Kroton Bitkisi

kroton2_çantamodelleri.biz

Uzakdoğu kökenli, yeşil-sarı, kırmızı-alacaya kadar değişen renklerde, gösterişli yapraklara sahip, son derece dekoratif bir iç mekan süs bitkisidir.

Bitkisel Özelliği: Sütleğengiller (Euphorbiaceae) familyasına bağlı, bilimsel adı “Codiaeum” olan Kroton, “Bravo” adı ile de bilinir. 1000’den fazla türü bulunan bir sıcak iklim bitkisidir. Bazı türleri halk hekimliğinde de kullanılır. Seralarda, salonlarda süs bitkisi olarak yetiştirilen türü “Codiaeum variegatum” türüdür. Malezya ve Avustralya kökenli bir türdür.

krotn_çantamodelleri.biz

Bakımı: Kroton aydınlık ortamları sever ancak yoğun güneş  ışığı altında kalmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle sabah 10:00 ile akşam 17:00 arası, doğrudan güneş ışığından korumanız gerekir.

Sıcak iklim bitkisi olan kroton, sıcağı çok sever. 16-20 derece arası olmalıdır. Kış aylarında sıcak bir ortam ister. Bulunduracağınız ortamda minimum gece sıcaklığı 16-18 derece olmalıdır.

Özellikle, ilkbahar, yaz aylarında yeterince su vermeyi ihmal etmemelisiniz. Toprağını sürekli nemli tutmalısınız. Daha sonraları verilecek su miktarı biraz daha az olabilir.

Nem isteği de yüksektir. Kuru havadan korumak amacıyla gerekli önlemleri mutlaka almalısınız. Nispi nemi düşük ortamlardan çok çabuk zarar görür ve hemen yapraklarını döker. Bu nedenle düzenli olarak su püskürtmeniz ve ortamı nemli tutmanız gerekir.

Kroton’da, normal saksı toprağına ilaveten, yaprak çürüntüsü, torf ve kum karışımı bir harç gerekir.

Normal saksı toprağı karışımı; 1 kısım kum, 2 kısın tınlı kum, 1 kısım torf, yarım kısım çiftlik gübresinden oluşur.

Büyüme mevsimi süresince haftada bir gübreleme ister. Tüm güzelliğini yapraklarının renginden alan krotonda, gübre oldukça önem kazanır. Bitki besin maddelerinden birinin eksikliği ya da fazlalığı yaprak renginin bozulmasına neden olur.

Nisan-ağustos ayları arası haftada bir yapılan gübrelemede, bitkinin temel besin maddeleri olan azot, fosfor, potasyum bir arada kullanılır. Bunun için de kompoze gübreler kullanabilirsiniz. 1 litre suya 2 gram kompoze gübre düşecek şekilde hazırlanan karışımı, her hafta yeniden hazırlayarak bitkiye verebilirsiniz.

Üretimi: Üretim tepe çelikleri ile yapılır. Tepe çelikleri, yüksek toprak sıcaklıklarına sahip ortamlarda köklendirilir. Sadece yüksek sıcaklık, kökleme için yeterli olmayabilir. Bu nedenle köklenmeyi teşvik edici hormonların kullanımı uygundur.

Saksı Seçimi: Kil saksılar kadar seramik ya da plastik saksılar da yetiştirebilirler. Şayet seramik ya da plastik saksı kullanırsanız fazla suyun boşaltılabilmesi için altlarında boşaltma deliği olmasına dikkat etmelisiniz.

Şubat-mart ayları saksı değiştirmek için en uygun aylardır. Kroton’un her yıl saksısı değiştirilmelidir. Sağlıklı bir krotona sahip olmak istiyorsanız tüm yetiştirme isteklerini yerine getirmeniz gerekecektir.

Kroton yeterli ışık, yeterli havalandırma, yeterli nem ve yeterli gübre ile mükemmel bir bitkiye dönüşür.

Fizyolojik Bozukluklar: Yapraklarda dökülme görülürse en büyük nedeni kuru havadır. Düzenli su püskürterek dökülmeye engel olabilirsiniz. Alaca yaprakları yeşile dönüyorsa aşırı dozda azotlu gübre verilmiştir. Kullanacağınız kompoze gübre de azot miktarı düşük olmalıdır. Saksı toprağının kuru kalması dik olan yaprakların sarkmasına neden olur. Düzenli sulama ile normale döndürebilirsiniz.

Su püskürtme işleminde yapılan yanlışlar yapraklarda leke oluşumuna neden olur. Püskürtme sırasında güneş ışınlarının yakmaması yanı sıra gübre verirken gübrenin yapraklara bulaşması da lekenin oluşumuna neden olabilir.

Zararlısı: Krotonlarda en çok görülen zararlı pamuklu bit’tir. Kuru hava krotonda pamuklu bitin gelişmesine neden olur. Pamuklu bitler, beyaz, pamuğa benzer yumak şeklinde görüntüleri ile kendilerini belli ederler. Emici böceklerdir. Bitkinin özsuyunu emerek zarar verirler. Sıcak ve kuru havalarda hızla gelişirler fakat ilaçla mücadelesi iyi sonuç verir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir