Evliliğiniz ve Sorunlar

evliliğinizvesorunlar_çantamodelleri.biz

İki insanın olduğu her yerde çatışmalar, anlaşmazlıklar, sorunlar olur… Evlilikte de zaman zaman sorunlar yaşanabilir ….. Hemen umutsuzluğa kapılıp, acele yanlış kararlar almak, karşınızdakini ve kendinizi üzmek yerine sorunları çözme yollarını öğrenebilirsiniz.

Evlilikte cicim aylarının geçmesiyle sorunlar yaşanmaya başlar. Özellikle evliliğin ilk yılları henüz ilişkiniz düzene girmediğinden sorunlar yaşayabilirsiniz. Oysaki; kendinizi tanıyarak, eşinizi tanıyarak, onu anlayarak, sorunlarla baş etmesini öğrenerek daha mutlu bir evliliğe sahip olabilirsiniz.

Evlilikte karşılıklı olarak beklentilerin uymaması, her iki tarafın da en mükemmeli istemesi, ilişkinin uyumunu yitirmesi, çeşitli dış etkenler gibi pek çok neden evlilikte sorun çıkmasına yol açabilir. Evlilikten, eşinden ve kendinden mükemmeli beklemek, en iyisine sahip olmayı istemek sorunlara neden olur. Hataları, zayıflıkları ve mükemmel olmayanı kabul edin. Eşlerin evlilikte birbirinden farklı beklentileri olması ve beklentileri açıkça paylaşmamak sorun çıkarabilir. Mesela kadın erkeğin tüm ev işlerine yardım etmesini beklerken, erkek sadece çocuk bakımına yardım etmek gerisine karışmamak isteyebilir. Birbirinizin beklentilerinize kulak verin ve değişmeye çalışın.

Para

Her evlilikte para sorun yaratır, tartışmalara neden olur. Harcamalarınız için ortak sorumluluk alın. Kararları beraber alın. Para sorumluluğu tek kişinin işi olmasın.

Çocuklar

Sorumlulukların artması, çiftlerin kendilerine ve birbirlerine daha az zaman ayırabilmesi yorgunluğa, hayal kırıklığına neden olabilir. İş bölümü yapın. Birbirinizi destekleyin.

Ortak ilgilerin azalması

Tamamen farklı arkadaşlıklar, farklı sosyal çevreler, farklı ilgiler eşlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olur. Ortaklığınızı koruyun.

İletişim

Sorunların çoğu eşlerin birbirini anlamaya, dinlemeye çalışmamasından çıkar. Etkili iletişim yollarını öğrenin.

 Aileler

Çiftlerin aileleriyle ilişkileri sorunlara neden olabilir. Geleneksel gelin-damat rollerini unutun. Ne ailelerinizi tamamen dışlayın ne de onları evliliğinizin merkezine yerleştirin.

Evliliğinizde sorunlar çözülemeyecek kadar büyümeden müdahale etmelisiniz.

İşte size birkaç işaret:

–          Birbirinize daha az saygı duymaya başladınız.

–          Artık daha çabuk kızıyor, daha çabuk tartışmaya başlıyorsunuz.

–          Daha çok eleştiriyorsunuz.

–          Daha çok suçluyorsunuz.

–          Cinsel hayatınız eskisi gibi değil.

–          Daha az birlikte vakit geçiriyorsunuz.

–          Kendinizi daha yalnız hissediyorsunuz.

–          Daha az konuşuyor, daha az paylaşıyorsunuz.

Birbirinizden çok uzaklaşmadan konuşun. Sorunlarınızı paylaşın ve çözümleyin.

İletişim: İyi iletişim kurarak evliliğinizde daha az sorun çıkmasını sağlar, daha huzurlu ve mutlu bir evlilik kurabilirsiniz.

Kötü iletişimciler;

•             Eleştirir, saldırır, incitir.

•             Dinlemez sadece kendini savunur.

•             Sorunu çözmeye uğraşmaz, konuyu değiştirir.

•             Alay eder, isim takar.

•             “Evet, ama ” der.

•             İnatlaşır.

•             Eleştirileri kabul etmez.

İyi iletişimciler;

•             Olumluları görür, ifade eder.

•             Olumlu ve umutlu konuşur.

•             Sakin olur, dinler, anlamaya çalışır.

•             Sorun hakkında açık ve net konuşur, çözüm için uğraşır.

•             Sorumluluklarını alır, hatalarını kabul eder.

•             Affeder.

•             Eleştirileri Kabul eder.

Mutlu evliliğin temeli iyi iletişimdir. İyi ya da kötü iletişim sizin elinizde. Karar sizin.

İyi evliliğin sırları

İyi çiftler iyi arkadaş olur. Karşınızdakini önce birey olduğu için sevin ve sayın. Paylaşın, dinleyin, yanında olun. Tıpkı iyi dostlar gibi. Bağlılığınızı koruyun. Çatışmalar olsa da, kavgalar çıksa da her fırsatta boşanmayı dile getirmeyin. En önce bağlılık ve evliliğin devamı için uğraşın. Eğlenin. Beraber eğlenceli şeyler yapın, gülün, güldürün, birbirinizin mutluluğu için çabalayın. Daha güçlü, daha başarılı, daha bilgili olmaya çalışmayın. Eşit olun. Kararları ortak alın, anlaşmazlıklarda adil olun. Açık olun. Birbirinizden sır saklamayın. Kalbinizi, ruhunuzu ve beyninizi paylaşın, kendinizi gizlemeyin. Güvenin, birbirinize güvenin, size güvenmesini sağlayın, dürüst olun ve eşinizin dürüstlüğüne güvenin. Bağımsız ve bağlı, birbirinize özgürlük tanıyarak bağımsız olun, birbirinizden kopmayarak bağlılığınızı sürdürün.

Hatırlayın, güzel anılarınızı, paylaştıklarınızı, güzel günlerinizi anımsayın. Albümleri unutmayın. Ne kadar mutlu olduğunuzu hatırlayın ve birbirinize hatırlatın.

Uyumlu evlilik için:

Konuşmadan önce düşünün. Aklınıza ilk geleni söylemek karşınızdakini incitebilir ve onarılması güç kırgınlıklara neden olabilir. Yazın, yakın. Çok gücendiyseniz ve öfkeniz geçmiyorsa aklınıza gelen tüm o kötü sözleri yazın ve onları yakın. Olumsuz duygularınız tıpkı o kağıt gibi buhar olup uçsun. Dinleyin, sözünü kesmeyin. Ne söyleyeceğinizi düşünmeyin, dikkatle dinleyin. Kaybedin, her tartışmayı, her anlaşmazlığı kazanmaya çalışmayın, her zaman haklı olmaya uğraşmayın.

Ailelerle ilişkiler

Her ne kadar gelin-görümce, kaynana-damat, dünür gibi kavramlara olumsuz anlamlar yüklense de eşinizin ailesiyle olan ilişkileriniz evliliğinizdeki mutluluğu belirler. Eşinizin ailesine kızsanız da unutmayın onlar sevdiğiniz kişinin ana babası, sırf bu yüzden sevgi ve saygıyı hak ediyorlar. Eşinizi arada bırakmayın. Sorunlarınızı kendiniz çözmeye çalışın. Eşiniz ailesi ve sizin aranızda tercih yapmak zorunda kalmamalı. Sadece bir tarafa yakın olmayın, her iki aile ile de dengeli ilişkiler kurun. Her iki tarafı da dışlamayın ve her iki tarafı da evliliğinizin tam ortasına yerleştirmeyin.

Aile ve evlilik terapisi

Sorunları tek başınıza çözemediğinizde, evliliğinizi düzeltemeyeceğinize inanmaya başladığınızda profesyonel yardım almak gerekebilir. Size ne sağlar:

–          Duygularınızla yüzleşmenizi,

–          Davranışlarınızı anlamanızı,

–          Hatalarınız için sorumluluk almanızı,

–          Suçlamayı bırakmanızı,

–          Daha iyi iletişim kurabilmenizi,

–          Sorunlarınızın kaynağını keşfetmenizi ve bunları çözme yollarını bulmanızı sağlar.

Dolayısıyla konuşarak tek başınıza sorunlarınızı çözemiyorsanız bir uzmana başvurun.

Mutlu evlilikler çok uzakta değil. Evliliğinizi güzelleştirmek, sevginizi korumak, mutluluğunuzu artırmak, sizin elinizde. Sorunlarınızı büyümeden çözerek, paylaşarak, birbirinizi dinleyerek, anlayarak Mutlu olabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir