Kadınlarda Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testi kadınların yıllık yaptırması gereken vajinal yolla sürüntü şeklinde alınan rahim ağzı kanser tarama testidir. Servikal kanser araştırması sebebiyle alınması ve erken teşhis için kadınları kurtarıcı bir yöntemdir. Tüm cinsel ilişkisi olan kadınların yaptırması uygundur. Hamileler, menopozda olan bayanlarda yaptırabilirler. %25 yanlış yanıt verebileceği gibi &75 net bir sonuç alınabilir. Bu yüzden sadece tarama testi olarak kullanılmaktadır. Kesin bir tanı konulması için üst merkezlerde araştırılma yapılması gerekmektedir.

Smear testi kadın doğum doktoru tarafından steril bir ortamda jinekolojik muayene masasında yapılır. Hastanın adetsiz dönemlerinde yapılması daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır. Çok zorunlu durumlarda az miktarda adet kanaması kabul edilir fakat doğru olan kanamanın olmamasıdır.

Bu test yapılırken spekülüm, smear fırçası, lam, sprey ve smear kutusu kullanılmaktadır. Alış şeklini kısaca anlatmamız gerekirse; vajinaya spekülüm takılır, serviks bulunduktan sonra smear fırçası ile sürüntü alınıp lamın üzerine sürülür. Lam üzerindeki sürüntüyü sabitlemek için sprey sıkılır ve smear kutusuna yerleştirilip patolojiye gönderilir.

Eski zamanlarda tek metal bir spekülüm steril hale getirilerek defalarca her hasta için kullanılmakta olup, yeni teknolojide steril disposible (tek kullanımlık) spekülümler bulundurulmaktadır. Ve böylece iltihap olasılığı azalmıştır.

Smear testinin ihmal edilmemesi ve yıllık kontrollerin yapılması gerekmektedir. İhmal edilmesi durumunda tedavisinin devamı için geç kalınabilir. Erken teşhisin hayat kurtardığını bilmekle birlikte kontrollerin aksatılmamasının üstünü çizmek isteriz.

SEMAR TESTİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir