Kadınlara Yeni Girişim Desteği

Bugünlerde gerek kamu kuruluşları gerekse bankalar, kadın girişimciliğini desteklemek için, uzun vadeli ve uygun faizli kredi olanakları sunuyor. 5 Yıla varan vadelerle verilen krediler sayesinde günümüzde binlerce kadın girişimci işlerini büyütmeyi başardı. Bankalar, KOSGEB VE KGF hem 2016 yılında hem de 2017 yılında kadın girişimcilere binlerce liralık uygun faizli kredi verecek.

Türkiye’de toplam kadın girişimci sayısı hala 110 bin civarında. Ülkemizde toplam 1,2 milyon girişimci olduğu düşünüldüğünde, bu oldukça düşük bir rakam olarak ifade edilebilir. Zira dünyadaki işgücünün yüzde 40’1 ka-
dınlardan oluşuyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 30,8′de kalıyor.Dünya Ekonomik Forumu’nun hesaplarına göre, tüm dünyada, kadının işgücüne katılımında kaydedilecek yüzde 1 ‘lik yükselme, küresel gayrisafi hasılada 80 milyar dolarlık artış anlamına geliyor. Türkiye’nin de benimsediği bu hedef gerçekleşirse, yaklaşık 3 milyon kadın daha işgücüne kazandırılacak. Kadın girişimci sayısının da öncelikle 150 bine çıkması amaçlanıyor.

Kadın Girişimciler için Hibe Krediler Kadınlara Yeni Girişim Desteği

Bu kapsamda .Türkiye’de de kadın işgücünün önemi her geçen gün daha fazla fark edilirken, kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmek amacıyla kamu ve özel sektör tarafından sunulan destekler sürekli artıyor.
Özellikle bankalar sundukları kredi paketleriyle kadın girişimcilere uzun vadeli ve uygun faizli destekler sağlıyor. Bu paketierin içerisinde ücretsiz ilk çek karnesi, çek tahsilatı, tüm vergi ve SGK ödemelerinde bir gün opsi-
yon, internet şubesinden ücretsiz havale, EFT gibi hizmetler de yer alıyor. Bankaların yanı sıra kamu kuruluşları da verdikleri hibe ve kredilerle kadın girişimcilere önemli destekler sunuyor. Örneğin KOSGEB, Yeni Girişimci Desteği kapsamında 50 bin TL hibe, 100 bin TL geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 bin TL destek veriyor. Kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapılarak  destekleme oranı Türkiye’deki birinci ve ikinci bölgeler için  yüzde 80 (normalde yüzde 60), üç, dört, beş ve altıncı bölgelerde yüzde 90 (normalde yüzde 70) olarak uygulanıyor.

Aynı şekilde Kredi Garanti Fonu da (KGF) bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteren ve faaliyet süresi en fazla iki yıl olan kadın girişimcilerin kullanacakları kredilerin % 85′ine kadar 85 Bin TL üst limit ile kefalet sağlıyor.

KOSGEB Kadınlara Yeni Girişim Desteği

KOSGEB

50 BİN TL’LİK HİBE KREDİSİ VERİYOR

KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan girişimcilerin kurdukları işletmeler ile İŞGEM’de yer alan işletmeler Yeni Girişimci Desteği’ne başvuru yapmaya hak kazanıyor. Bir nevi başlangıç sermayesi niteliğinde olan Yeni Girişimci Desteği kapsamında 50 bin TL’si hibe, 100 bin TL’si geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 bin TL destek veriliyor. KOSGEB, Yeni Girişimci Desteği’nde kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yaparak, destekleme oranını Türkiye’deki birinci ve ikinci bölgelerde yüzde 80 (normalde yüzde 60), üç, dört, beş ve altıncı bölgelerde yüzde 90 (normalde yüzde 70) olarak uygulanıyor. Yeni Girişimci desteği kapsamında girişimcilere işletme kuruluş desteği olarak 2 bin TL, makine teçhizat alımı için 18 bin TL, kira ve personel giderleri için 30 bin TL olmak üzere toplamda 50 bin TL hibe destek veriliyor. Ayrıca girişimcilere makine teçhizat ve yazılım alımlarında 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli destek veriliyor. 2012 yılından bugüne, Yeni Girişimci Desteği kapsamında 11 bin 65 girişimciye 203,3 milyon TL destek ödemesi yapıldı. Destek alan girişimcilerin yüzde 48′i ise kadın girişimci. KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Yeni Girişimci Desteği kapsamında sağladıkları desteklerin her geçen arttırıldığına işaret ediyor. Biçer, “Kadın girişimciliğini arttırma amacıyla kullandırdığımız desteklerde bu yıl ve önümüzdeki yıl önemli artışlar kaydedeceğimizi düşünüyorum” diyor.

KREDİ GARANTİ FONU (KGT)

Kredi Garanti Fonu (KGF), bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteren ve faaliyet süresi en fazla iki yıl olan kadın girişimcilerin kullanacakları kredilerin yüzde 85′ine kadar 85 bin TL üst limit ile kefalet sağlıyor. Hazine desteği fonları kullanılarak verilen bu kefaletler için uygulanan başvuru ücreti ve kefalet komisyonları asgari düzeyde. Yani yüzde 2 yerine binde 3 kefalet komisyonu uygulanıyor. Kredinin vadesi en çok iki yıllık ödemesiz dönem ile birlikte beş yıl ile sınırlı. Başvuru koşulunda, 55 yaşını aşmamış olmak, en az ilkokul mezunu olmak, işletmenin en çok iki yıldır faaliyette olması gibi kriterler aranıyor. KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, bugüne dek öz kaynaklardan ve Hazine Müsteşarlığı’ndan sağlanan destek kapsamında toplam 186 kadın girişimciye 5,5 milyon TL tutarında kefalet vererek 7 milyon TL’lik kredi kullandırdıklarını söylüyor. KGF olarak son altı ayda yüzde 45 oranında büyüdüklerine de dikkat çeken Gergerli, şöyle devam ediyor: “Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulamalarımız çeşitlenerek artacak. Kadın girişimciler ‘öncelikli KOBİ’ler’ listemizde de yer alıyor. Yurtdışından sağladığımız kaynakları da baz alarak kadın girişimcilerimizin hizmetine sunacağımız yeni proje ve ürün çalışmalarımız devam ediyor. Bu fonlarla yapacağımız yeni işbirlikleri sayesinde kadın girişimcilerimize daha uygun komisyon ve faiz oranlarında kefalet sağlamaya devam edeceğiz.”

 

Bankalar

İş Bankası kadın girişimcilere 60 Bin TL 30 AY vade seçeneği ile kredi veriyor. Garanti Bankası ise 60 ay vade ve özel faiz(?) seçenekleri sunuyor.  Deniz Bank ise 36 ay vade ve 80 Bin TL’ye kadar kredi veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>