Küpe Çiçeği

küpeçiçeği çantamodelleri.biz  Küpe Çiçeği

İç mekan bitkileri içinde en çok bilinen ve sevilen bir bitkidir. Yalınkat ya da katmerli büyük veya küçük çiçekli olabildiği gibi değişik renklerde çiçeklere sahip birçok türü de bulunmaktadır.

küpeçiçeği1 Küpe Çiçeği

Bitkisel özellikleri:

Küpe çiçeğigiller (onagraceae) familyasından, dünyanın ılıman ve tropikal bölgelerinde yetişen güzel çiçekli bir bitki olan küpe çiçeğinde çiçekler çok renkli dört çanak yaprak, az ya da çok gelişmiş 4 taç yaprak, taçtan dışarı taşan sekiz erkek organ ve bir dişi organdan ibarettir. Meyvesi ise üzümsüdür.

Türleri:

Latince ve bilimsel adı “Fuchsiu” olan küpe çiçeğinin 12 farklı türü bilinmektedir. En çok yetiştirilen türler hibrit türleridir.

Bunların başlıcaları:

-          Küçük çiçekli küpe çiçeği (Dollarprinzessin)

-          Büyük ve iki renkli çiçekli küpe çiçeği (La companella)

Doğal olarak yetişen türler ise;

-          Bolivvo küpe çiçeği (Fuchsia boliviana)

-          İri çiçekli küpe çiçeği (F. macrantha hook.)

-          Ufak yapraklı küpe (F. microphlla) türleridir.

Işık isteği:

Küpe çiçeği ışık isteği bakımından yaz ve kış aylarında farklılıklar gösterir. Yazın yoğun ışık altında kalması, onu olumsuz etkiler. Bu nedenle yarı gölge ortamlarda bulundurulmalıdır. Kışın ise yoğun güneş ışığı olmamakla beraber, aydınlık ortamlarda tutulmalıdır.

Sıcaklık isteği:

Aşırı sıcak ve aşırı soğuk, küpe çiçeği için olumsuz etkilidir. Normal bir sıcaklık ister. Yani, gece sıcaklığı 1O-16 derece arası olmalıdır. Kış aylarında sıcaklığın 1O derecenin altına düşmemesine dikkat etmelidir.

Su isteği:

Küpeçiçeğine gelişme döneminde bol su vermek gerekir. Toprak sürekli nemli olmalıdır. Yalnız, kış aylarında verilecek su miktarı biraz daha az olmalıdır. İç mekan bitkileri sıcak ortamlarda, serin ortamlardan daha çok su ihtiyacı duyar. Aynı şekilde nisbi nemin yüksek olduğu ortamlarda, bitkinin su kaybı az olacağından su ihtiyacı da daha az olur. Bu nedenle sulama suyu miktarını belirlerken ortamın sıcaklığı ve nisbi nemini göz önünde bulundurmak gerekir.

Nem ihtiyacı:

Küpe çiçeği için nem çok önemlidir. Yeterli nem sağlanmazsa, çiçeklerini hemen döker. Bu nedenle sıcak ve kuru havalarda yapraklara su püskürtülmesi gerekir.

Toprak isteği:

Küpe çiçeği, humusca zengin toprakları sever, Aynı zamanda hafif kireçli toprakları tercih eder. En ideal toprak, havalanması iyi, bitkinin gelişmesi için yeterince su tutan, fazla suyun atılmasına imkan verecek bünyede ve temiz (hastalıksız ve zararlı organizmalardan arınmış) topraklardır.

Gübre isteği:

Küpe çiçeği, çiçeklenme döneminden önce, yeni gelişme döneminde, bol su ile birlikte gübre de ister. Bu dönemde (nisan- ağustos arası) 15 günde bir sıvı gübrelerle toprağı bitki besin maddelerince zenginleştirmek gerekir.

Küpe çiçeği, çiçeklenme döneminden önce, yeni gelişme döneminde, bol su ile birlikte gübre de ister. Bu dönemde (nisan-ağustos arası) 15 günde bir sıvı gübrelerle toprağı bitki besin maddelerince zenginleştirmek gerekir.

küpeçiçeği6 Küpe Çiçeği

Nasıl üretilir:

Kış ayları dışında her zaman üretim yapılabilir. Üretim çelik ile olur. Çeliklerin uzunluğu 7,5-12,5 cm arasıdır. Tepe yaprakları korunarak, yüksek neme sahip ortamlarda çeliklerin köklenmesi sağlanır. Fazla miktarda üretim yapılacaksa, alınan çelikler, ıslak bezlere ya da yosunlara sarılarak (suya konulmaz), köklendirme ortamına götürülmelidir. Güneşte bırakılmamaları da önemlidir. Güneş çeliklerin ciddi zararlar görmesine neden olabilir.

Budama zamanı:

Sağlıklı bitkilere sahip olmak için zamanında ve iyi bir budama yapmak gerekir. Bunun için, şubat ayı başında, bir yıl önceki zayıf sürgünlerin tamamı budanmalıdır. Budama bitkinin sağlıklı olması yanında, daha derli toplu bir görünüm kazanmasına da yardım eder.

Saksı seçimi:

İç mekan bitkileri için, istenilen büyüklüklerde, çeşitli biçimlerde, değişik malzemelerden yapılmış bir çok saksı türü bulunmaktadır. Bunların hepsi küpeçiçeği için uygundur. Kırsal kesimlerde, bahçelerde, teneke kutular içinde bile, sağlıklı küpe çiçeklerine rastlayabilirsiniz. Saksı seçiminde önemli olan, saksının büyüklüğünün bitkiye uygunluğu ve saksının yapıldığı malzemeye göre vereceğimiz sulama suyu miktarıdır. Kil saksı kullanılmışsa, plastik saksılara göre daha sık sulanmaları gerekir. Çünkü kil saksıların, gözenekli yapılarından dolayı su kayıpları daha fazladır.

Saksıları kuvvetli gelişme gösteren genç iç mekan bitkilerinde her yıl değiştirilir. Yaşlı bitkilerde ise birkaç yılda bir değiştirilmesi uygun olur.

Hastalıkları:

Küpe çiçeği aşırı sıcağa ve yüksek neme karşı duyarlı bir iç mekan bitkisidir. Bu nedenle çok fazla sulama suyu ve aşırı nem, küpe çiçeğinde mantari hastalıkların çoğalmasına ve bitkinin ölümüne neden olur.

En çok görülen zararlılar, yaprak bitleri, pamuklu bitler, kırmızı örümceklerdir. Yaprak bitleri, emici böcekler olup, bitkinin özsuyunu emerek onun sağlıksız bir görünüm olmasına neden olur. Pamuklu bitler de aynı şeklide bitkiye büyük zarar verirler. Kırmızı örümcekler genellikle yaprağın alt yüzünde bulunan, gözle görülmesi zor, çok küçük böceklerdir. Tüm bu zararlıların, böcek öldürücü (insektisit) ilaçlarla mücadelesi kolaylıkla yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>