Menepozdan Sonra Annelik Artık Mümkün

Kısırlık tedavisinde dünyada yeni bir çağ başladı. Yeni teknolojiler ve kişiye özel tedavilerle başarı yüzde 50 arttı. Artık kişiye özel provalı bebek tedavileri hayatımıza girdi. Genetik hastalıklardan arındırılmış doğru embriyo, anne ile provalı transfer sonucunda laboratuvarın verdiği en doğru tarihte buluşturuluyor. Böylece tüp bebekte başarı şansı artıyor. Başkasının yumurtasını kullanarak anne olmak istemeyen kadınlar için de bilim insanları büyük bir çalışmaya imza attı.

Yumurta ekimi ile 4 yıl önce menopoza gitmiş kadınlar için bile annelik umudu var. Dünyanın dört bir yanından üreme tıbbına imza atan ve tüp bebek tedavilerinde ilkleri başaran isimler, Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Prof. Dr.’Mustafa Bahçeci ve Valencia ile Stanford üniversitelerinde Kadın Doğum ve Jinekoloji profesörü olan Dr. Carlos Simon başkanlığında KKTC’de düzenlenen Uluslararası Expermed kongresinde bir araya geldi.

Menepozdan sonda Annelik

Gebe kalamayan anne adayları için umut veren bir tedavi yöntemi olan ERA’nın (Endometria! Receptivity Assay) yaratıcısı Dr. Carlos Simon: Çiftin genetik testlerini yapıyoruz. Genetik testler ışığında kişiye özel tedavi uyguluyoruz. Embriyolara bu testleri uygulayarak, 600’ün üzerinde genetik hastalık ve 5 bin mutasyon li içeren hastalığı tarıyoruz. Bu tedavide embriyo ve anneyi esas alıyoruz. Daha önce embriyoyu 3’üncü gün ve 7’nci günde anneye transfer ediyorduk. Bu transfer her zaman her anne için uygun olmuyordu. Ve başarısızlıklar yaşıyorduk. Şimdi transfer zamanını kesinlikle belirliyoruz. Bunu 20 bin hastalık seyrini izleyerek ortaya çıkardık. Ve bu yöntemle yapılan tedaviler- de yüzde 50 başarı sağladık.

Dr.Kazuhiro Kawamura:

Başkasının yumurtasını kullanmak istemeyen, kendi yumurtasıyla çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için bu yöntem umut oldu. 4 yıl önce menopoza girmiş ve 46 yaşındaki kadınları çalışma yaparken baz aldık.
Gördük ki şans artıyor. Menopoza girmiş veya menopoz semptomları gelişmiş kadınlarda folikül sayısı azdır ve bebek sahibi olma şansı yumurta bağışına bağlıdır. Bulduğum yöntem ile bağışa gerek kalmadan
kadının kendi yumurtasını operasyonla dışarı alıyoruz. Korteks sıvı ve yumurta yüzeyini çıkarıyoruz. 1 milimetre küpler şeklinde kesiyoruz. Sonra bunları iki gün boyunca ilaçlı suda bekletiyoruz. Foliküller canlandığında da yeniden kadına nakil ediyoruz. Şunu söyleyebilirim bu yöntem kesinlikle DNA’yı değiştirmiyor. Genetik olarak herhangi bir hastalığa neden olmuyor. Aksine tamir ediyor. Nakilden sonra da tüp bebek
tedavisinde hangi ilaçlar kullanılıyorsa tedavi o şekilde yapılıyor. Bu yöntemle iki bebek doğdu. Üç gebelik’ devam ediyor. Çalışmalarımız 24 kişiyle sürdürülüyor.

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci:

Kişiye özel tedavi uygulandığı zaman başarı katlanıyor ve kişi hamile kalıyor. Doğru genle, doğru zamanda embriyo anneye transfer edildiğinde şans artıyor. Provalı transfer uyguluyoruz. Anne ile embriyoyu buluştururken adım adım ilerliyoruz ve prova yapıyoruz . Bunu da rahimden parça alarak, incelemeler yapıp, bebeği doğru zamanda anneyle buluşturacağımız zamanı belirliyoruz. Anne ve bebeği büyük randevuya hazırlıyoruz. Labaratuvarda yapılan incelemede en doğru zaman ortaya çıkıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir