Gebelikte 3. Hafta Neler Olur

  Gebelikte 3. Haftada Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

İnsan yaşamının en önemli mucizelerinden biri olan gebelik ve doğum, şüphesiz her ailenin ve buna birinci derecede etken anne için çok daha önemlidir. Gebeliğin İlk ayından itibaren anne karnında gelişen bebek, doğuma doğru hızlı bir büyüme sürecine girmektedir. Hamileliğin ilk belirtilerinin görülmeye başlandığı adet gecikmesinin 10 gün ve üzeri gecikmesi ile gebelik testi yapıldığında sonuç çok daha ne bir şekilde anlaşılır.

Gebelikte 3. Hafta 300x216 Gebelikte 3. Hafta Neler Olur

Gebeliğin 3. Haftasında yumurtalıklardaki değişimler

Gebeliğin en önemli aşaması olan döllenme bu dönemde gerçekleşmektedir. Babanın sperm hücresi annenin olgunlaşmaya başlayan yumurta hücreleri ile birleşmeye başlamıştır artık. Bu birleşmenin ardından hem babanın hem de annenin DNA Kromozomları birbirleri ile adeta kenetlenir. Burada önemli bir detay vardır. Anne ve babanın kromozomları şayet birbirleri ile adapte olmazsa gebelik gerçekleşmeyeceği için bu süre hamileliğin en önemli aşamalarından biridir. Baba ve annenin birleşen yeni hücreye bu aşamada aktarılır. Ve büyük bir mucize gerçekleşmiş olur. Artık anne gebe olmuştur.

Gebeliğin 3. Haftasında Plasenta Oluşumu

3. hafta gebelikte hücresel birleşmeye döllenme denir ve fallop tüpleri bölünerek ilerleyen birleşmiş hücre asıl gelişim göstereceği anne rahminde hızlı bir şekilde bölünmeye devam eder. Blastosit ismi verilen hücre rahim duvarına yapışarak burada bebek için son derece önemli olan plasenta oluşumu da hızlı bir şekilde gerçekleşmeye başlar. Bu arada testlerde hamilelik hormonu olarak da bilinen hCG üretimi de çoktan başlamıştır.  Hızlı bir şekilde çoğalan fetüs hücre topluluğunu koruyan mucizevi amniyotik kimyasal koruma amaçlı olarak keseciğe dönüşmüştür. Morula bölünmesi denilen ve her seferinde iki katı olarak bölünen hücreler embriyonunda belirginleşmesine yol açar. Gebelikte 3. Hafta’nın önemli değişkenliklerinden biri de bebeğin cinsiyetinin bu aşamada hücresel düzeyde belirmesidir.

 

Gebeliğin 3. Haftasında Hücresel Cinsiyetin Belirlenmesi

Babanın sperm hücreleri her zaman XY şeklindedir.  Yani babanın sperm hücresinde bulunan kromozomların X ve Y şeklinde olması, bebeğin cinsiyetinin hem erkek hem de kız olma olasılığının bulunmasıdır.  Annenin yumurta kromozomları ise sadece XX şeklindedir. Bu şu demektir ki baba bebeğin cinsiyetini belirleyen asıl etkendir. Gebeliğin 3. Haftasındaki değişimler tüm hamilelik sürecinde meydana gelen değişimlerden çok daha karmaşık ve etkilidir.

Video İzle[youtube izle="NPDHPFHlvOQ"]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>