Kaktüs

kaktüs2_çantamodelleri.biz

Anavatanları, dünyanın sıcak bölgeleri olan, değişik form ve büyüklüklerde, güzel çiçeklere sahip, geniş bir kitle tarafından sevilen, salonlarda, seralarda yetiştirilebilen süs bitkileridir.

Bitkisel özellikleri:

Kaktüsgiller (Cacteceae) familyasına bağlı, bilimsel adı Cactus olan, kimi botanikçilere göre 20, kimilerine göre ise 100 kadar cins içinde, 2000 türü olanı kuraklığa uyarlanmış çöl bitkileridir. Çoğunlukla yaprak yoktur. Bunun yerine diken ya da bazı türlerde olduğu gibi, bolca uzun beyaz tüyler vardır. Yeşil yalın ya da dallı olan sapları, silindirimsi, yumurta biçiminde, sütun şeklinde, yaygın ya da raketli olabilir. Çiçekler genelde çok çabuk dökülür. Meyve üzümsüdür.

Önemli türleri:

–          Epiphyllum ve Zygocactus (Gece çiçek açarlar)

–          Pileocereus (Uzun beyaz tüylü)

–          Mammillaria (Yumurtamsı kaktüs)

–          Phyllocactus (Sarmaşık gibi bir tür)

–          Rhipsalis (Sarmaşık gibi birtür)

–          Pereskia (Yassı yapraklı, ağaç görüntülü)

–          Opuntia (Frensk inciri)

–          Echinapsis (Yumrulu kaktüs)

Kaktüslerin bakımı

Işık isteği: Kaktüsler, bol güneş ve ışık isteyen bitkilerdir. Doğal koşullarda bol ışık altında olmaları nedeniyle iç mekanlarda da güneye bakan pencere önlerine yerleştirilmeleri uygun olur. Saksısını zaman zaman çevirerek, düzgün bir gelişme göstermeleri sağlanmalıdır. Yaz aylarında, sıcak günlerde balkon ya da bahçelere, bol güneşli ortamlara çıkarmanız gerekir.

Sıcaklık isteği: Sıcağı seven bitkiler olmaları nedeniyle, sonbaharda, havalar serinlemeye başladığında, kaktüsler içeri alınıp yeniden güneye bakan pencere önlerine yerleştirilir. Kaktüsler dona hassastır. Sıcaklık 7-8 derecenin altına düştüğü zaman zarar görürler.

Nem ihyacı: Kaktüslerin nem ihtiyacı fazla değildir. Bazı türler (Epiphyllum, zygocactus gibi), hafif bir nem isterler.

Toprak isteği: Kaktüsler, toprak istekleri bakımından da fazla seçici değillerdir. Toprağının en önemli özelliği geçirgen olmasıdır. Çünkü su tutan topraklar, kaktüste köklerin çürümesine neden olur. Kaktüsler için en uygun toprak karışımı; 4 kısım tınlı toprak, 3 kısım torf (ormanaltı toprağı da olabilir), 2 kısım kum, 1 kısım çakıl. Hafif nem seven kaktüs türlerinin toprak istekleri de biraz farklıdır. Bu tür kaktüsler, genelde gece çiçek açarlar. Oldukça iri, fakat çok kısa ömürlü çiçeklere sahiplerdir. İstedikleri toprak karışımı; 4 kısım torf, 2 kısım kum, 1 kısım tınlı toprak.

Gübre isteği:

Kaktüsler azotlu gübrenin fazlasını istemezler. İhtiyaçlarından fazla vereceğiniz azotlu gübre, kaktüsünüzün formunu bozabilir. Kaktüslere nisan-ağustos ayları arasında, 1 5 günde bir azotu az olan kompoze gübrelerden birini verebilirsiniz. Kompoze gübreler, azot, fosfor, potasyumu bir arada bulunduran gübrelerdir. Azot fosfor, potasyum miktarları her kompoze gübre türünde farklı farklı olabilir. Kaktüs için, azot oranı en düşük (1 5- 1 5- 1 5 ya da üç 1 5 denilen kompoze gübre) olan kompoze gübreden, 1 litre suya 1 gr düşecek şekilde yararlanabilirsiniz.

Saksı değiştirme: Kaktüslerin saksısı, genelde saksı bitkiye küçük gelmeye başladığı zaman değiştirilir. Bu da genelde 2-4 yılda bir olmaktadır. Saksı değişimi için en uygun mevsim, gelişme periyodu başlamadan, erken ilkbahar aylarıdır.

Kaktüslerde görülen önemli hastalıklar:

En önemli kaktüs hastalıkları ıslak ve kuru çürümelerdir. Bu hastalıkların etmeni mantarlardır. Çürüme çoğunlukla kökten başlar, gövdeye doğru yayılır. Hasta kısımların kesilip atılması ya da bitkinin yeniden dikilmesi gerekir.

Zararlıları: Kaktüslerde en büyük sorun (bazı türlerde), kırmızı örümceklerdir. Çok küçük olmaları nedeniyle gözle görülmeleri zordur. Bitkinin gövdesinde gümüşi-gri ve pas kırmızısı lekeler görünmesi ile kendini belli eder, Bu gibi hallerde, zaman geçirmeden sistemik ilaçlarla ilaçlama yapmalısınız. Pamuklu bit kabuklu bit kök bitleri gibi zararlılar da zaman zaman kaktüslerde görülebilir. ilaçlı mücadele ile tümünden kurtulabilirsiniz.

Kimi çevrelerce, kaktüslerin yılda bir kez sulanması gerektiğine inanılır. Bu tamamen yanlış bir uygulamadır. Kaktüsler de diğer iç mekan bitkileri gibi yaz aylarında su isterler. Sulamaya mart ayında başlanır, ekim ayından itibaren azaltılarak, kasım ayında tümüyle sulama kesilir. Sulama suyunun kireçli olması kaktüsü olumsuz etkiler. Suyu kireçli illerde, yağmur suyu biriktirerek, bunu kullanmak çiçekseverler için iyi bir çözümdür. Bir diğer yanlış inanış da, kaktüslerin 7 yılda bir çiçek açtığı konusudur. Ortam istekleri karşılandığı zaman kaktüslerin çoğu yılda 1 veya 2 kez çiçek açar. Bol güneş ve kış aylarında kurak bir dinlenme dönemi geçirmesi sağlanan kaktüsler her yıl çiçek açar. Yalnız olgunlaşması uzun süren bazı türler, olgunlaşana kadar çiçek vermez.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir