma önemlidir, çünkü düzgün ve bakımlı tırnakların hasar görme ihtimali daha azdır. Tırnaklarınızı kısaltmak için bir törpü ve keskin manikür makası veya tırnak kesme aleti kullanın. Eğer tırnaklarınız gevrekse veya kalınsa banyodan sonra yumuşadıktan zaman kesin.
Kenarların törpünün ince tarafıyla düzeltin. Eğer uzun tırnak seviyorsanız kazayla zedelenmelerini ve kenarda kir birikimini önlemeye çalışın.

EL Tırnaklarını bakımı

Tırnak Dibindeki Derileri Asla Kesmeyin

Günümüz modası bunların kesimsini teşvik etse de bu uygulamadan kaçının. Kesilen yer bakteri ve mantarlar için bir giriş noktası olabilir ve böylece enfeksiyona yol açar.

Tırnak bakımı
Asetonu Az Kullanın

Reklamlardaki iddialara rağmen çoğu tırnak cilalan kimyasal olarak birbirinin aynıdır. Bunların tırnaklan güçlendirmesi sadece cilanın tırnağı örterek koruması şeklinde olur. Eğer tırnaklarınızı cilalıyorsanız bir kalın kat sürmektense, bir kaç ince kat sürün. Aseton kullanımı asgariye indirin. Tırnaklarınızı zayıf düşürebilir ve kurutabilir. Açılan yerlere cilayla rötuş yapma ve eskisinin üzerine yenisini sürerek aseton kullanımından mümkün olduğu zaman kaçmaya çalışın.

tırnak bakımı nasıl yapılır

Tırnak Bakım Maddelerinden Kaçının
Tırnak güçlendiriciler tırınklarınızın rengini bozabilir veya kırabilir. Suni tırnaklar kendi tırnaklarınızın altında reaksiyonlar meydana getirebilir. Tırnak diplerindeki derileri alan maddeler aşındırıcı, alkali bazlı maddelerdir ve tırnaklarınızın etrafındaki doğal koruma bantlarını tahrip eder. Jelatin kapsüllerinin, kalsiyum tabletlerini veya diğer vitamin veya protein ürünlerinin tırnaklan geliştirdiği veya güçlendirdiği konusunda hiçbir birimse bulgu yoktur.
Ayak Tırnaklarını Düz Kesin

Ayak tırnaklarınızı düz olarak ve çok fazla kısaltmadan kesin. Bunun sadece yaklaşık ayda bir kere yapılması gerekir, çünkü ayak tırnaklan el tırnaklarından daha yavaş uzar. Bunlar aynı zamanda daha da kalıncadır, özellikle baş parmakta, dolayısıyla tırnak kesmek için en uygun zaman banyo sonrasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir