Girişkenlik

Girişkenlik Nedir?

Girişkenlik başkalarının haklarına, ilişkilerinize zarar vermeden kendi haklarınızı korumak ve kendinizi etkili bir şekilde ifade edebilmek demektir. Girişken olmak kendinize daha fazla güven duymanızı ve çevrenizden daha fazla saygı görmenizi sağlar. Kendinizi açık, doğrudan ve dürüstçe ifade edebilmektir. Böylece hayattan istediklerinizi daha kolay elde edebilir, daha mutlu bir hayat kurabilirsiniz.

Genellikle girişkenlik bencillikle, kendini beğenmişlikle karıştırılır. Girişkenliğin ne olduğunu öğrenerek daha sağlıklı, daha verimli ilişkilere önemli bir adım atmış olursunuz. Daha girişken olmayı öğrenerek hayatınızın kontrolünü ellerinize alabilir ve daha mutlu bir hayat ve ilişkiler kurabilirsiniz.

Girişkenlik öncelikle kişinin haklarını bilmesi, bunlara sahip çıkması ve başkalarının da haklarına saygı duymasıdır.  Kendinizi daha iyi anlatabilmek ve istediklerinizi elde edebilmek için bazı haklarınız olduğunu kabul etmelisiniz. Hayatınızın nasıl olacağına karar verme hakkı, hedeflerinizi, isteklerinizi belirlemek ve bunlara ulaşmak için çabalama hakkınız var! Kendi değerlerinizi, düşüncelerinizi, inançlarınızı, duygularınızı ifade etme ve çevrenizdekilerden bunlara saygı duymalarını bekleme hakkınız var! Davranışlarınızın nedenlerini başkalarına açıklamama hakkınız var! Size nasıl davranılmasını istediğinizi söyleme hakkınız var! “Hayır”, “Bilmiyorum”, “İlgilenmiyorum”, “Anlamıyorum” deme hakkınız var! Düşüncelerinizi söylemeden önce zaman isteyip düşünme hakkınız var! Başkalarından yardım isteme hakkınız var! Fikrinizi değiştirme hakkınız var! Değişme,  kendinizi geliştirme ve dilediğiniz gibi yaşama hakkınız var! Hata yapma, mantıksız davranma, yanlış kararlar alma hakkınız var! Mükemmel olmasanız bile kendinizi sevme hakkınız var! Size zorluk çıkardığında ilişkilerinizi bitirme hakkınız var! Başarısız olma hakkınız var!

Haklarınız olduğuna inanmadığınız zaman çevrenizdekilere karşı pasif davranabilir ve kendinizi yapmak istemediğiniz şeyleri yaparken bulabilirsiniz. Başkalarının haklarını, düşüncelerini, ihtiyaçlarını daima kendinizinkilerden üstün tutarsanız incinir, kaygılanır, üzülür ve zaman zaman öfkelenebilirsiniz. Girişkenlik bencillik değildir. Girişkenlik; haklarınız olduğunu bilme ve bu haklarınızı savunma özgürlüğünüzdür.

Bencillik ve girişkenlik arasında ince bir çizgi vardır. Bencillik başkalarının haklarına saygı duymadan, onlara zarar verici, onları incitici davranmaktır. Kendi haklarınız olduğu kadar başkalarının da hakları olduğunu unutmayın. Girişkenlik başkalarının haklarına saygılı olarak, öfkelenmeden haklarınız korumak ve isteklerinizi elde etmektir.

Girişken olmak; size daima mutlu olmayı, başkalarının size her zaman saygılı davranmasını, hayattan tüm beklentilerinizi elde etmeyi, kişisel sorunlarınızı çözmeyi garanti etmez. Ancak girişken olmamak ilişkilerinizdeki bazı sorunların nedeni olabilir.

Girişken olmak size; Daha sağlıklı ilişkiler, kendinize güven, kendinize saygı ve başkalarına saygı kazandırır.

Girişkenliğinizi ölçmek için:

1. Bir arkadaşınıza aynı fikirde olmadığınızda bunu söyleyebiliyor musunuz?

2. Yapmak istemediğiniz bir şey istendiğinde reddedebiliyor musunuz?

3. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda yardım isteyebiliyor musunuz?

4. Kendi fikirlerinize güveniyor musunuz?

5. Olumlu eleştirileri kabul edebiliyor musunuz?

6. Başka birinin daha iyi bir fikri olduğunda bunu kabul edebiliyor musunuz?

7. Kendi duygu, düşünce ve isteklerinizi ifade edebiliyor musunuz?

Değerlendirme: soruları cevapladığınızda ne kadar çok evet dediyseniz o kadar girişkensiniz demektir. Evet, cevapları çok azsa daha girişken olmayı öğrenmelisiniz.

Kısaca, girişkenlik haklarınızı bilmek, kendinizi, duygularınızı, düşüncelerinizi iyi ifade edebilmek demektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir