FREZYA

İncecik bir dal üzerinde yan yana dizilmiş bir buket gibi… Zarafetle formun en uyumlu örneklerinden frezyayı yakından tanıyalım … Nasıl çoğaltalım?

Güney Afrika kökenli frezya, soğanlı türlere giren bir bitkidir. Yörenin yüksek dağ eteklerinde doğal olarak yetişen 6 türü olmasına karşın, melez türleri 30’u aşmıştır. Bu sayı meraklı üreticilerin çabalarıyla gün geçtikçe artıyor. Bir saksı ve bahçe bitkisi olmasına karşın, kesme çiçek olarak çok sevilir. Bu amaçla üretimi de giderek yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde sonbaharda alıp dikebileceğiniz ilkbahar soğanları arasında sayılmakla birlikte, ilkbaharda dikilen yaz soğanları arasında da yer alır. Frezya, doğrudan bahçeye dikileceği gibi saksı bitkisi olarak da önerilir. Melezler -ki satışa sunulanlar çoğunlukla bu sınıfa girer- beyazdan mora, yalın kat olandan katmerli olanlara kadar pek çok değişik renk ve biçimdedir.

 

FREZYA_2

Frezya Nasıl Çoğaltılır?

İki üç senede bir soğanlar bölünebilir ya da birkaç dalda çiçek kurumaya bırakılıp tohum alınabilir. Ne var ki, tohumdan çoğaltılan bitki ancak 3 sene sonra çiçek verir. Tohumlar paketlenmiş olarak da satılır. Aynı kural tüm soğanlı bitkilerin tohumla yetiştirilmesinde geçerlidir. Çiçeklenme ancak besin deposu olan soğanın olgunlaşmasıyla gerçekleşir, bu da zaman ister.

Saksıya dikimi nasıl yapılmalı?
Drenaji sağlanmış, temiz, 13 santimetre çapında bir saksı alın. Saksıya hafif kumlu bahçe toprağı koyun. içine 6 adet frezya soğanı dikebilirsiniz. Saksı büyüdükçe soğan adedini aynı oranda artırabilirsiniz. Dikerken, soğanın boyu kadar gömün ve aynı ölçekte üstünü kapatın. Filizler belirdikten sonra aydınlık alanda koruyun.İlk çiçek saplan belirince soğanlı bitkiler besini ya da yavaş eriyişli çiçekli bitki gübresi verin. Güneşli ve iç mekanlarda çiçekler çok çabuk solar. Uzun süren çiçeklenme için saksıyı yan gölge ve çok ısı almayan bir alana yerleştirin.

FREZYA

Frezya Çiçeklenme sonrası koruma

Solan çiçek sapını kesin. Yapraklar kuruyuncaya kadar soğanları saksıdan sökmeyin. Hatta gelecek seneki besin rezervi için çiçek solduktan sonra da çiçeklenme besinini birkaç kez verin. Yapraklar tamamen solduktan sonra ister gölge bir alana çekin, soğanları gelecek sonbaharda dikmek için temizleyip bir kağıda sarıp serin ve rutubetsiz bir yerde koruyun. Bahçedekiler için bir şey yapmanıza gerek yok onlar başlarının çaresine
bakarlar. Yaz soğanları arasında görüp dikmeyi düşünürseniz bir iki hafta buzdolabının sebzeliğinde tutun. Sonra olabildiğince serin bir alana dikin. Aşırı sıcak ve güneş çiçekleri hemen soldurur.

Püf noktası 

Vazoda dalın üzerindeki ilk salkım çiçeği hemen solar. Onu dibinden kesin. Diğerleri ardı ardına açar. Saksı bitkinizde de aynı kuralı uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir