Kediler Hakkında Çok Özel Bilgiler

Sevimlilikleriyle hipnotize eden dostlarımız kedilerin, muhtemelen bilmediğiniz yönleri sizi hayrete düşürecek. Kediler, köpeklerle birlikte yaşayabilir. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, 6 aylık yavru kedilerle ve yaşını doldurmuş köpekler aynı ortam olduklarında gül gibi geçinip gidiyorlar.

Kedi ve Köpek

Size alerjileri olabilir

Kediniz sıklıkla öksürüyorsa sorumlusu siz olabilirsiniz. Hiç dışarı çıkmayan ve kapalı tutulan kediler sigara, ev tozu veya polenlere karşı hassaslaşıyor. On yıl önceki bir araştırma kedilerdeki astımın, insanların yaşam tarzı sebebiyle arttığını gösteriyor.

Kedi nanesinin etkisi her kedide aynı olmaz

Çok yıllık mor çiçekli ballıbabagillerden kedi nanesi (Nepeta cataria) hafif halüsinojen bir madde olan nepetalakton içerir. İnsanlar gibi kediler de bu kimyasaldan kalıtsal olarak etkilenebilirler. Genetik hikayesine göre kimi kedi kedi nanesinden hiç etkilenmezken, kimi de bu otu yedikten sonra çok eğleniyormuş ve sarhoşmuş gibi tepkiler verebilir.

kedi

Kedinizi sevin, hoşuna gidecek

Kedilerin kendilerine dokunulmasından hoşlanmadığını unutun. Eminiz okuduklarınız bir yana, bu hoşnutsuzluğu tecrübe de etmişsinizdir. Ancak bir araştırma gösteriyor ki, kediler okşanmaktan hoşlanmıyor. Bazısı’ bunu gerçekten sevmese de yine de okşamanıza izin veriyor.

Mekan paylaşımında strateji belirler

Kısa bir süre de olsa bir kediyle yaşadıysanız, evin belirli bölgelerinde konumlandıklarına dikkat etmişsinizdir. Sadece evcil değil vahşi kediler de bu davranışı sergiler. 2013 yılında GPS cihazı takılan 50 vahşi kedinin, aynı habitatta birbirleriyle kavga etmemek için sistemli bir şekilde yer değiştirdiği gözlenmiş.

Bir kedinin beyni köpeğinkinden daha karmaşık

İki hayvanın da beyni vücutlarının binde 9’unu kaplayacak kadar ufak. Ancak yine de ufak olması fonksiyonu için bir kriter değil. Psychology Today dergisine göre, kedilerde beynin kavramsal bilgi işlem kısmı köpeklerinkine oranla daha gelişmiş. Kedinin beyninde 300 milyon nöron bulunurken köpeklerde bu sayı 160 milyon yani yaklaşık yarısı kadar.

Kedilerin kısa süreli hafızaları oldukça iyi

Kısa süreli hafızadaki bilgiler genellikle bir dakika içinde unutulsa da kedilerde bu sürenin 10 dakikaya kadar çıktığı bir araştırmada gözlenmiş. Araştırmada kedilerin bir engelle ön ayaklarının üzerinde durması sağlanmış. Engel kaldırıldıktan sonra, kediye dikkati dağılsın diye mama verilmiş ve 10 dakika boyunca engel aynı yerdeymişçesine ön ayaklarının üzerinde durduğu gözlenmiş.

kediler

Bazı hastalıkları insanlara çok benziyor

Kediler 250’den fazla kalıtımsal hastalığa yatkındır ve bunların çoğu insan hastalıklarına benzerdir. DNA’daki genetik bozukluklar veya virütik hastalıklar nesilden nesile aktarılabilir.

Kediler ilk Çin’de evcilleştirildi

Kedilerin, ilk defa Antik Mısır’da evcilleştirildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yeni araştırmalar, evcil kedilerin varlığını yaklaşık 5300 yıl öncesinin Çin’inde tarihlediler. Tarımla uğraşan çiftçiler, kemirgenlerle baş edebilmek için kedileri evcilleştirmişlerdi.

Benekler genler tarafından belirlenir

2012 yılında yapılan bir araştırma gösterdi ki, kedilerin üzerindeki beneklerin çeşitliliğine ‘taqpep’ adlı gen sebep oluyor. Aynı araştırma sonucunda desenli çizgilerin koyuluğunun ise ‘edn3’ adlı başka bir genden kaynaklandığı belirlenmiş. Kısaca, desen şekillerini taqpep geni ve desenlerin koyuluğunu ise edn3 geni belirliyor.

Her zaman mırmırlayabilirler

Kediler en çok güvende ve mutlu hissettiklerinde mırmırlar. Ancak bilmediğiniz doğum yaparken, hasta olduklarında, yavrusunu emzirirken, yaralandığında ya da stresli olduklarında da bu sesi çıkarırlar. Araştırmaların sonucunda denebilir ki, kediler daha çok kendilerini iyileştirmek ve iletişim kurmak için mırmırlar.

Gerçekten tatlı yiyemez

kediler tatlı yer mi

Kediler tatlı sevmezler. Aslında sevmezler değil de, yeseler dahi tadını alamazlar. Çünkü kedi, çita ‘ve kaplanlarda tat almayı sağlayan T1 R2 gen i yoktur.

Günlük alışkanlıklarını değiştirirseniz, hasta taklidi yapabilirler

Sağlıklı kedilerde bile kumunun dışına dışkı yapma, kusma ve iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu davranışı günlük alışkanlıkları değişen kedilerin sergilediğini göstermiş.

Su içmekte ustadırlar, Çeneleri hiç ıslanmaz

Kediler su içerken sadece dillerinin üst kısmı suya temas eder. MIT News’e göre dillerinin yumuşak ucu suya hafifçe dokunur ve dilini içeri çeker. Sıvının dile yapıştığı anda kedi, dilini o kadar hızlı geri çeker ki, eylemsizlik yerçekimi kuwetine üstün gelir ve kedi ağzını kapattığında sıvı dışarı sıçramaz.

kediler hakkında

İstediklerini elde etmeyi çok iyi bilirler

2009’da yapılan bir araştırmada bunu bebeklerin ağlamasını taklit ederek yaptıkları ortaya çıkmıştır. Yiyecek isteyen kediler ağlarken veya miyavlarken çıkardıkları sesin desibel aralığı, ağlayan bebeklerle hemen hemen aynı yükseklik ve aralıktadır.

Bilgisayarlar da kedileri sever

kedi ve bilgisayar

 

Bilgisayar sıcak olduğu için, kediler bilgisayar ve klavyesi üzerinde oturmaya bayılırlar. Ancak her duygu karşılıklı, bilgisayarlar da kedileri seviyor. Google’ın X Laboratuvarı’nda geliştirdiği 16 bin işlemcili yapay beyin internetten ne isterse öğrenebildiği gibi kedileri de çok seviyor.

Patileriyle yiyip içmelerinin bir sebebi var

Pati kullanmak tamamen onların tercihlerine kalmış. Ancak bazısı kabın şeklini beğenmediği zaman diliyle içmek yerine patilerini emerek içmeyi tercih edebilir. Bu davranış, su seviyesinin kedinin istediğinden daha düşük olması veya yemeğin sıcak olmasından da kaynaklanabilir.

Kediler vakitlerinin çoğunu bakıma ayırır

Belki çok şaşırtıcı değil ama Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kediler zamanlarının yüzde 30 ile 5O’sini kendilerini temizlemek için harcar. Bunu yapmak onları serinletir, gevşetir, kan dolaşımını rahatlatır ve avcı hayvanların dikkatlerini çekecek kokulardan kurtarır. Kediniz sizi yalamaya başlarsa da, bu onun sizi ailesinin bir parçası olarak görmesinden kaynaklıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir