Gökçeada Gezi Rehberi: Nasıl gidilir? Nerede Kalınır? Ne yenir?

Nasıl gidilir? Nerede Kalınır? Ne yenir?

GÖKÇEADA

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada gezi tutkunları için oldukça ilgi çeken bir yer. Homeros’un İlyada destanında İmbros adıyla geçer. Yavaş şehir ağına (Cittaslow) katılan ada kumsalları, köyleri, otantik kahvehaneleriyle ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmıyor.

gökçeada gezi rehberi-6_cantamodelleri.biz

Nasıl Gidilir?

Çanakkale iline bağlı olan Gökçeada’ya ulaşım, Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Kabatepe Limanı’ndan kalkan arabalı vapurlar ile sağlanıyor. İstanbul- Kabatepe arası 333 kilometre. Boralet. bu yıl da İstanbul’dan pazartesi ve cuma günleri Gökçeada’ya sefer düzenleyeceğini duyurdu. Çanakkale’den Gökçeada’ya deniz otobüsü seferleri de yapılıyor.

GESTAŞ 4440752
www.gdu.com.tr

KONAKLAMA

Ada merkezinde temiz ve konforlu küçük oteller bulmak mümkün. Yeni Bademli ve Uğurlu köyleri ev pansiyonculuğunda öne çıkıyor.
Gül Motel : 0286-897 61 44
Gökçeada Resort Otel :0286-887 40 40
Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi :               0286-898 10 22

Melanur : 0286 887 31 83

Taylan Ote:l 0286 887 38 51
Uysallar Pans: 0286 887 3 253
Zeytindalı Otel : 0286 8873707

gökçeada gezi rehberi_cantamodelleri.biz

YEMEK

Ada merkezinde et ve sulu yemek yapan pek çok restoran buluyor. En iyi balık lokantaları ise Kaleköy’ün sahilinde yer alıyor. Ayrıca Yörük çadırlarında gözleme yiyip, çay ve nargile içebilirsiniz.
Çadırların en büyüğü Kaleköy yolu üzerinde kuruluyor.
Eleni Restaurant (Tepeköy) :0286 887 24 00
Kale Restoran: 0 286 887 34 38
Son Vapur: 0 538 415 57 00
Taylan Rest: 0286 887 24 51
Yakamoz: 0286 887 20 57

gökçeada gezi rehberi-3_cantamodelleri.biz

Plajlar

Adanın hemen her yerinden denize girmek mümkün. Aydıncık (Kefalos) sahilinde rüzgar sörfü yapılabilir. Yıldız Koyu TÜDAV’a tahsis edilip, Türkiye’nin ilk Sualtı Milli Parkı olarak ilan edilmiştir.

Burada denize girdiğinizde Kaşkaval Burnu’ndaki Peynir Kayalıkları karşınıza çıkacak. Gizli Liman, Marmaros Koyu, Laz Koyu ve Kuzu Liman adanın bilinen diğer sahilleri. Arabayla adanın çevresinde dolaşırken denize girecek başka sahiller keşfetmeniz de mümkün. Marmaross Şelalesi de ziyaret listenizde yer almalı.

gökçeada gezi rehberi-5_cantamodelleri.biz

Gökçeada da Gezilecek Yerler

Eski adı Panaia olan ada merkezi daha çok alışveriş için ziyaret ediliyor. Terk edilmiş Rum köyleri Gökçeada’nın belki de en belirleyici özelliği. Merkeze 4 km. uzaklıktaki Eski Bademli Köyü eski Rum evleriyle adanın en eski köylerinden. Tepeköy, Dereköy ve Zeytinliköy de gezilmesi gereken yerler listesinde. Zeytinliköy’de ünlü dibek kahvesini yudumlamayı ihmal etmeyin.

Osmanlı devrinde ilçe merkezi olan Yukarı Kaleköy’de bulunan Cenevizlilerden kalma İskiter Kalesi, Kokina mevkiinde bulunan Roma dönemine ait kaya mezarları, Yeni Bademli Höyüğü ve Dereköy’de bulunan tarihi kilise, çamaşırhane ve çeşmeler görmeye değer. Türkiye’nin en batıdaki noktası İnceburun (Avlaka Burnu) Uğurlu yakınlarında. Adadaki Rumlar için en önemli bayram olan “Panaiya” (ya da Panayır), her yıl 15 ağustos tarihinde Tepeköy Meydanı’nda kutlanıyor. Şenliğe katılmak için her yıl birçok turist bu köyü ziyaret ediyor. Et orucunu bozan Rumlarla birlikte, çeşitli yerlerden gelen turist-
ler gecenin geç saatlerine kadar köy meydanında şarkılar eşliğinde sirtaki oynayıp eğleniyor.

gökçeada kaleköy_cantamodelleri.biz.tr

Marmaros Şelalesi: Gökçeada, dünyada üzerinde tatlı su kaynakları en fazla olan dört adadan biri olarak biliniyor. Marmaros Şelalesi, bir trekking cenneti. Uğurlu Köyü yolundan Dereköye gitmek gerekiyor Marmaros’u görmek için. Köy çıkışında Marmaros Koyu’na giden yolun yedinci kilometresinde,
sağ tarafta yeşillikler içinde bir vadi görülüyor. Orman içinde akan derenin kıyısından eğreltiotları eşliğinde yarım saatlik bir yürüyüş, ufak tefek birkaç çağlayanın ardından sizi Marmaros’a kavuşturuyor. Olanca ihtişamıyla 38 metreden dökülen şelale bir şaşkınlık duygusu yaratıyor önce. Yazın suları iyice azalan Marmaros Şelalesi, sularını dere aracılığıyla Marmara Denizi’ne gönderiyor. Bölge yaz aylarında yangın riski yüzünden ziyarete kapatılıyor. Yaz aylarında şelaleyi ziyaret etmek isteyenlerin kaymakamlıktan izin alması gerekiyor. Şelaleye gelmeden önce bir Yunan adası olan Semadirek manzaralı Marmaros Koyu’nda yüzenler, şelalenin oluşturduğu doğal gölette tuzlu sularından arınabilirler.

 

Tuz Gölü: Tuz Gölü, rüzgar ve dalgaların kopardığı bir lagün. Uzun yıllar boyunca rüzgar ve dalgaların yığdığı kumlar, gölü denizden ayırmayı başardı ama ilişkisini tam olarak kesemedi. Gölü besleyen herhangi bir dere bulunmuyor, kısmen yağmur suları, çoğunlukla da denizden gelen tuzlu suyla besleniyor. Tuz Gölü’yle deniz arasında ince bir kum seddi var. Çok kurak yıllarda, buharlaşma sonucunda tamamen kuruyor ve üstünde doğal bir tuz tabakası kalıyor. Buradan elde edilen tuz yüzyıllarca Gökçeada’nın gereksinimini karşıladı. Göl, eski adı Kefalos olan Aydıncık mevkiinde yer alıyor. Gölden alınan çamurun cilde iyi geldiğine inarulıyor, tuı,.tabakasının altından çıkarılan siyah çamur tedavi amacıyla bütün vücuda sürülüyor. Yararı hakkında bir çalışma yapılmamasına rağmen göl kıyısında siyah çamura bulanmış ziyaretçiler görmek her zamarı mümkün. Kurak dönemden sonra göl sonbaharda su tutmaya başlıyor. Flamingolar gölün beslenme koşulları izin verdiği sürece burada kalıyor.

Gökçeada Önemli Telefonlar:
Turizm Danışma: 0286-217 11 87
Hastane: 0286-8873003
Emniyet Müd: 0286-8873012
www.gokceada.bel.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir