Kişiler arası İlişkiler ve İletişim

kişilerarasıilişkilerveiletişim6_çantamodelleri.biz

Başkalarıyla beraber mutlu yaşayabilmek için kişiler arası, ilişkiler için gerekli olan becerilere sahip olmalısınız. Bazıları, yeni girdikleri ortama hemen uyum sağlar, çevrelerindekiyle anlaşmaya başlarlar. Bazıları içinse kişiler arası ilişkiler geliştirilmesi gereken bir yetenektir. Bizler başkalarıyla yani eş, patron, iş arkadaşı, arkadaş, komşu vb. olan ilişkilerimizi geliştirmeyi öğrenebiliriz.

Kişiler arası ilişkiler için gerekli becerileri neden öğrenmeli?

Duygularınızı düşüncelerinizi daha etkili ifade edebilirsiniz. Kendinizi daha iyi sunar, çevrendekilerin sizi dinlemesini sağlarsınız. Uygun olduğunuzda hayır diyebilir, gereksiz kırgınlıklar ve pişmanlıklar yaşamazsınız. Başkalarıyla olan sorunlarınızı daha iyi çözebilirsiniz.

İletişim Anahtardır!

Kişiler arası ilişkilerin temeli doğru iletişimdir. İletişim sadece anlatmak ve anlatılanları duymak değildir. İletişim için kendinizi doğru ifade etmeyi, karşınızdakini dinlemeyi, onu anlamayı ve anladığınızı göstermeyi öğrenmelisiniz.

Daha iyi bir iletişim için birkaç ipucu

Göz teması: Karşınızdakini dinlerken, ona ilgi ile özen gösterdiğinizi, onu dinlediğinizi, anlamaya çalıştığınızı ifade edebilmeniz en kolay yolu göz temasında bulunmaktır. Karşınızdaki kişiyi dinlerken doğrudan yüzüne bakın. Gözlerinizi dikerek hiç ayırmadan çok yoğun bakmayın. Sağa sola bakarak başka şeylerle ilgilenmeyin, bakışlarınızı uzaklaştırmayın.

Beden dili: Karşınızdakini dinlerken hafifçe öne eğilin. Kollarınızı ya da bacaklarınızı kapatmayın. Kollarınız açık ve rahat olsun. Konuşurken konuşmaya uygun olarak el ve kollarınızı kullanın. Dinlerken hafifçe başınızla onaylayın, gülümseyin. Abartılı yüz ifadelerinden kaçının.

Ses tonu: Hoş ve ilgili bir tonla konuşun. Çok hızlı ya da çok yavaş değil, normal hızda konuşun. Doğal ve akıcı tane tane olsun konuşmanız. Sesiniz monoton tekdüze olmasın, anlattıklarınız duygularınızla paralel olsun. Başkalarının sizi daha iyi tanıması ve sizin de onları daha iyi tanımanız için kendinizi doğru, açık net bir şekilde ifade etmelisiniz. Acele etmeden, yanlış anlaşılma kaygısı yaşamadan, mükemmel konuşmaya çalışmadan basit ama doğru bir şekilde kendinizi anlatmalısınız.

Kendinizi güzel ve etkili ifade edebilmek için:

–          Söyleyeceğinizi iyi düşünün: Söylemek istediklerinizi önce kafanızda canlandırın, genel cümleler kurmaya çalışmayın. Aklınızda tam olarak ne varsa açık ve net bir şekilde söyleyin.  Yavaş konuşun. Aralarda durup anlaşılıp anlaşılmadığınızı kontrol edin. Unutmayın! Karşınızdaki kişinin sizi ne kadar anladığı; sizin anlattıklarınızla değil; onun bilgi ve kapasitesine bağlıdır. Dinleyenin yaş, eğitim düzeyi, psikolojik durumuna göre anlayacağı şekilde konuşmayı unutmayın!

–          Dinlemeyi öğrenin: İyi bir dinleyici olabilmek için; ilgilendiğinizi gösterin, göz teması kurun. Karşınızdakinin sözünü kesmeyin, açık olmayan yerleri sorun.

–          Söylenenleri yansıtın: Karşınızdakini kişinin söylediklerini özetleyerek karşınızdakine tekrar yansıtın. Konuşanın söylediklerini kısaca özetleyin, ne anladığınız söyleyin. Ancak papağan gibi onun sözlerinin aynısını değil sizin ne anladığınızı söyleyin. Böylece yanlış anlaşılmaları önlemiş olursunuz. Dikkatle dinleyerek ve dinlediklerinizi yansıtarak, ileride çatışma ve kırgınlıklara neden olabilecek yanlışlıklar önlersiniz.

–          Tepki verme şekli: Dikkatle dinledikten sonra tepkilerinizi verme ya da konuşma sırası sizdedir. Dinlediklerinize katılıp katılmadığınızı açık ve kibar bir şekilde söyleyin. Açık ve net ne anladığınızı tanımlayın. Karşınızdakine katılmasanız bile mutlaka anlatılanlar hakkında olumlu cümleler kurun. Neden katılmadığınızı söyleyin; karşı olduğunuz sizin aklınıza yatmayan noktaları belirtin, kişiliğine değil duyduklarınıza yorum yapın, konuşmanızda beğendiğiniz, olumlu bulduğunuz yerleri vurgulayın. Böylece karşınızdaki kişi kendini savunmak zorunda hissetmeyecek ve sizi anlamaya çalışacaktır.

–          Girişken olmak: Girişkenlik karşınızdaki kişiye saygı duyarak duygu ve düşüncelerinizi doğrudan ifade etmek demektir. İnandıklarınızı ifade etme hakkınız var. Yani karşınızdakine katılmadığınızı söyleyin, itiraz etme ve “hayır” deme hakkınız var. Hayır demek ilişkilere zarar vermez; size yanlış gelen ya da olmasını istemediğiniz bir şeyi kabul etmek o andaki çatışmaları engeller. Ancak siz ifade edemediğiniz duygularınız için öfkelenebilir, ezildiğinizi, dikkate alınmadığınızı düşünebilirsiniz ve bu duygu ve düşünceler bir andan patlayarak daha büyük çatışmalara neden olabilir.

Yani… ister komşunuz, arkadaşınız, eşiniz, çocuğunuz, ister patronunuz olsun hiç fark etmez; bedeninizi iyi ayarlayarak, dinleyerek, dinlediğinizi göstererek, kendinizi doğru ifade ederek daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir