Doğum Sonrası İlk Yapılacklar

yenidoğanbebek2_çantamodelleri.biz

Doğum sizin için olduğu kadar bebek içinde büyük önem taşır. Doğum eyleminde 1-2 saatlik hatta 1-2 dakikalık bir gecikme veya doğum anındaki bir zedelenme çocuğun tüm hayatını olumsuz olarak etkileyebilir. Bu nedenle doğum güvenli bir ortam içinde gerçekleşmelidir.

Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu bebeklik döneminde siz anne olarak gereken bilgileri edinirseniz; çocuğunuz daha sağlıklı büyür, bir takım kaygılardan kurtulursunuz. Yeni doğan bebeklerin ortalama boyları 42-52 cm arasındadır. Ortalama 3-3,5 kg ağırlığındadır. Bebeğiniz ilk üç ay içinde ayda ortalama 600- 1 000 grama kadar ağırlık kazanır. 2-4 cm. kadar da boyu uzar. 2 cm’den az uzamışsa büyümüyor demektir.

Bebeğinizin başını elinizle kontrol edin. Başında bir şişlik olup olmadığını araştırın. Varsa bir doktora mutlaka gösterin. Büyük ve küçük bıngıldaklarını parmaklarınızla yoklayın, açık olup olmadıklarına bakın. Öndeki büyük bıngıldağın 1,5 yaşına kadar yavaş yavaş küçülmesi gerekir. Erken veya geç kapanırsa mutlaka bir doktora gösterin.

Bebeğinizin göz kapaklarını açarak iltihap olup olmadığına bakın. Göz kapakları; şiş, kızarık, içi iltihaplıysa bir doktora gösterin. Bebek doğum kanalından geçerken mikrop kapmış olabilir. Hemen tedavi edilmezse kör olabilir. Hafif çapaklanma varsa çaya batırılmış bir tülbentle içerden dışarıya doğru temizleyin.

Bebeğinizin burnu tıkalıysa; yarım litre suya bir çay kaşığı tuz koyup kaynatın soğuttuktan sonra bebeğinizin burnuna damlatın. Burnundan soluk alıp almadığını kontrol edin. Bebeğinizin dudak ya da damak yapısında bir bozukluk olup olmadığına bakın. Bir anormallik varsa beslenemez. Nasıl besleneceğini bir uzmandan öğrenin.

Erkek bebeğin testislerinin yerine inmiş olması gerekir. İnmemiş testisler kasık kanalında ya da karın içinde kalmış olabilir. Penisini de iki parmağının arasına alarak üstte ki deriyi yavaşça geri çekin. Bu durumda penis ucu kolayca açılmalı ve dışarıya çıkabilmelidir. Erken sünnetin gerekli olup olmadığını doktorunuza sorun.

Bebeğin göbek bakımı:

Göbek ve çevresindeki deri kızarık, şiş ya da akıntılı ise göbek iltihaplanmış olabilir. Hemen göbek çevresini iyotla temizleyin. Mutlaka doktorunuza gösterin. Göbek iltihaplanması hayati önem taşır.

Bebeğin yıkanması:

Eğer olanaklarınız elveriyorsa bebeğinizi her gün yıkayın. Özellikle yaz aylarında sık yıkarsanız tertemiz kokar, serinler ve daha rahat uyur. Kışın ise 3-4 günde bir yıkayın. Sık yıkanan bebeğinizde hastalıklara yol açan mikroplar barınmaz, pişikler oluşmaz. Uykusu az huysuz bebeğiniz sakinleşir.  Bebeğinizi besledikten sonra hemen yıkamayın kusabilir. Yıkadıktan sonra besleyin.

Bebeğiniz karnı açsa, altı ıslaksa, altında pişik varsa, gaz sancısı varsa sürekli ağlar ve uyumaz.

Yeni doğan bebeğiniz doğumdan önce yuttuğu maddeleri çıkarmak için ilk günlerde kusabilir. Bu normaldir. Her beslenmeden sonra emdiği sütün bir kısmını kusabilir. Beslenmeden sonra gazını çıkartmadan yatırırsanız, gazını çıkarmak için öğürdüğünde kusabilir.

İlk günlerde bebeklerin çoğunda sıklıkla meme emdikten sonra hıçkırık olur. Biraz su veya limon suyu verin. Verilecek su, hem su ihtiyacını, hem de ağzını temizleyip pamukçuk olmasını önler.

Bebeğinizi, havanın sıcaklığı 20 C ve daha yüksek ise dışarıya çıkarabilirsiniz. Güneş; kemiklerini güçlendirir, büyüyüp gelişmesini sağlar. Bebeğinizi güneşe çıkardığınızda önce birkaç dakika daha sonraki günlerde bu süreyi azar azar çoğaltarak tutun.

Bebeğinizin esas besini anne sütüdür. 0-3 aylık bebeğiniz, yalnızca anne sütüyle beslenerek ayda, 600-1000 gr dolaylarında kilo alıyorsa yeterince besleniyor demektir. Anne sütünüz yetersizse, ek gıdaları bir uzmana danışarak verin.

Bebeğinizi sırtı yere gelecek şekilde yatırın ve ayakucuna geçin. Bebeğinizin her iki dizini ellerinizle tutun. Önce her iki dizi karnına doğru itin ve iki bacağı yanlara doğru yavaşça açmaya çalışın. Normalde her iki uzunluk ve diz eşit olarak yere değecek kadar açılmalıdır. Eğer diz, yere değecek kadar açılmıyorsa doğuştan kalça çıkığı olabilir. Bebeğinizi asla kundaklamayın ve zamanında bir uzmana danışın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir