Gazoz Nedir? Ne Değildir?

gazoz_çantamodelleri.biz gazoz2_çantamodelleri.biz gazoz3_çantamodelleri.biz Cola

VAZGEÇİLMEYEN İÇECEK GAZOZ

Başlıktaki yazımız tahmin ettiğiniz üzere gazlı içeceklerle ilgili. Yoksa Nuri Alço ile ilgili değil. İsmiyle özdeşleşen yeşilçam’ın unutulmaz karakteri gerçekten gazoz sever mi sevmez mi?  bilmiyoruz ama tüm dünyada günlük milyonlarca litre tüketilen bu içeceği yakından tanıyalım.

Gazoz: Kimyasal koruyucu katkılarla tekniğine uygun olarak hazırlanan karbondioksitle yapay olarak gazlandırılmış içecektir.

Gazozlar asit yoğunluğu yüksek olduğundan sıkça tüketilmesi çocukların dişlerinin çürümesine neden olur. Mide şikayeti olan kişilerin; gazoz içimi ile midedeki asit yoğunluğunu arttırdığı için ülsere neden olur. Gazozları boş kalori kaynağı olduğu için hiçbir besleyici değeri yoktur. Ayrıca enerji değerleri yüksek olduğundan kilo almaya müsait çocuklar ve yetişkinler içmemelidir.

Gazlı içecek hazırlamada kullanılan su, içeceğin en önemli kısmını (%90-92) oluşturmaktadır. Meyveli gazoz; içerisinde %6 meyve suyu ve % 7 şeker bulunan gazozdur. Tonik; en az %6 şeker ve litresinde en çok 90 mg. kinin tuzu veya narenci bulunan acı gazozdur. Kola; saf karamel ile renklendirilen, %7 şeker, 0,6 g kola, 0,15 kafein içeren gazozdur. Aromalı gazoz; Aroma maddeleri ve %8 şeker içeren gazozdur. Aromalı gazozun çeşitleri vardır:

–          Meyve Aramalı Gazoz: En az %2 meyve suyu ve yeteri kadar meyve aroması bulunan gazozdur.

–          Bitki Aramalı Gazoz: Yapılışında çeşitli bitkilerin ekstrası (özü) veya aroması kullanılan gazozdur.

–          Meyve Aromalı Sade Gazoz: Değişik bitki ve meyve aromalarıyla hazırlanan sade gazozdur.

Gazoz tüketiminin zararları: Gazozların sıkça tüketilmesi özellikle çocukların dişlerinin çürümesine neden olur. Boş enerji kaynağıdır. Kilo aldırır. Alerjik etki yapabilir. Midedeki asit yoğunluğunu arttırdığı için ülsere neden olur.

Gazozun yararları: Enerji verir. Tatlandırıcı içecektir. Akut ishallerde kullanılır.

Gazoz ya da toz içecekler tüketimi yerine meyve tüketin ya da meyve suyu için. Ev yapımı limonata, komposto, süt, ayran, havuç suyu (haftada bir) ve bol bol su tüketebilirsiniz. Gazoz tüketirseniz eğer tüketimden sonra dişlerinizi fırçalayın. İlaçlarla birlikte gazoz içmeyin.

Gazozların sağlığa olumsuz etkileri:

Gazozların içerisinde katkı maddelerinden özellikle boyar maddelerin bulunması alerjik etki yapar. Çocuklarda ve yetişkinlerde gazozların sıkça içilmesi bağımlılık yapar. Buna en iyi örnek koladır. Bazı gazozların asit yoğunluğu yüksek olması ve kafein içermesi, mide salgısını arttırdığı için ülsere neden olur. Kolalı gazozların asit yoğunluğu yüksek ve bileşiminde de kafein bulunur. Dolayısıyla asit yoğunluğu yüksek gazozların sıkça içilmesi çocukta diş çürümesine neden olur.

Gazlı içecekler kola arasındaki fark: Gazlı içecek üretiminde organik bir asit olan sitrik asit (limon asiti),  kolalı içeceklerde ise, fosforik asit yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gazlı içecekler cam veya pet şişelerde satışa sunulmalıdır.

Özellikle akut ishallerde kola içilebilir. Günde sıkça gazozu kola içimi ile günlük su ihtiyacını karşılayamazsınız. Ancak su içerek su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Gazozlar ile birlikte ilaç almayın. Gazozlu içecekleri ve kolalı içeceklerle ve enerji içecekleri ile karıştırmayın. Tansiyonu yüksek bireylerin soda (maden suyu) içmemesi gerekir. Gazozlar boyar maddelerle ve katkı maddeleri ile hazırlanmış içeceklerdir bu yüzden mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir