Hamileliğe Karar Verirken

hamileleiğekararverirken_çantamodelleri.biz

Hamilelik; anne adayı olduğunuz, dünyaya bir bebek getireceğiniz 40 hafta süren bir dönemdir. Hamileliğe karar verirken; uygun zamanı bilmeniz, sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir ki, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirir ve sağlıklı çocuklar dünyaya getirirsiniz.

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek ve sağlıklı çocuklar dünyaya getirmek için öncelikle anne adayı olarak sizin sağlığınızın buna uygun olması gerekir. Kalple ilgili rahatsızlığınız, şeker (diyabet), Astım, sarılık, verem, anemi (kansızlık) gibi sağlık problemleriniz varsa hamileliğiniz boyunca çok dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuz bu hastalıklara karşı hamilelik boyunca alacağınız tedbirleri söyleyecektir. Doktorunuzun önerilerini uygularsanız ancak böyle sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Kan uyuşmazlığının önemi:

Eşinizle kan grubunun uyup uymadığını hamile kalmadan önce mutlaka öğrenmeniz gerekir.  Annenin kan grubu Rh (-)1 babanın kan grubu Rh (+) olursa doğacak çocuk büyük bir ihtimalle Rh ( +) olur. Bu durumda kan uyuşmazlığı olur. Kan uyuşmazlığından gebelik sırasında çocuğunuz pozitif olursa annenin negatif alyuvarlarına geçmeye çalışır. Anne de pozitif alyuvarlara koruma gösterir. Bu çatışma bazı sorunlara neden olur. Kan uyuşmazlığı, anne karnında veya doğumdan sonra bebeğin kanı değiştirilerek giderilmeye çalışılır. Kan uyuşmazlığı önlenemezse ikinci bebekte sorunlar olabilir, ölü çocuk dünyaya gelebilir. Bebeğin beyninde özür olabilir, çocuk dünyaya geldikten birkaç gün sonra ölebilir. Kan uyuşmazlığı olan annelerde doğum, bazen düşükle sonuçlanabilir. Kan uyuşmazlığı var ise doktorunuzun önerilerini mutlaka dinleyin, sağlık kontrollerini ihmal etmeyin.

Hamilelikte duygular:

Hamilelik her kadına dünyaya bir canlı getirmenin mutluluğunu yaşatırken, doğumun nasıl geçeceği, çocuğun geleceğinin nasıl olacağı gibi birtakım kaygıları da akla getirebilir. Hamilelikte kadının vücudundaki fiziksel değişiklikler, salgılanan hormonlar, duygularında da değişimlere neden olur. Hamile kadının duyguları çok hassaslaşır. Her olay onun ağlamasına neden olabilir. Hamile kadın çabuk sinirlenebilir. Hiç tahmin etmediğiniz bir konuşma onun sinirlenmesine neden olabilir. Hamile kadın telaşlıdır. Hamile kadın kendini yorgun hissettiğinden uykuya düşkündür. Bu durumlar hamilelik dönemine ait normal duygulardır. Her hamile kadında az veya çok görülebilir. Hamilelikten sonra ise annelik sevinci ile hepsi kaybolur.

Hamilelik döneminde aile bütçesi:

Hamilelik dönemi, çocuk sahibi olma süreçleri sürekli olarak maddi harcamalar gerektirir. Hamilelikte doktor ve hastane için yapılacak harcamalar, beslenmeniz için ayrıca harcama yapmanız gerekebilir. Hamilelik döneminde 3 aydan sonra kıyafetlerinizin içine giremeyecek, yeni kıyafetler alma ihtiyacında olacaksınız. Hamileliğinizin son aylarına doğru bebeğinize kıyafet, zıbın, yatak, dolap, çocuk bezi için harcamalar yapmaya başlayacaksınız. Bunlara hazırlıklı olmak için bütçenizi düzenleyin, kendiniz ve çocuğunuz için önceden yatırım yapın.

Eş ile ilişkiler:

Huzurlu bir hamilelik geçirmeniz için, ruhen ve bedenen sağlıklı çocuklar yetiştirmek, eşinizle aranızdaki iyi ilişkiye bağlıdır. Eşinizle sürekli çatışma yaşıyorsanız, evliliğini kurtarmak için çocuk istiyorsanız, doğacak çocuğunuzu tehlikeye atıyorsunuz! Yeni doğan bebeğiniz evliliğinizi kısa bir süre kurtarır. İlerleyen zamanlarda eşinizle aynı çatışmaları çocuğunuzun yanında yaparsınız. Bu da çocuğunuzun psikolojisini etkiler!

Çalışıyorsanız; hamileliğinizi planlarken işinizi de göz önüne alın. Özellikle hamileliğinizin son aylarında hareketleriniz yavaşlayacak ve iş gücünüz azalacak. Bitirmeyi planladığınız işlerinizi hamileliğinizin son üç ayına kadar tamamlayın. İşteki çalışma temponuz hızlı ise; temponuzu düşürün, hareketlerinizi kontrollü yapın, bedenen ağır işler yapmayın.

Çocuk sahibi olmaya hazırsanız, düzenli adet görüyorsanız hamilelik için en uygun zamanı belirleyebilirsiniz. Adet 28 günde tekrarlanır. Yumurtlama ise adetin başladığı günden itibaren 14. gün olur. 12. gün ile 16. gün arasında cinsel ilişkide bulunursanız hamile kalma olasılığınız yükselir.

Hamilelik şüphesi:

Halk arasında çok bilinen bazı hamilelik belirtileri sizi yanılgıya düşürebilir. Çünkü her kadında aynı belirtiler, aynı şekilde görülmeyebilir.

•             Adetin kesilmesi: Stresli durumlarda da adetiniz kesilebilir.

•             Kusma-bulantı aşerme: Mideniz rahatsızsa veya yediğiniz yiyecekler nedeniyle kusabilirsiniz.

•             Göğüslerde şişlik: Kilo alma veya adet görme sırasında da göğüsler şişer.

•             Karında şişlik: Adet görmeden önce veya kabızlıkta da karnınız şiş olabilir.

Bu belirtilerin sizi yanıltma oranı yüksektir. Hamilelik şüphenizi gidermek için gebelik testi yaptırın.

Hamilelikte kesin teşhis için:

Hamile olup olmadığınızı belirlemek için adet gününüzün geçmesini bekleyin. Adet olmadıysanız en yakın eczaneye veya sağlık ocağına gidip idrar tahlili yaptırın. Hamile olup olmadığınızı belirlemek için adet gününüzün geçmesini bekleyin. Eczaneden idrar testi alın. Kendiniz de evde hamile olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz. Fakat testi reçetesinde yazılanlara göre yapmanız gerekir. Eğer idrar tahlili ile hamile olup olmadığınız belirlenemiyorsa hastanelerin kadın doğum polikliniklerine gidip kan tahlili yaptırın. Kan tahlili size kesin sonucu verecektir.

Hamileliğinizde dikkat edilecek durumlar:

Stres: Stresinizi hafifletecek şekilde çalışın. Evde veya işteki problemlerinizle kendinizi üzmeyin.

Hareketler: Hamilelik boyunca hareketlerinizi kontrol etmeniz gerek. Koşma, aşırı fiziksel yorgunluk bebeğinizin hayatını tehlikeye atabilir. Eğilip doğrulurken dikkatli olun. Ağır kaldırmayın. Yüksek bir yere uzanmanızı gerektiren işler yapmayın (rafa uzanma, perde takma gibi).

Beslenme: Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bol bol sebze, meyve, et ve süt grubu yiyecekleri tüketmeniz gerek. Sağlıklı beslenin ve hamileliğiniz boyunca 9-12 kilo alın.

Alışkanlıklar: Sigara ve alkolü kesinlikle bırakın. Çünkü bu maddeler doğrudan bebeğe geçer ve onun beyin gelişimine zarar verir.

İlaçlar: Ne tür rahatsızlığınız olursa olsun doktora danışmadan hamilelik süresince hiçbir ilaç kullanmayın. Muayenelerinizde doktora hamile olduğunuzu mutlaka hatırlatın.

Hamilelikte sağlık kontrolü

Hamile olduğunuz aydan itibaren her ay mutlaka kadın doğum doktoruna sağlık kontrolü yaptırın. Doğum yapacağınız hastaneyi ve doktorunu belirleyin. Doğum oluncaya kadar aynı doktorla görüşmeniz işinizi kolaylaştır. Özellikle kanamanız varsa hiç vakit geçirmeden doktorunuza görünün. Kanama ihmale gelmez, düşüğe neden olabilir. Yaşınız 19 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olmasın.  Özellikle 35 yaşını geçmiş ve ilk kez doğum yapan annelerin çocukları zihinsel engelli olmaktadır. 35 yaşını geçmişseniz ve ilk kez doğum yapacaksanız; doktorunuzun yapacağı testlerle çocuğunuzun sağlık durumunu öğrenin.

Akraba evliliği yapmışsanız; hamileliğiniz için risk taşıyorsunuz. Hamileliğiniz boyunca düzenli olarak doktorunuza muayene olun, testlerinizi yaptırın. Testler sonucunda bebeğinizin özürlü olup olmadığını öğrenin.

Hamilelikten önce sağlık problemlerinizin olup olmadığını öğrenin. Eşinizin kan grubunu öğrenin. Hamilelikte yaşayacağınız duyguları göz önüne alın. Bütçenizi çocuk sahibi olmaya hazırlayın. Eşinizle sağlıklı ilişkiniz olup olmadığını düşünün. İlk hamilelik için gerekli yaş sınırına uyun. Hamileliğinizi iş yaşamına göre planlayın ve en uygun zamanda hamile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir