Kabızlık

kabızlık_çantamodelleri.biz

Peklik ya da kabızlık nedir?

Kabızlığın sözlük tanımı dışkı maddelerinin uzun süre bağırsaklardan atılmasındaki güçlük ve seyrekliktir. Peklik de denilen kabızlığın çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

–          Rektumdaki organik bozukluklar

–          Hareketsizlik

–          Uygun olmayan yemek rejimleri

–          Aşırı hızda bir yaşam ritmi

Kabızlıktan kaçınmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Peklik verici yiyeceklerin fazla tüketilmesinden kaçınmak ki bunların başında da pirinç, çikolata, şarap, kuru sebzeler vs. gelir. Posalı yiyecekler gerektiği kadar tüketilmeli ve beden hareketlerine önem verilmeli.

Kabızlık ilaçları nasıl etki eder?

Kimyasal ilaçlar uzun zaman kullanıldığında dışkıyla potasyum kaybına neden olur. Kalın bağırsak tahrişine neden olur. Bu nedenle uzun süre kullanım yarar yerine zarar vermeye başlar.

Kabızlıkta hangi bitkilerden yararlanabiliriz?

  • Karnıyarık tohumu
  • Rezene
  • Keten tohumu
  • Meyan kökü
  • Anason
  • Mürver çiçeği
  • Sinemaki
  • Ravent
  • Sarısabır
  • Kısa Mahmut

Kabızlıkta kullanılan yaygın reçeteler nelerdir?

5 kısım karnıyarık tohumu 1 kısım rezene meyvesi. Bu karışımdan 25-50 gr. kadarı 1 litre kaynar suda bir süre demledikten sonra (10 dakika) günde 3 bardak içilir. Karışımda kullanılan bitkilerden karnıyarık (Plantago psyllium) tohumu, laksatif ve yumuşatıcı etkilerinden dolayı çok eski devirlerden beri kabızlığa karşı kullanılmıştır. Tohumları tek başına kaynatılarak da kullanılabilinir. Meyveleri gaz söktürücü ve bağırsak yumuşatıcı olarak kullanıldığı gibi yaprakları koku verici ve sebze olarak da kullanılır.

kabızlık3_çantamodelleri.biz

Rezene bitkisi ise (Foeniculum vulgare) halk arasında, arapsaçı, melatura, raziyane gibi isimlerle de anılan 1-2 metre yüksekliğinde sarı çiçekli özel bir kokuya sahip otsu bir bitkidir.

Diğer bir karışım:

1 kısım keten tohumu,  1 kısım meyan kökü,  1 kısım rezene meyvesi.  Bu karışımdan da yine 25-50 g kadar alınır. 1 litre suda bir süre kaynatılır ve süzüldükten sonra günde 2/3 bardak içilir.

Karışımda kullanılan bitkilerden tek tek de yararlanmak mümkündür. Fakat karışım olarak kullanıldığında tek bitkinin etkisinden daha etkili olmaktadır.

kabızlık4_çantamodelleri.biz

Keten nasıl bir bitkidir?

Bilimsel adı, Linum usitatissimum olan ketenin tohumları, halk arasında Bezir, Zeyrek, Serek, Zerek gibi adlarla da anılır. 1 0- 1 00 cm arası boyunda, 1 veya 2 yıllık, mavi çiçekli bir bitki olan keten, özellikle tohumları için yetiştirilir. Tohumlarının sıkılmasıyla elde edilen yağa da bezir denir. Tohumlar, yağ dışında, 0/03-6 musilaj içerir.

kabızlık5_çantamodelleri.biz

Meyan kökü nedir?

Latince adı Glycyrrhiza glabra olan meyan bitkisinin kökü halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılır ve miyan, giyan, tatlıkök, piyan gibi isimlerle de bilinir. Kökler 0.5 cm çapında 10-15 cm uzunluğunda parçalar halinde aktarlarda bulunmaktadır. Yine aktarlarda satılan meyan balı da kabızlıkta kullanılan bir drog olup, meyan kökünden elde edilir ve bal kıvamındadır.

Kuvvetli müshillerden oluşan karışımlar nelerdir?

1. 1 kısım ananas meyvesi

2 kısım mürver çiçeği

3 kısım sinemaki yaprağı

1 kısım rezene meyvesi

2. 1 kısım eğir kökü

1 kısım nane

1 kısım kekik

2 kısım papatya

3 kısım sinemaki

3. 4 kısım eğir kökü

2 kısım ravent kökü

4 kısım sinemaki yaprağı

Karışımlar nasıl hazırlanır?

1 ve 2 numaralı karışımı hazırlamak için, 1 litre kaynar suya 25-50 g kadar karışım atılarak, 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve süzüldükten sonra günde 1-2 bardak içilir. 3 numaralı karışım ise inatçı kabızlar için kullanılan bir karışım olup, 1 litre soğuk suda 25-50 g kadar karışım konup, kaynatılır ve elde edilen çaydan günde 1-2 bardak içilir.

kabızlık6_çantamodelleri.biz

Eğir nasıl bitkidir?

Azak eğeri, Hazambel, Bataklık süseni gibi adlarla da anılan eğir otunun bilimsel adı “Acarus calamus” dur. Halk hekimliğinde eğir kökü, yüzyıllardır tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bitkinin topraktan çıkarılan rizomlarının kurutulmasıyla elde edilen drog, 20 cm uzunlukta, 1,5 cm kalınlıkta, kuvvetli kokulu, aromatik ve tadı acıdır.

kabızlık7_çantamodelleri.biz

Mürver nasıl bir bitkidir?

Bilimsel adı “Sambucus nigra” olan mürver, halk arasında, patlangıc, yalangoz, sultanotu gibi adlarla da bilinir. 5- 1 O m boyunda, 3-7 yaprakçıktan oluşmuş yapraklara sahip, beyaz salkım çiçekli, siyah üzümsü meyvelere sahip bir bitkidir. Çiçeklerinde %0.3 uçucu yağ ve müsilaj vardır. Yumuşatıcı etkiye sahip mürver çiçeği, fazla miktarda kullanılırsa kusturucu olur.

kabızlık8_çantamodelleri.biz

Sinemaki nasıl bir bitkidir?

Bilimsel adı “Cassia angustifolia” olan sinemakinin anavatanı Arabistan’dır. Yaprakları şerit şeklinde, 1,5-2,5 cm uzunluğunda, kısa saplı ve tam kenarlıdır. Müshil olarak bilinen drogların başında gelir. Uzun süreli olarak kullanımı zarar verir.

kabızlık9_çantamodelleri.biz

Ravent nasıl bir bitkidir?

Bilimsel adı “Rheum officinale” olan ravent karabuğdaygiller familyasından, 60 cm kadar boya sahip, yaprakları kaba, kök sapları (rizom) tedavide kullanılan bir bitkidir. Ravent rizomu, az miktarda kullanıldığında (0-10 g) peklik verici, daha fazla alındığında ise (0,50-2 g) müshil etkisi gösterir. Tek başına içildiğinde %1’lik infüzyonu kullanılır. (100 g suya 1 g ravent rizomu). Günde 2-3 bardak içilir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir