Emzirme Dönemi

emzirmedönemi2_çantamodelleri.biz

Emzirme döneminde beslenme

Bu dönemde anne süt salgıladığı için, günlük tükettiği yiyeceklerin bir kısmı süt üretimi için kullanılacaktır. Bu nedenle siz sağlığınızı korumak için iyi beslenmelisiniz. Ayrıca anne sütü bebeğiniz için ideal besindir. Anne sütünün bebeğinizin besin ihtiyacını tam olarak karşılaması sizin iyi beslenmenize bağlıdır.

Günlük öğünlerinizde tüm besin gruplarında yer alan yiyeceklerden yeterli ve dengeli tüketirseniz bir günde ortalama 700-860 ml süt üretirsiniz. İyi beslenmezseniz günlük süt üretiminiz 400 ml’ ye kadar düşebilir.  Bu miktar bebeğinizin beslenmesi için yeterli miktar değildir.  Bu nedenle iyi beslenmek süt üretimini etkiler. Anne olarak siz iyi beslenmezseniz sütünüzün kalitesi düşer. Bebek ihtiyacı olan enerjiyi ve besin ögelerini (besinlerin yapısını oluşturan maddeler) anne sütünden alır. Eğer siz günlük beslenmenizle enerji ve besin ögelerini yeterli ve dengeli karşılayamıyorsanız, sütünüzde de enerji ve besin ögeleri yetersiz olacak, bebeğiniz iyi beslenemeyecektir. Çünkü siz yediğiniz besinler yoluyla, vücudunuza aldığınız enerji ve besin ögeleri süte aktarılır.

Gebelik döneminde olduğu gibi emzirme dönemi de, sizin sağlığınızın hassas olduğu bir dönemdir. Hem kendi sağlığınız hem bebeğinizin sağlığı hem de süt üretiminiz için besinlere ihtiyacınız bu dönemde artış gösterir. Çok sık hamilelik süt miktarını etkiler. Yapılan araştırmalar sonucunda, çocuk sayısı ve sık hamile kalmanın süt miktarında azalmaya yol açtığı bulunmuştur.

Çocuğunuzu emzirirken hamile kalındığında emzirmeye devam etmenin sakıncaları vardır. Hormonlar değiştiği için sütünüzün tadında ve kokusunda değişmelere yol açar. Bu nedenle emzirme sonlandırılmalıdır.

Doktor önermedikçe ne tür ilaç olursa olsun vitamin ilaçları dahil almamanız gerek. Vitaminleri fazla tüketmeniz zehirleyici etki yapar. Bu nedenle kendi kararlarınız ile hareket etmeyin, yiyeceklerden vitamin ihtiyacınızı karşılayın.

Aşırı şişmanlık durumunuz yok ise veya doktor önermedikçe zayıflamak için bu dönemde diyet yapmayın. Zayıflama diyetleri, salgıladığınız süt miktarını ve kalitesini düşürür.

Aşırı yemek yemek de bu dönemde sütünüzün kalitesini ve miktarını etkilemez. Bu nedenle önerilen miktarda besin almanız gerek. Aksi halde sizde kilo atışı görülür.

Emzirme döneminde sizin besinlere ek yapmanız gereken özel dönemdir. Besinlere ek yapmadığınız takdirde kendi besin depolarınız ve yedekleri kullanılır, bu durumda zayıflar, vücut direnciniz azalır, hastalıklara yakalanmanız kolaylaşır.

Emzirme döneminde bebeğinizin sağlığı

Bu dönemde siz yetersiz ve dengesiz beslendiğinizde süt salgılanması azalacak, sütün bileşiminde bulunan bebeğiniz büyüme ve gelişmesini sağlayan besin ögeleri yetersiz olacaktır, bunun sonucunda bebeğinizin; kilo artışı, boy uzunluğu, organ gelişimi, bağışıklık sistemi istenen ölçülerde olmayacaktır. Bu durumda bebeğin ideal büyüme ve gelişmesini gösteremeyecektir. Hastalıklara yakalanması kolaylaşacak, çabuk iyileşmeyecektir.

Doğumdan sonra hemen süt salgılanması nelere bağlıdır?

Gebelikle birlikte göğüslerinizde değişiklik hemen başlar. Bunun nedeni hormon salgılanmasındaki değişmelerdir. Hormonlar vücutta gerçekleşen kimyasal tepkimelerde görev alırlar. Gebeliğin ikinci yarısından itibaren kolostrum (ilk süt, ağız sütü) salgılanmaya başlar, ancak süt salgılanması doğumdan sonra hormonların etkisiyle hemen gerçekleşir.

•             Hormon sisteminde düzensizlik yoksa,

•             Stres,

•             Aşırı yorgunluk durumları söz konusu değilse,

•             Zamanında doğum gerçekleşirse,

süt hemen salgılanacaktır.

Bebeğinizin bulunduğu aylara göre olması gereken boy, kilo- gibi vücut ölçüleri ve çeşitli hareketleri yapabilmesi gerekir. Eğer bebeğiniz bu ölçülere uygun gelişim gösteremiyorsa, anne sütünüz yetmiyor demektir. Ek besinlere başlamanız gerekir. Emzirme döneminde sulu yiyecek ve yemekler süt üretimini arttırıcı etkide bulunur.

•             komposto ve hoşaflar,

•             sebzeler.

•             meyveler,

•             süt,

•             yoğurt

•             meyve suları gibi.

Emzirme döneminde su içmeniz çok önemlidir. Çünkü süt salgılaması vücuttaki su miktarını azaltacak, bu nedenle suya ihtiyaç artacaktır. Gün içinde 3 litre sıvı almanız gerek. Bu miktar sıvıyı, sadece su olarak değil; ayran, meyve suları, hoşaf ve kompostolarla karşılayabilirsiniz. Çay, kahve, meşrubat, alkollü içecekler almanız zararlıdır. Çünkü bu tür içeceklerdeki zararlı maddeler doğrudan sütüne geçecek, bebeğinin kötü beslenmesine neden olacaktır. Bu dönemde:

•            süt ve ürünlerine 2 porsiyon

•             et, yumurta, kuru baklagillere 1 porsiyon

•             sebze ve meyvelere 2 porsiyon

•             tahıl ve ürünlerine 1 porsiyon ek yapmanız gerek.

Emzirme döneminde beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler

Günlük öğünlerinizin üç temel, iki ara öğünden oluşmasına, günlük sıvı tüketiminizin 3 litreden az olmamasına, yemeklerinizin aşırı tuzlu, baharatlı ve şekerli olmamasına, çay, kahve, alkollü ve gaz yapabilecek yiyeceklerin yenmemesine (örneğin kuru fasulye, nohut gibi mutlaka yenecekse dış kabukları çıkartılmalı), sindirim güçlüğü veya kilo sorununuz varsa yağlı yiyecekleri tüketmemeye dikkat etmeniz gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir