Oğulotu Hakkında Her şey: Şifalı Bitkiler

Yunanlılar oğulotunu Araplara tanıtmış olabilir. Araplar bu bitkiyi kalp sorunları ve depresyon tedavisi için ve hafızayı ve zihni güçlendirmek için kullanmıştır. 9. yüzyılda  İmparator Şarlman bu bitkinin tedavi edici
özelliklerinden öyle etkilenmişti ki tüm manastırların ecza bahçelerinde ekilmesini emretmişti. Oğulotu, Orta çağ ve Rönesans boyunca yaraları, sindirim bozukluklarını tedavi etmek ve anksiyete ve uykusuzluğu gidermek için kullanıldı. Bazı tarikatlar oğulotunu özel aromatik sularda kullandı.

En ünlüsü, Eau de Melisse de Carmes, başka bir adla Karmelit suyudur. Bu su ilk olarak Fransız Karmelit rahibeleri tarafından 17. yüzyılın başlarında bulunmuştur. Oğulotu, melekotu ve değişik türlerin -alkollü- bir karışımı olan bu içecek başağrısına iyi geliyordu. Avrupalı koloniler oğulotunu Amerika’ya götürdüler ama şifalı bitki olarak kullanımı 19. yüzyıl boyunca durdu. Ancak Avrupa’da hala çok yaygındır .

 

Oğulotu hakkında

Modern bitkisel tıpta oğulotu,  kediotu ve şerbetçiotu gibi diğer yatıştırıcı bitkilerle harmanlanır ve anksiyeteyi hafifletmek ve uykuyu teşvik etmek için kullanılır. Yakın zamandaki çalışmalar oğulotunun
ikincil belleği ve bilgiyi ‘öğrenme, depolama ve geri getirme yeteneğini güçlendirdiğini göstermiştir. Bu yüzden bitkisel tıp uygulayıcıları, oğulotunu, Alzheimer hastalığı, bunama ve dikkat eksikliği/ hiperaktivite
bozukluğu için de tavsiye eder. Oğulotu ayrıca sindirim sorunları ve hipertiroid için kullanılır ve uçuklar için haricen kullanılır. Büyüme koşullarına bağlı olarak yaprakların eni 10 cm boyu da 2,5-7,5 cm olabilir. Çiçekler en fazla 0,5 cm uzunluğa ulaşırlar- sapın üst kısmında helezonik bir şekil oluştururlar; her helezonda 4-1 2 arası çiçek olur:

Ayva sarısı, pembe ya da beyaz çiçekler yazın sonlarına doğru belirir. Yetişme alışkanlıkları Geçmişte ezilmiş taze oğulotu yaprakları, arıların kovana üşüşmesi için arı kovanlarına sürülürdü. İşçi arılar karınıarının ucunda Nasonov bezi denilen ve feromon salgılayan bir bez taşır. Bu bez iyi yiyecek kaynaklarının izini bulmaya yarar. Oğulotu, Nasonov beziyle etkileşime giren bazı kimyasal bileşenler içerir. Güney Avrupa kökenli bir bitki olan oğulotu, kuzeyde İngiltere ve İsveç’ten doğuda Rusya’ya kadar Avrupa kıtasının büyük bölümüne yayılmıştır. Kuzey Amerika’da  yertileştirilmiştir. Doğu eyaletlerinin çoğunda ve Kanada’nın eyaletlerinde bulunabilir. Kaliforniya’da kıyı sekoyası ormanlarında yerlileştirilmiştir. Bu ormanlarda yetişen oğulotları güneş ışığına ulaşmak için gerilmiş ve yaprakları genişlemiştir. Bu durum güneşli iklimde yetişen oğulotlarına göre farklı bir görüntü kazanmasına neden olur. Ancak limon kokulu yapraklarına hafif bir dokunuş bile oğulotunu tanımamız için yeterli olur.
Oğulotu’nun Ekim ve hasatı Nasıl Yapılır?

Oğulotu kolay yetişen çok yıllık bir bitkidir.Tazeyken hoş kokulu ve tatlıdır, veranda ya da sebzelikte yetiştirilmeye uygundur; yaprakları güzel bir sıcak ya da soğuk çay yapmak için kullanılabilir.Tohum, gövde çelikleri ya da bölünmüş kümelerle çoğalır. Bir kez büyüdüğünde artık tohumlarını kendi başına saçabilir. Fideler tekrardan dikilebilir ya da arkadaşlara ve aileye hediye olarak sunulabilir. Uyumlu bir bitkidir; ama yine de zengin, nemli ve iyi drene edilmiş toprakları sever. İyi güneş alan bölgelerde sıkı ve gür bir şekilde yetişirken gölgeli bölgelerde daha yayılmış haldedir. Yapraklar yetişme sezonunda hasat edilebilir ya da çiçeklenmeden hemen önce yerden 1 5 cm yükseklikten kesilir, demet haline getirilir ve kurutulur.Ticari üretimin küçük bir kısmı yerel tüketim için kullanılır. Doğu Avrupa’da ihraç edilmek için üretilir.

Tedavi amaçlı kullanımı Nasıldır?

  • Anksiyete ve stres
  • Karın ağrısı
  • Sindirim
  • Uçuk

 

Mutluluk verici olarak bilinen ve Ballıbabagiller familyasından olan bu bitki stresi ve anksiyeteyi azaltmak için bin yıldır kullanılmaktadır. Avrupalı ve Alman uzmanlar, oğulotunun gerilim, anksiyete ve uyku sorunları için kullanılmasına onay verir. Çocuklar ve yetişkinlerle yapılan çalışmalar, kediotuyla harmanlanmış oğulotunun uykusuzluğu azaltıp uykuyu gücendirdiğini doğrulamışlardır.

Alzheimer hastalığına yakalanmış insanlarla yapılan bir araştırmada oğulotu ekstresinin dahili olarak alındığında gerginliği azalttığı ve kavrama yeteneğini güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Oğulotunun öz yağı, lokal olarak uygulandığında bunama görülen yaşlılarda bile olumlu etkiler yaratmıştır. Oğulotu aynı zamanda her yaşta sindirim düzenleyici olarak kullanılabilir. Oğulotu sindirim sistemindeki kasları da hafif hafif çalıştırır:

Avrupalı ve Alman sağlık uzmanları, küçük çaplı sindirim sistemi spazmlarını düzeltmek, şişkinlik ve gazı gidermek için oğulotunu tavsiye ederler.

Anne sütü alan ve karın ağrısı yaşayan 93 bebek üzerinde yapılan bir araştırmada, bir haftalık bir sürede oğulotu rezene ve sarı papatya harmanı verilen çocukların plasebo verilen çocukların yarısı kadar ağladığı saptanmıştır. Yetişkinlerde yapılan çalışmalarda da diğer bitkilerle harmanlanan oğulotunun hazımsızlığı azalttığı görülmüştür.

Araştırmaların bir kısmı da oğulotunun dudak uçuğu tedavisindeki rolüne yönelmiştir. Bilim insanları bu bitkinin içeriğinde dudak uçuğu virüsünü engelleyen bazı bileşenler tespit etmişlerdir. Gönüllüler üzerinde yapılan iki klinik araştırmada günde 3-4 defa uygulandığında oğulotu ekstresinin, uçuk süresini ve şiddetini azalttığı saptanmıştır.

Oğulotu Kullanım şekli

Oğulotu Çayı:

Bir bardak kaynar suya 5-6 tane taze yaprak, bir çay kaşığı kurutulmuş yaprak koyun ve 5-7 dakika ekleyin. Süzün. İstiyorsanız bal ya da şekerotu ekleyin. Naneyle lezzetlendirin. Günde birkaç kere için.

TENTÜR VE EKSTRELER:

Yaygın bir kullanımdır. Üretici talimatlarını izleyin.

Oğulotu Dudak Kremi: Oğulotundan yapılmış dudak kremleri birçok sağlıklı gıda dükkanında ve eczanede bulunabilir. Üretici talimatlarını izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir