Ergenlik Dönemindeki İletişim

ergenlikdönemindekiiletişim3_çantamodelleri.biz

Zaman zaman çocuğunuzla olan ilişkilerinizde kendinizi çaresiz, yorgun, bitkin hissediyor olabilirsiniz. Ana babalık okulu olmayan en zor “mesleklerden” biridir. Ve ergenlik döneminde ana-baba olmak daha da zorlaşır. Bu zor ama bir o kadar da eğlenceli işte çocuğunuzla olan iletişiminizi geliştirmeyi öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuzla iletişimlerinizi geliştirerek çocuğunuza, bağırmadan, tehdit etmeden, kavga etmeden davranışlarını değiştirebilir; kendinizi suçlu, çaresiz, yorgun hissetmeden anababalığın tadını çıkarabilirsiniz. Aslında o kadar zor değil!

Çoğu zaman aynı anda pek çok işi yapmak isteriz. Bir yandan yemek yaparken bir yandan çocuğunuzu dinlemeniz, bir yandan gazete okurken çocuğunuzu anlamanız mümkün değil .. Çocuğunuz sizinle konuşurken, bir şeyler anlatırken dinliyormuş gibi yapmayın. Onu içtenlikle dinleyin. Böylece kendini önemli ve değerli hissedecek, kendine olan güveni artacaktır. Dinlerken; göz teması kurun, gözlerine bakın. Yorum yapmayın. Sözünü kesmeyin.  Öfkelenmeyin, sabırlı olun.

Sen dili: çocuğunuzla konuşurken, onu uyarırken ya da davranışlarını değiştirmeye çalışırken “Sen” ile başlayan cümleler kurmak aranızdaki iletişimi zayıflatır. “Sen hep böylesin zaten”, “sen işte yaramazın tekisin”, “beni kızdırıyorsun”, “beni üzüyorsun” gibi…

Sen dili suçlayıcıdır. Dolayısıyla gencin hemen kendini savunmasına neden olur. İletişim yoktur. Neden kızdığınızı söylemediğiniz için çocuk aynı davranışı tekrar eder.

Ben dili; gencin davranışından dolayı bizde oluşan duyguları onunla paylaşmaktır. Böylece genç sizin neden kızdığınızı, neler hissettiğinizi anlar. Ben dili davranışın tanımı size etkisi duygunuzdur. Örneğin arkadaşlarıyla saatlerce telefonda konuşan çocuğa “ amma da gevezesin telefonda ne çok konuşuyorsun” derseniz, genç kırılır, neye kızdığınızı anlamaz, öfkelenir. “telefon çok meşgul kalıyor ve fatura çok fazla geliyor (etki), üzülüyorum. Sinirleniyorum (duygu)” derseniz bu durumda genç neye kızdığınızı anlayacak, öfkelenmeyecek ve kendi duygularını sizinle paylaşacaktır.  Böylece bağırmadan, öfkelenmeden sorunu çözebileceksiniz.

Ben dilinin yararları

Genç kendini savunmak zorunda kalmaz. Suçlandığını düşünmez. Davranışının sorumluluğunu alır ve değiştirmeye çalışır. Ona ben dilini kullanmayı öğretmiş olursunuz. Daha sağlıklı ilişkiler kurmayı öğrenir. Çocuğunuzla aranızdaki ilişkiler gelişir. Çünkü kimse suçlanmıyordur. Çocuğunuz sizi anlamaya çalışır.

Kuşak çatışması

–          Büyümek zordur: Ergenlik çağındaki gençler çocuklukla yetişkinlik arasındaki eşiktedirler. Büyümek zordur ve eğlenceli değildir. Büyümenin birçok iyi yanı olmasına rağmen, artan sorumluluklar zor gelmeye başlar. Çocuğunuza büyümenin güzel olduğu kadar sorumlulukta gerektirdiğini hatırlatın. Gece geç saatlere kadar oturmak eğlenceli olsa da sabah erken kalkma sorumluluğu zor gelir.

–          Beni Beğenmiyor mu? : Çocuğunuz için arkadaşları çok önem kazandı. Arkadaşlarının beğenileri, takdirleri onlar için çok önemli, işte bu noktada sizi eleştirebilir, beğenmiyor hatta bazen sizden utanıyor gibi davranabilir. Bunu kabul etmek zor olsa da üstünüze alınmayın.

–          Özgürlük: Gençler sürekli özgür olduklarından bahsederler. Saç kesimleri, giyimleri, dinledikleri müzik konusunda söylediğiniz her şeye kızabilir. “Ben büyüdüm, istediğimi yaparım, ben özgürüm” diye tepki gösterebilirler. Bu aşamada kuşak çatışması başlar.

–          Size ihtiyacı var: Her ne kadar “ben doğrusunu bilirim, ben özgürüm” dese de hala sizin rehberliğinize, deneyimlerinize ve gözetiminize ihtiyacı var, kabul etmek istemese de.

Öğretin ve açık konuşun

Ergenliğin başlamasıyla birlikte çocuğunuzda birçok fiziksel değişiklik başlıyor. Bununla birlikte çocuğunuzun cinsellik hakkında merakı ve ilgisi de artıyor. Bu konular genelde konuşulması zor konular olsa da onların en iyi öğretmenleri sizsiniz. Arkadaşlarından ya da başka kaynaklardan hatalı bilgilenmeleri yerine sizden doğrusunu öğrenmeleri en iyisidir. Çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşmak görevlerinizden biri. Onlarla cinsel gelişim hakkında konuşun. Cinsellik konusundaki düşüncelerinizi, değerlerinizi paylaşın. Size soru sormasını cesaretlendirecek davranışlarda bulunun. Size soru sorduğunda konuyu dağıtmayın ya da geçiştirmeye çalışmayın. Böylece bir sorun yaşadığını düşündüğünde sizinle paylaşacaktır. Soruya cevap veremiyorsanız beraber öğrenmeye çalışın. Bazı çocuklar ailelerine bu konularda soru sormazlar. O nedenle size sorulmasını beklemeden uygun zamanlarda konuşun, bilgilendirin. Genellikle çocuklar cinsel gelişim ya da cinsellikle ilgili bir soru sorduklarında aslında “ben normal miyim?” diye soruyorlardır. Kaygılarını dinleyin ve gelişimin nasıl olduğunu anlatın. Bu konuları konuşmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu çok doğal. Rahatlayın.

İletişim kurun

Kendi kişiliğini oluşturmaya, yetişkin olamaya çalıştığı bu dönemde aşırı otoriter olmanın hiç bir yararı yok. Önce dinleyin sonra karşı çıkın. Kurallarınızı ve neler beklediğinizi baştan belirleyin. Kendinizi hatırlayın. Bir zamanlar siz de ailenize karşı geliyor, farklı olmaya, özgür olmaya çalışıyordunuz. Onun dünyasına girmeye onun, gözüyle görmeye çalışın. O artık çocuk değil, çocuğunuz büyüdü. Özgür olmak, kendini tanımak, kendini ifade etmek istiyor. Dinleyerek, anlayarak, BEN dili kullanarak, farklı olduğunu kabul ederek daha iyi iletişim kurabilirsiniz.

Unutmayın: İletişim=Anlaşma

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir