Kauçuk

kauçuk3_çantamodelleri.biz

Dünyada, özellikle tropik bölgelerde yaygın olarak bulunan, bazıları ağaç ya da çalı formunda bir kısmı ise sarılıcı veya yayvan formlu bitkilerdir. İç mekan süs bitkisi olarak kullanılan birçok kauçuk türü bulunmaktadır. Tropik bölgelerden gelen bir bitki olan kauçuk evlerimize, salonlarımıza farklı bir güzellik katar. İyi gelişmiş bir kauçuk, mekanı güzelleştirmenin yanı sıra, havanın temizlenmesine ve ruhsal açıdan rahatlamanıza da katkıda bulunur. Sağlıklı bir kauçuğa sahip olmak istiyorsak, onun ısı, ışık, toprak, gübre vs. gibi isteklerini bilmemiz gerekir.

kauçuk_çantamodelleri.biz

Bitkisel özellikleri ve türleri:

Moraceae familyasına bağlı, Latince (bilimsel) adı Ficus olan kauçuğun en yaygın türü Ficus elastica’dır. Bu türün kültür formu olan Ficus elestica var.

Decora: geniş, parlak yapraklı, oldukça yavaş büyüyen, nazlı bir türdür. İç mekan bitkisi olarak kullanımı çok yaygındır.

Gerçek kauçuk ağacı (F-carica): Güney Avrupa ve Kuzey Afrika orijinlidir.

Armut yapraklı kauçuk (F-benjamina) : Yapraklar uzun, elips şeklinde, dallar ince ve uzun ve sarkık, hızlı gelişen bir kauçuk türüdür. (Görünümü benjamine de benzer)

Keman yapraklı kauçuk (F-Lyrata veya F-pandurata): Büyük yapraklı, yapraklar derimsi, sert ve yaprak damarları belirgin olup, damarlar açık renktedir. Yaprak boyu 40-50 cm uzunluğunda olup mat ve koyu yeşil renktedir.

Ficus deltoida: İç mekanda meyve veren tek kauçuk türüdür. Meyveleri sarımsı-yeşil renkte olup 1 cm çapındadır.

Ficus bengalensis: Bitki gençken yaprakları tüylüdür. Yatay büyüyen büyük bir türdür.

Ficus cyathistipula: Yaprakları 20 cm kadar büyüklükte, açık renkli, kolay dallanan bir türdür.

Ficus aspera (F-parcelli) : Küçük bir çalı görünümünde, oldukça büyük yapraklara sahip, beyazımsı yeşil lekeli olup kiraza benzeyen meyveleri vardır. Meyveler kırmızı beyaz renktedir. Bu tür kauçuk sıcağı çok sever.

Ficus religiosa: Çok aydınlık ortam ve temiz hava isteyen bu türün yaprakları ince ve 1 5 cm boyundadır.

Ficus retusa: Sık yapraklı, çalı görünümlü, yatay gelişen, sürgünler uzayınca sarkık bir form oluşturan bir kauçuk türüdür.

Ficus rubiginose: 10 cm boyunda, derimsi yeşil yapraklara sahip, kışı 10-12°C’lik ortamlarda geçiren bir türdür.

Ficus pumila: Yaprakları küçük ve kalp şeklinde bir kauçuk türüdür.

Ficus radicans: Yaprakları 3-10 cm olup, yayılıcı bir türdür. Yaprakların gövdeye birleştiği noktalardan kolayca köklenebilir. “Ficus radicans var. variegato” adlı formu daha çok dekoratif yapraklara sahiptir. Saksı ya da bitki kasalarında yer örtücü olarak kullanılır.

Meşe yapraklı kauçuk (Ficus montano) : Bu türe F. quercifolia da denir. Yapraklarının meşe yapraklarına benzemesi nedeniyle bu ad verilmiştir. Sarkıcı formda bir kauçuk türüdür.

Kauçukların ışık isteği:

Kauçuklar olabildiğince aydınlık ortamları severler. Doğrudan güneş ışığı olmayan güneye bakan pencereler kauçuk için ideal ortamlardır.

Sıcaklık isteği:

Yüksek ısı isteyen süs bitkileri grubunda olmaları nedeniyle, sıcağı çok severler. Gece sıcaklığı 16-20°C’nin altında olmamalıdır. Dinlenme dönemlerinde ise daha serin ortam isterler. Bu dönemde de gece sıcaklığı 1 2°C’nin altına düşmemelidir.

Su isteği:

Yazları normal bir sulama yeterlidir. Yani sulamalar arasında toprak hafif kuru olmalıdır. Çok fazla su istemez. Kış aylarında ise normalden daha az su verilir. Bitkiye ılık su vermek ve kış aylarında toprağın tamamen kurumasına engel olacak kadar sulamak gerekir. Plastik saksılardaki kauçuklara daha az su veriniz. Fazla su bitkinin çürümesine neden olur.

Nisbi nem ihtiyacı:

Normal bir nisbi nem yeterlidir. Zaman zaman yapraklarını silerseniz ve su püskürtürseniz iyi sonuç alırsınız.

Toprak istekleri:

Humusça zengin saksı toprağı isterler. Yaprak kırıntısı, turba ve kum karışımı topraklar, kauçuk için uygun topraklardır.

Gübre istekleri:

Tüm hızlı gelişen bitkilerde olduğu gibi gübre gereksinimi fazladır. Bunun için de mayıs-ağustos ayları arası haftada bir, düzenli olarak gübre verilmelidir. Kauçuk için kompoze gübreler kullanılır. Yani azot fosfor-potasyum karışımı gübreleri tercih etmelisiniz. Her gübrelemede kullanılacak gübre dozu, 1 litre suya 1 – 2 g kompoze gübre düşecek şekilde ayarlanmalıdır.

Kauçuklarda görülen fizyolojik bozukluklar:

İyi bir bakım uygulandığında, kauçuklar hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı bitkilerdir. Çoğunlukla görülen fizyolojik bozukluklar, uygun olmayan bakım ve çevre bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Örneğin gövde ve köklerde görülen çürüklükler, bitkinin aşırı sulanmasından, yapraklarda meydana gelen sarı şeffaf lekeler, hatalı olarak güneşli pencere önlerine konulmalarından olabilir.

Kauçuğun üretimi:

Üretim daha çok gövde ya da tepe sürgünü çeliği ile yapılır. Tepe sürgün çelikleri, iyi gelişmiş bitkilerin uç kısmından, 3-4 yaprak kalacak şekilde, 25-35 cm uzunlukta ve son yaprağın gövde ile birleştiği boğumun hemen altından meyilli olarak kesilmesiyle elde edilir. Köklendirme ortamı 1:1 oranında torf kum karışımı olup, ortam sulandıktan sonra çelikler dikilir. Köklendirmede başarılı olabilmek için, uç tarafı naylonla kapatılarak, toprak sıcaklığını 25°C civarında tutmak, yapraktan su kaybını engelleyecek önlemler almak gerekir.

Saksı değiştirme zamanı:

Çeliklerde yaprak gözleri göründüğünde saksıya alınabilirler. Kauçukta her yıl saksı değiştirilmelidir. Saksı değiştirme zamanı, şubat-mart aylarıdır. Saksılar kil, seramik, plastik olabilir. Kil saksılarda su kaybı daha çok olduğundan sulama suyu biraz daha fazla olmalıdır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir